پوستر بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی رونمایی شد

اقتصاد ایران: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز سه‌شنبه چهاردهم فروردین از پوستر «بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی» مربوط به همایش ملی بازشناسی نقش شاهنامه فردوسی در سیر فرهنگ و تمدن ایرانی _ اسلامی و کتاب‌های مربوط به فردوسی رونمایی کرد.

- اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم،‌ به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مرایسم رونمایی از پوستر «بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی» مربوط به همایش ملی بازشناسی نقش شاهنامه فردوسی در سیر فرهنگ و تمدن ایرانی _ اسلامی و کتاب‌های مربوط به فردوسی امروز سه شنبه 14 فروردین ماه با حضور وزیر ارشاد برگزار شد.

  این همایش بر کارکردهای فرهنگی تمدنی شاهنامه، ادبیات حماسی، فرهنگ و هنر حماسی و نقشی که حماسه به طور عام و شاهنامه به طور خاص در هزار سال گذشته در شکل‌گیری فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی و به طور خاص فرهنگ بشری ایفا کرده، متمرکز شده است.

محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ در این مراسم با گرامیداشت لیالی قدر گفت: یاد و خاطره شهدای سرافراز انقلاب اسلامی به ویژه شهید زاهدی و همرزمانشان را گرامی می‌داریم و انشاالله خداوند نصرتش را کامل خواهد کرد و با اضمحلال رژیم کودک‌کش صهیونسیتی نماز را در بیت‌المقدس اقامه خواهیم کرد.

وی افزود: از همت دکتر شالویی و همکارانم در استان خراسان تشکر می‌کنم که همت کردند و کار بزرگداشت فردوسی را به نحو شایسته جلو بردند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه فردوسی حکیمی ویژه و نماینده شاخص و کم نظیر تمدن ایرانی اسلامی است، تصریح کرد: در زمان تصدی گری وزارت فرهنگ تلاش کردیم خوانشی دقیق و مبتنی بر واقعیات تاریخی از تحولات کشور در سده های گذشته ارائه دهیم.

اسماعیلی با تاکید براینکه خراسان را حوزه تمدنی فاخر و بزرگ می‌دانیم، ادامه داد: نقش خراسان در حوزه دانش های مختلف، کم نظیر بوده است. اگر مبدا آفرینش تمدن ایرانی اسلامی را ورود امام رضا (ع) به استان خراسان بدانیم، آغاز دوره طلایی تمدن ایرانی اسلامی است.

وزیر فرهنگ با بیان اینکه نگاه تمدنی به گذشته داریم و نمی خواهیم صرفا از شخصیت ها ستایش کنیم، گفت: در دوره تاریخی ویژه‌ای قرار داریم جمهوری اسلامی به زعامت رهبر انقلاب به دنبال تمدن سازی نوین است و وقتی چنین نگاهی وجود دارد باید خوانشی منطبق بر واقعیت های تمدنی رخ دهد.

وی افزود: در این دوره تاریخی در خراسان شخصیت های بزرگی در حوزه های مختلف رشد کرده اند که یکی از شاخص ترین‌ آنها، حکیم فردوسی است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با برشمردن برخی از ویژگی‌های شاهنامه تصریح کرد: احیای زبان فارسی، حکمت، عقلانیت، خردورزی، عدالت و همه شاخصه‌هایی که در تمدنی بزرگ به دنبال آن هستیم در شاهنامه وجود دارد.

وزیر فرهنگ گفت: نگاهمان به فردوسی تجلیل از زبان فارسی و تجلیل تمدنی از گذشته ایران است و فردوسی را نقطه اتصال بین گذشته و آینده ایران می‌دانیم به همین دلیل فردوسی کهنه نمی‌شود و همیشه در تاریخ فرهنگ، هنر و حکمت این سرزمین می‌درخشد.

وی با بیان اینکه این اقدام، کار بسیار خوبی است و برای حمایت از آن آمادگی داریم، افزود: در انجمن مفاخر بنا داریم با این خوانش و نگاه به سمت تعظیم و تکریم از این بزرگان برویم.

اسماعیلی گفت: در شب شعر که در حضور  رهبری برگزار شد، ایشان با ناراحتی از مظلومیت زبان فارسی گفتند؛ ما نقطه اوج را در این می‌بینیم که زبان فارسی به زبان علمی دنیا تبدیل شود و این را هدفی مهم قرار داده‌ایم.

وی افزود: در حوزه فردوسی و مفاخر خراسان عطار، نیشابوری و خیام را داریم؛ آن خطه به قدری فرهیخته پرورش داده است که فقط از نیشابور سه مناسبت در تقویم‌ درج شده است.

وزیر فرهنگ گفت: بخش هایی از خراسان قدیم از بلخ تا سمرقند و بخارا خودشان را جزء همین خطه فرهنگی می‌دانند.انشاءالله بخشی از شهر جهانی صنایع خلاق فرهنگی را در خراسان راه‌اندازی می‌کنیم. امسال به مدت چهل روز بنیاد بین المللی امام رضا(ع) رویدادهایی را تا روز میلاد امام رضا(ع) تدوین کرده که از این اقدام نیز استقبال می کنیم.

گفتنی است، این همایش بر کارکردهای فرهنگی تمدنی شاهنامه، ادبیات حماسی، فرهنگ و هنر حماسی و نقشی که حماسه به طور عام و شاهنامه به طور خاص در هزار سال گذشته در شکل‌گیری فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی و به طور خاص فرهنگ بشری ایفا کرده، متمرکز شده است.

انتهای پیام/

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ