بحران آب و هوایی در گفت‌وگو با چامسکی

اقتصاد ایران: «بحران آب و هوایی و پیمان نوین سبز جهانی» گفت‌وگوی انتقادی نوآم چامسکی و رابرت پالین با ترجمه شهریار خواجیان از سوی انتشارات ققنوس منتشر شد.

- اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم،‌ سی. جِی. پلی‌کرونیو، در کتاب بحران آب و هوایی و پیمان نوین سبز جهانی، مصاحبه‌ای ترتیب داده است با نوآم چامسکی و رابرت پالین، به منظور بررسی این‌که چگونه می‌توان نیرویی سیاسی ایجاد کرد تا یک پیمان نوین سبز جهانی به واقعیت تبدیل شود.

در مقدمه این کتاب آمده است: «از آغاز شکل‌گیری نظم اجتماعیِ متمدنانه، بشر با انواع چالش‌های جدی و تهدیدات مرگبار مواجه بوده است. نشانه‌ها حاکی از آن‌اند که بشر با بحرانی دست‌کم به شدتِ رکود بزرگ سال‌های 2008 تا 2009  و شاید قابل مقایسه با رکود دهه  1930 روبه‌روست، با یکی از بزرگ‌ترین بحران‌های وجودی خود در زمینه تغییرات آب و هوایی.

بدین معنا که گازکربنیک و دیگر گازهای گلخانه‌ای محبوس در جو زمین، که نتیجه سوزاندن نفت و زغال‌سنگ و گاز طبیعی برای تولید انرژی‌اند، میانگین دما را در همه مناطق کره زمین بالا برده‌اند و می‌برند. برای رفع این بحران، یک راه‌حل پیش روی ماست: یک پیمان نوین سبز جهانی. طبق این پیمان، باید حداکثر ظرف سی سال استفاده از سوخت‌های فسیلی برای تولید انرژی را متوقف کنیم و انرژی خورشیدی، بادی و دیگر منابع انرژی پاک تجدیدپذیر را جایگزین آن‌ها کنیم و این یعنی گذار به اقتصاد سبز.

اما باید این کار را به گونه‌ای انجام دهیم که کارگرانِ شاغل در صنعت سوخت فسیلی و دیگر گروه‌های آسیب‌پذیر در برابر آفت بیکاری و نگرانی‌های ناشی از عدم‌امنیت اقتصادی به حال خود رها نشوند. پس باید از ایجاد و گسترش فرصت‌های شغلی برای کارگران و فقرای سرتاسر جهان و ارتقای سطح زندگی‌شان حمایت کنیم. اما سؤال اصلی این است که آیا اجرای این طرح از نظر سیاسی امکان‌پذیر است؟»

این کتاب شامل چهار فصل است: فصل اول چالش گرمایش جهانی را در کنار دیگر بحران‌هایی قرار می‌دهد که بشر از گذشته تاکنون با آن‌ها مواجه بوده است و سپس نقدهای مفصلی درباره طیفی از مسائل عمده ارائه می‌دهد.

فصل دوم بحث‌های نظری و تجربی روشنی درباره ارتباط سرمایه‌داری، نابودی زیست‌محیطی و بحران آب و هوایی مطرح می‌کند.فصل سوم برنامۀ موردنیاز برای گذار موفق به اقتصاد سبز را شرح می‌دهد و فصل چهارم به پرسش‌هایی از این دست می‌پردازد که چطور ممکن است بحران آب و هوایی در موازنه قدرت جهانی تأثیر بگذارد.

انتهای پیام/

 

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ