نسخه جدید نرم‌افزار جامع‌ التفاسیر با ۹۰۳ عنوان کتاب رونمایی شد

اقتصاد ایران: معاون پژوهش مرکز نور در آیین رونمایی از نسخه جدید نرم‌افزار جامع‌ التفاسیر گفت: همه این کارها مدیون تدبیر مقام معظم رهبری است که ۳۵ سال قبل تأسیس این مجموعه را انجام دادند و امروز آثار و برکات آن منتشر شده است.

- اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم، حجت‌الاسلام اکبر راشدی‌نیا، معاون پژوهش مرکز نور، شامگاه 13 اسفند در آئین رونمایی از نرم‌افزار جامع تفاسیر نور نسخه 4 در قم که با حضور حجت الاسلام محمد محمدی گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری همراه بود، گفت: کسب مدال طلای نمایشکاه ابداعات و اختراعات باسل سوریه در سال 2007 و جایزه اجلاس جامعه جهانی در سال 2009 در مکزیک همچنین کسب رتبه نخست دستاوردهای رایانه‌ای ایران در سال 1389 و کسب عنوان خادم القرآن در نمایشگاه بین‌المللی قرآن از جمله افتخارات کسب شده توسط این نرم افزار است.

بر پایه این گزارش به نقل از ایکنا، راشدی نیا افزود: مهم‌ترین ویژگی نسخه 4 ، استفاده از رابط کاربری جدید نور است که انقلابی در حوزه نرم‌افزاری محسوب می‌شود؛ همچنین افزایش حجم منابع کتابخانه، ترجمه‌ها، تفاسیر و احادیث، افزایش محتوای دانشنامه، قابلیت جدید پژوهشی و استفاده از فناری‌های نوین و پردازش‌های هوشمند از جمله ویژگی‌های این نسخه است. 

وی افزود: کتابخانه مشتمل بر 903 عنوان کتاب در سه هزار و 564 جلد کتاب است که در مقایسه با سال‌های قبل رشد بسیار زیادی داشته که نسبت به نسخه قبل، دوبرابر است. امکانات ویژه، جست‌و‌جوی هوشمند و ... هم از دیگر ویژگی‌های این نرم‌افزار است.

معاون پژوهش مرکز نور ادامه داد: در این کتابخانه 133 ترجمه داریم که شامل کهن‌ترین ترجمه‌ها از قرن چهارم به بعد را شامل می‌شود که 60 عدد آن به زبان‌های غیرفارسی است در حالی که در نسخه قبلی 99 ترجمه وجود داشت.

وی با اشاره به اینکه مقایسه ترجمه‌ها از جمله ویژگی این نرم‌افزار است که کاری بدیع محسوب می‌شود، زیرا با توجه به آن ضعف و قوت و خطای برخی ترجمه‌ها آشکار خواهد شد، گفت: ویژگی دیگر در ترجمه هم هم‌ترازی ترجمه‌ها است یعنی واژگان آیات را در ترجمه‌های مختف قیاس کرده است.

راشدی‌نیا با اشاره به بخش تفسیر این نرم‌افزار با بیان اینکه مفسران معمولاً از تفسیر مجموعه آیات استفاده کرده‌اند، گفت: ما برای تفسیر یک آیه خاص معمولاً با مشکل مواجهیم، اما در این برنامه هم تفاسیر آیات به صورت خاص به خود آیه و هم به مجموعه آیات متصل است. در مقایسه این نسخه با نسخ قبلی شاهدیم که در نسخه 3، 210 تفسیر داشتیم ولی الان 404 تفسیر وجود دارد که بیش از دو هزار جلد کتاب می‌شود.

وی تصریح کرد: در پژوهش‌های قرآنی اگر تفسیر قرآن به قرآن منظور باشد، تا زمانی که پژوهشگر آیات متناظر به یکدیگر را نبیند، نمی‌تواند آن‌ها را کنار هم قرار داده و در تفسیر استفاده کند، لذا این مسئله در این نسخه تسهیل شده است، یعنی اگر دو آیه از جهت لفظ به هم نزدیک باشند، تشابه لفظی آن‌ها در نسخه بیان شده است. قسم دیگر، تشابه آیات نیز بر اساس موضوعات آیات و آرای مفسران است؛ همچنین بخش واژگان یا مفردات از بخش‌های مهم این نرم‌افزار است و سعی شده همه کتب لغت بررسی و پژوهش جامعی نسبت به واژگان انجام شود.

معاون پژوهش مرکز نور با اشاره به اینکه از ویژگی‌های بارز این نسخه اعراب است، گفت: فهم و تفسیر منوط بر ارتباط واژگان و فهم آن‌ها است، لذا ما تا زمانی که جایگاه نحو و صرفی واژگان را ندانیم، نمی‌توانیم ترجمه و تفسیر درستی داشته باشیم.

وی اضافه کرد: یکی از کارهای بدیع سوره‌نامه است و اطلاعات مرتبط با سوره مانند نام، فضایل و محتوای کلی سوره در یکجا گردآوری شده است؛ از کارهای دیگر هم معجم صرف است.

معاون پژوهش مرکز نور افزود: این نرم‌افزار مهم‌ترین ابزار برای پژوهش‌های قرآنی است. تاکنون چندصدهزار نسخه آن به صورت آفلاین ارائه شده و بخشی از اطلاعات آن در پایگاه جامع قرآن آمده است که روزانه 25 هزار نفر از این سایت در طول سال گذشته استفاده کرده‌اند و در مجموع بالغ بر سه میلیون و 486 هزار نفر مراجعه و 16 میلیون صفحه بازدید شده است.

وی تأکید کرد: کاربرانی از کشورهای اسلامی مانند افغانستان، عربستان سعودی، هند، مصر، مراکش، ترکیه، پاکستان، الجزایر و اردن و ... در بین کاربران این سایت هستند که این هم جای شکر دارد، زیرا در حالی که حتی یک تفسیر شیعه را نمی‌توانستیم به عربستان برسانیم، در سال قبل، 58 هزار نفر از سایت بازدید داشته‌اند. همه این کارها مدیون تدبیر مقام معظم رهبری است که 35 سال قبل تأسیس این مجموعه را انجام دادند و امروز آثار و برکات آن منتشر شده است.

100 هزار جلد کتاب دیجیتالی

همچنین حجت‌الاسلام محمدحسن بهرامی، رئیس مرکز نور در سخنانی با بیان اینکه در سال 1368 این مرکز با حمایت و هدایت رهبری تأسیس شد، گفت: در این مدت، مرکز موفق شده است مجموعه وسیعی از محتواهای علوم اسلامی را دیجیتالی کند.

وی افزود: امروز کتابخانه حاوی بیش از 100 هزار جلد کتاب از منابع متأخر و متقدم و به عربی و فارسی از شیعه و اهل سنت است که بخش عمده این محتوا  مورد پژوهش قرار گرفته و اطلاعات آن طبقه‌بندی شده است؛ ایجاد درختواره و استفاده از آخرین فناوری‌های روز برای تولید اطلاعات دیجیتال و استفاده از هوش مصنوعی در 15 سال اخیر از جمله دستاوردهای این مرکز است.

بهرامی گفت: صدها عنوان نرم‌افزار علوم اسلامی تولید شده است و نسخه موبایلی هم برای اقشار مختلف محتواهای این نرم‌افزارها را ارائه می‌دهند. همچنین بیش از 200 نرم‌افزار برای استادان و مراجع و ... داریم تا جایی که امروز به اذعان جریانات دانشگاهی و مذاهب رقیب، حوزه در استفاده از فناوری پیشتاز است.

رئیس مرکز نور با اشاره به اینکه فضای آموزش و پژوهش هم به برکت فعالیت‌های نرم‌افزاری در حوزه تغییر کرده است، افزود: در دروس خارج طلاب با نوت بوک حاضر می‌شوند و استادان از این فناوری استفاده می‌کنند، به گونه‌ای که میزان استناد به مصادر اولیه با امروز قابل قیاس نیست. امروز کتب و تولیداتی که نسخه دیجیتال آن در بانک‌های اطلاعاتی بزرگ در دسترس نیستند، محبوس شده‌اند، هرچند نسخه کاغذی آن در بازار موجود باشد.

به گزارش تسنیم، برخی تمایزات و تغییرات این نسخه با نسخه‌های قبلی به شرح ذیل است:

414 عنوان کتاب جدید اضافه و 65 عنوان کتاب حذف شده است.
کتابخانه: ارائه متن 903عنوان کتاب و رساله در 3564 جلد از منابع مهم قرآنی، همچون: تفاسیر ترتیبی (463عنوان)، تفاسیر موضوعی (72 عنوان)، ترجمه‌های قرآن (57 عنوان + 23 ترجمه برگرفته + 60 ترجمه خارجی در قسمت دانشنامه)، منابع تفسیر و علوم قرآنی (319 عنوان)، فرهنگ‌نامه‌ها (52 عنوان)، پرسمان‌های قرآنی (32 عنوان).
قابلیت دسته‌بندی منابع بر اساس: موضوع، زبان، قرن و مذهب.
دانشنامه قرآن: با امکانات نمایش متن قرآن با قابلیت‌های متنوع؛ 137 ترجمه به 33 زبان دنیا به همراه مقایسه و ترازبندی بین ترجمه‌ها و آیات؛ اتصال آیات به 404 تفسیر مهم شیعه و سنّی؛ نمایش احادیث ذیل هر آیه از تفاسیر مهم روایی؛ نمایش آیات مرتبط لفظی، همنشین و موضوعی؛ نمایش توصیف واژگان و اعراب نحوی، صرفی و بلاغی آیات قرآن به صورت آیه‌محور.
قرائت قرآن با متن عثمان‌طه و صوت قاریان مشهور به صورت: تحدیر، ترتیل و تحقیق، به همراه ترجمه گویا. 
معجم صرفی قرآن با امکان جست‌وجوهای متنوع بر اساس ویژگی‌های صرفی واژگان قرآنی.
فهرست واژگان قرآن به همراه آیات و توصیفات آن از لغت‌نامه‌ها و قاموس‌های قرآنی مهم عربی و فارسی. 
بهره‌مندی از موتور جست‌وجوی پیشرفته نور، با قابلیت‌های: اولویت‌دهی پیشرفته به پاسخ‌ها؛ پالایش نتایج جست‌وجو بر اساس: کتاب، موضوعات، پدیدآور، قرون و زبان؛ انعطاف در برابر پیشوند و پسوند کلمات؛ محدودکردن جست‌وجو به: آیات، روایات و اشعار موجود در متون.
قابلیت مشابه‌‎یابی متن انتخابی با امکان تعیین درصد تشابه.
امکان ایجاد میز پژوهشی جهت انجام و ثبت پژوهش‌های کاربر.
ارتباط واژگان متن با چند دوره لغت‌نامه، به همراه قابلیت جست‌وجو و دسته‌بندی مبتنی بر ریشه و... .
کتاب‌شناسی و گزارش اجمالی درباره محتوای منابع و شرح‌حال نویسندگان کتب.
دسترسی به ابزار پژوه‌نگار جهت یادداشت‌برداری از کتب برنامه و ساماندهی آنها.
امکان به‌روزرسانی برنامه از طریق اینترنت و ارسال نظر توسط کاربر.

انتهای پیام/

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ