بومی‌سازی کالا و تجهیزات صنعت پتروشیمی در پله ۸۵ درصدی است

اقتصاد ایران: معاون وزیر نفت با بیان اینکه امروز در پله ۸۵ درصدی بومی‌سازی کالا و تجهیزات صنعت پتروشیمی قرار داریم، گفت: از پارسال برنامه پنج‌ساله داخلی‌سازی همه کالا و تجهیزات این صنعت آغاز شد و چهار سال دیگر تا پایان این مسیر باقی مانده است.

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، مرتضی شاهمیرزایی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در دهمین جایزه تعالی صنعت پتروشیمی اظهار داشت: حضور شرکت‌های پتروشیمی در جایزه تعالی صنعت پتروشیمی افرون بر اینکه به نفع خود شرکت‌هاست، راه را برای آینده و اقتصاد کشور باز می‌کند.

وی افزود: جایزه تعالی صنعت پتروشیمی از نخستین دوره تاکنون سبب کسب دستاوردهای بزرگی برای این صنعت شده که بهبود وضع موجود از ابتدایی‌ترین اهداف بوده است.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه "برنامه‌های راهبردی صنعت پتروشیمی در دولت سیزدهم بر تکمیل زنجیره ارزش، بومی‌سازی همه کاتالیست‌های صنعت پتروشیمی، خودکفایی در کالا و تجهیزات و دستیابی در دانش‌فنی‌های مورد نیاز صنعت پتروشیمی استوار شده"، گفت: هم‌اکنون به نقطه 97 درصدی بومی‌سازی کاتالیست‌های صنعت پتروشیمی از نظر تناژ و ارزش رسیده‌ایم، کار در این مسیر از سال‌های گذشته آغاز شده، اما حمایت و ارزش‌گذاری دولت سیزدهم در این زمینه بسیار بالا بوده است.

وی ادامه داد: امروز انتقال کالا و تجهیزات اروپایی و آمریکایی به کشور ارزش نیست، بلکه ساخت آنها در کشور ارزش است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی تصریح کرد: مدیریت دانش و استفاده از تجارب پیشکسوتان صنعت پتروشیمی بسیار مهم و ضروری است، زیرا این تجارب در سال‌های گذشته ارزان به‌دست نیامده است.

وی با بیان اینکه امروز در پله 85 درصدی بومی‌سازی کالا و تجهیزات صنعت پتروشیمی قرار داریم، گفت: از پارسال برنامه پنج‌ساله داخلی‌سازی همه کالا و تجهیزات این صنعت آغاز شد و چهار سال دیگر تا پایان این مسیر باقی مانده است.

شاهمیرزایی با اشاره به 125 طرح پتروشیمی در حال اجرا، افزود: احداث 13 پارک پتروشیمی با جدیت پیگیری می‌شود و هلدینگ‌های مختلف نیز می‌توانند در این زمینه سرمایه‌گذاری کنند.

وی با اشاره به اینکه صنعت پتروشیمی و صنایع تکمیلی، کم‌ریسک‌ترین محل سرمایه‌گذاری هستند، گفت: در تأمین مالی طرح‌ها باید از شیوه‌های نو و سرمایه‌های سرگردان داخل کشور استفاده شود و صندوق‌های بازنشستگی و هلدینگ‌ها نیز بخش اعظم سود سالانه را به سرمایه‌گذاری در این صنعت اختصاص دهند، زیرا در طول چند سال چند برابر خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به ارزآوری 16 میلیارد دلاری صنعت پتروشیمی در سال 1401 گفت: این رقم امسال به‌دلیل کاهش قیمت‌های جهانی محصولات پتروشیمی و عرضه بیشتر محصولات پتروشیمی از طریق عرضه اعتباری به واحدهای صنعتی داخلی کاهش خواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: از ابتدای امسال تاکنون بیش از 75 هزار میلیارد تومان عرضه اعتباری محصولات پتروشیمی انجام شده و 1.3میلیون تن از محصولات که مستقیم صادر می‌شد، به داخل عرضه و سبب رونق واحدهای داخلی شده است.

انتهای پیام/

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ