تفاهم "همراه" و شرکت ملی پخش برای هوشمندسازی نظارت بر عرضه سوخت

اقتصاد ایران: همراه اول و شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی برای هوشمندسازی نظارت بر زنجیره عرضه سوخت تفاهم نامه همکاری امضا کردند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، در مراسم رونمایی و انعقاد تفاهم نامه هوشمندسازی عرضه سوخت، اول اسفند در ساختمان اصلی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی و با حضور تعدادی از مدیران ارشد این شرکت، همراه اول، معاونت علمی و نوآوری ریاست جمهوری، بانک ملی، صنایع الکترونیک شیراز و یاور همگامان کویر یزد چهار تفاهم نامه همکاری با موضوع هوشمندسازی و بومی سازی منعقد شد.

در یکی از مهترین همکاری‌ها، حمید بهروزی قائم مقام مدیرعامل همراه اول و جعفر سالاری نسب مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در خصوص هوشمندسازی نظارت بر زنجیره عرضه سوخت تفاهم نامه همکاری امضا کردند.

اهداف این تفاهم نامه، تحقیق و توسعه راه‌کارهای هوشمندسازی فرآیند احراز هویت مالکین و شناسایی هوشمند خودرو در جایگاه‌ برای وسایل نقلیه سبک و سنگین، اجرای آزمایشی هوشمندسازی احراز هویت مالکین و شناسایی هوشمند خودرو در جایگاه‌، ارتقای سطح خدمت رسانی به مردم، بهبود نظام توزیع بنزین و نفتگاز و کاهش قاچاق سوخت عنوان شده است.

حمید بهروزی قائم مقام مدیرعامل همراه اول هم که به نمایندگی از مدیرعامل این اپراتور در این مراسم گفت: با تأسیس مرکز تحقیق و توسعه در همراه اول، فرصتی برای جوانان خوش فکر و نخبگان فراهم شد و با تکیه بر این ظرفیت و تعامل با شرکت های دانش بنیان به سمت طراحی و پیاده سازی سامانه های حیاتی موردنیاز همراه اول و سامانه های موردنیاز ارگان های دیگر قدم برداشته شد.

وی افزود: همراه اول دیگر یک اپراتور سنتی و سرویس دهنده خدمات پایه نظیر صوت و داده نیست بلکه در کنار سازمان های بزرگ در حال ارائه خدمات ملی است. دنیای کنونی دنیای کلان داده ها، تحلیل داده ها و هوش مصنوعی است. با کمک تحلیل داده ها، قطعا تصمیمات مدیریتی بهتر و بهینه تری در هر حوزه و هر سازمانی اتخاذ می شود.

این مقام مسئول ادامه داد: به عنوان نمونه، مرکز تحقیق و توسعه همراه اول بر روی سرویس کلیدی و مهم پلمپ هوشمند با دو ارگان دولتی وارد همکاری شد. زیرا به اهمیت شبکه ارتباطی این اپراتور با بیش از 32 هزار سایت ارتباطی که بالاترین پوشش را نسبت به سایر اپراتورها دارد، پی برده و به دنبال این است با استفاده از ظرفیت های این سرویس مبتنی بر پلتفرم اینترنت اشیاء به سمت مانیتورینگ دقیق تر و هوشمندتر برود.

بهروزی اضافه کرد: تیم های تحلیل داده بزرگی متشکل از 400 نفر خبره در همراه اول مستقر و آماده ارائه گزارش های تحلیلی به سامانه هوشمند سوخت با تقاطع داده های موجود در اپراتور و داده هایی که از مراکز سوخت جمع آوری می شود، هستند تا شرکت پالایش و پخش با استفاده از آنها نظارت دقیق تری در سطح عرضه سوخت داشته باشد.

همچنین محمد صادقی مدیر سامانه هوشمند سوخت و مدیر این پروژه شرح اجمالی از وظایف هر کدام از اجزای طرفین این تفاهم نامه اعم از توسعه دهندگان کارتخوان های بومی، زیرساخت دهنده ها، هوشمندساز عرضه سوخت و تأمین کننده مالی ارائه داد.

به گفته وی، همراه اول به عنوان نخستین و بزرگترین اپراتور تلفن همراه وظیفه هوشمندسازی عرضه سوخت را برعهده دارد و طبق این تفاهم نامه قرار است در سه محور همکاری داشته باشد. محورهای اصلی همکاری با همراه اول شامل هوشمندسازی خودروها در سطح جاده ها، هوشمندسازی پلمپ برای جایگزینی با پلمپ های سربی سابق و هوشمندسازی نظام عرضه در سطح جایگاه ها است که با توجه به تجارب و توانمندی های همراه اول در این زمینه ها امید می رود به نتایج مطلوبی دست یافت.

صادقی تصریح کرد: با توجه به انقضای کارتخوان های موجود در مجاری عرضه سوخت و اتمام انقضای آنها با محدودیت هایی در بخش تأمین قطعات و توسعه نرم افزاری، سامانه هوشمند سوخت تصمیم به جایگزینی این دستگاه ها با تولیدات شرکت های بومی و با تکیه بر دانش بنیان ها کرد و در این راستا دو شرکت صنایع الکترونیک شیراز و یاور همگامان کویر یزد را با توجه به آزمایش، مناسب جایگزینی دانست. در همین راستا بانک ملی هم قرار است به عنوان منبع تأمین مالی موردنیاز برای پروژه در کنار سامانه هوشمند سوخت در تمامی مراحل اجرای این پروژه بزرگ باشد.

جلیل سالاری معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی نیز با بیان اینکه بحث قاچاق سوخت موضوع مهمی است که اقداماتی در دست انجام است تا از انحراف سوخت در چرخه توزیع و مسائلی که منجر به قاچاق سوخت می‌شود جلوگیری شود، گفت: یک سال تلاش مستمر صورت گرفت و از جوانان نخبه داخلی و شرکت های ایرانی حمایت شد تا امروز از کارتخوان های ایرانی سامانه سوخت رونمایی شود.

در این مراسم ابوالفضل نجارزاده مدیرعامل بانک ملی، علیرضا عابدی مدیرعامل شرکت صنایع الکترونیک شیراز، هادی یاوری مدیرعامل شرکت یاور همگامان کویر یزد و رضا سلطان علی زاده رییس مرکز راهبری ستادهای ویژه توسعه اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری نیز در خصوص این همکاری به ایراد سخنرانی پرداختند.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام

 

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ