میز گرد| روحیه «استکبار ستیزی» و «مطالبه گری» همچنان در دانشگاه ها زنده و پویاست

اقتصاد ایران: به مناسبت فرارسیدن روز دانشجو، میزگردی با حضور مسوول بسیج دانشگاه بین المللی امام(ره) قزوین، دبیر جامعه اسلامی دانشگاه بین المللی امام(ره) مسوول واحد سیاسی انجمن اسلامی دانشگاه بین المللی امام(ره) در دفتر خبرگزاری فارس استان قزوین برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از قزوین، به مناسبت فرارسیدن روز دانشجو، میزگردی با حضور امیر جباری مسوول بسیج دانشگاه بین المللی امام(ره) قزوین، امیر رضا کوه نشین دبیر جامعه اسلامی دانشگاه بین المللی امام(ره) و محمد مهدی آبی پور مسوول واحد سیاسی انجمن اسلامی دانشگاه بین المللی امام(ره) در دفتر خبرگزاری فارس استان قزوین برگزار شد.

در این میزگرد مباحث مختلفی مطرح شد و دانشجویان دانشگاه امام(ره) در سخنانی به ارائه نقطه نظرات، پیشنهادت و انتقادات خود پرداختند.

«دانشگاه» قلب تپنده هر کشوری است

امیر جباری مسوول بسیج دانشگاه بین المللی امام(ره) قزوین در پاسخ به این سوال که آیا ۷٠ سال پس از سفر ریچارد نیکسون معاون وقت رییس جمهور آمریکا به ایران و به شهادت رسیدن سه دانشجوی ایرانی و نامگذاری روز ۱۶ آذر به عنوان روز دانشجو، همچنان روحیه استکبار ستیزی و استقلال خواهی در بین قشر دانشگاهی فعلی جاری است یا خیر؟ اظهار کرد: نیکسون نماد استعمار بود که از آمریکا قلب استعمار به قلب تهران و در دانشگاه حضور پیدا کرد. اساساً دانشگاه قلب تپنده هر کشوری است و چنانچه قلب تحرک نداشته باشد، طبیعتا کشور با مشکل روبرو می شود. اکثریت دانشجویان امروزی همچون ۷ نسل قبل بر موضوع روز دانشجو که نماد ظلم ستیزی و استکبار ستیزی است، تاکید دارند.

محمد مهدی آبی‌پور نیز در پاسخ به این سوال گفت: روز دانشجو به عنوان یک الگو و نقشه راه برای جوانان ایرانی تعریف شده و همانطور که مقام معظم رهبری نیز در بیانیه گام دوم بر آن تاکید کردند، ایشان امید را در قشر جوان جامعه به ویژه دانشجویان مشاهده کرده و بر تقویت آن اصرار داشته و دارند.

مسوول واحد سیاسی جامعه اسلامی دانشگاه بین‌المللی امام(ره) با بیان اینکه از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون، دو قطبی‌ شکل گرفته که یکی منطبق بر مبانی انقلاب و دیگر ضد گروه اول است، تصریح کرد: نقطه مشترک گروه دوم دین زدایی و مخالفت با اصل ولایت فقیه است و بر این اساس باید با در نظر گرفتن همه جوانب به دنبال پویایی و تقویت روحیه استقلال خواهی و همچنین اصل وحدت در دانشگاه ها باشیم.

امیررضا کوه نشین نیز ضمن اشاره به اهمیت روز دانشجو و جایگاه این قشر در تحولات کشور، اذعان کرد: ۱۶ آذر نماد استکبار ستیزی است که در تاریخ جمهوری اسلامی ایران ثبت شد و در اذهان مردم باقی ماند.

دبیر جامعه اسلامی دانشگاه بین المللی امام(ره) اضافه کرد: امروز اهداف استعمار و استکبار به صورت هوشمندانه در جوامع پیاده می‌شود و مانند قبل به صورت علنی نیست و شناخت آن بسیار سخت‌تر شده که لازم است با تبیین صحیح فضا، قشر دانشگاهی را در مقابله با توطئه های شوم دشمن همراهی کرد.

«دانشجویان» همچنان در خط مقدم مطالبه گری هستند

در ادامه خبرنگار فارس با طرح این موضوع که برخی کنشگران معتقدند، مطالبه گری و بینش سیاسی در بین دانشجویان نسل های مختلف، متفاوت بوده و امروز بنا به دلایل گوناگونی این مولفه کمرنگ شده است. تایید یا عدم تایید این تفکر را از دانشجویان جویا شد.

جباری در پاسخ به این سوال گفت: رهبر معظم انقلاب میفرمایند: «خدا لعنت کند مسوولی را که نمی‌خواهد دانشجو سیاسی باشد» چراکه شاخص ارزیابی بینش و کنشگری سیاسی در دانشگاه‌ها، مطالبه‌گری است.

وی با اشاره به اغتشاشات سال گذشته و انتظار دانشجویان در خصوص حضور مسوولان در محیط دانشگاه و پاسخگویی آن ها به شبهات، عنوان کرد: دانشجویان همواره در خط مقدم مطالبه گری و کنشگری سیاسی بوده و هستند و این روحیه هیچ وقت از بین نخواهد رفت.

مسوول بسیج دانشگاه بین المللی امام(ره) افزود: در جریان حوادث سال گذشته وقتی با دانشجویانی که در ابتدا تحت تاثیر برخی جوسازی ها قرار گرفته بود، صحبت می کردیم دائما از عدم پاسخگویی برخی مسوولان گله می کردند و این موضوع نشان می داد دانشجویان دغدغه های جدی در این حوزه دارند. در این راستا از ابتدای سال ۱۴۰۲ دعوت و حضور مسوولان کشوری و استانی و برپایی میز مطالبه دانشجویان در دانشگاه امام(ره) در دستور کار قرار گرفت که حقیقتا تاکنون به نتایج مثبتی نیز ختم شده است.

کوه نشین نیز در این رابطه، بینش سیاسی را حاصل تلاقی تفکرها دانست و تصریح کرد: جنبش دانشجویی محرک اصلی جامعه در حوزه‌های مختلف به خصوص انتخابات ها و مشارکت حداکثری در آن ها است‌ و نباید نسبت به این امر مهم و رسالت خطیر آن غفلت کرد.

وی ادامه داد: عده ای می گویند بینش سیاسی قبلا در دانشگاه ها قوی تر بود و در حال حاضر کمرنگ شده است که بنده با این دیدگاه مخالف هستم و معتقدم مطالبه گری مستمر دانشجویان یکی از نشانه های بینش بالای سیاسی آن ها است می باشد و این موضوع در بخش های مختلف قابل مشاهده است.

آبی پور هم با بیان مصداق هایی بر برقرار ماندن تفکر مطالبه گری در بین دانشجویان نسل های مختلف به ویژه نسل کنونی تاکید کرد و گفت: رسالت اصلی دانشجویان در حوزه های مطالبه گری و عدالت خواهی تعریف می شود و قشر دانشجویی از گذشته این رسالت خود را با جدیت دنبال کرده است.

مسوول واحد سیاسی انجمن اسلامی دانشگاه بین المللی امام(ره) اظهار کرد: فضای فکری دانشگاه باید گفتمان محور باشد و می طلبد این گفتمان از طریق دانشجوها گسترش یابد. معتقدم اگر برخی مسوولان ملاحظه کار نباشند و اجازه مطالبه گری به دانشجویان بدهند، کشور و مردم از نتایج دلسوزانه و سازنده آن بهره مند خواهند شد.

غفلت و کم کاری در برگزاری «کرسی های آزاد اندیشی» پذیرفتنی نیست

تاکید مقام معظم رهبری در خصوص ضرورت برگزاری کرسی های آزاد اندیشی در دانشگاه ها و اهمیت و نقش آن در تقویت فضای گفت و گو و پیگیری دغدغه های جامعه، موضوع دیگری بود که خبرنگار فارس با طرح آن، از دانشجویان خواست، نظر صریح خود را در این رابطه ارائه کنند.

جباری با بیان اینکه برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی تاکنون به شکل ویژه و موثر مورد توجه قرار نگرفته، گفت: واقعاً در این بخش هیچ کاری نکرده ایم و این موضوع هم به جنبش‌های دانشجویی و هم به مسوولین کشوری و دانشگاهی بازمی گردد.

مسوول بسیج دانشگاه بین المللی امام(ره) تاکید کرد: متاسفانه دغدغه برگزاری کرسی آزاد اندیشی در دانشگاه‌ها وجود ندارد و همین موضوع با انتقادات جدی از سوی دانشجویان روبرو است که با توجه به تاثیرگذاری آن می طلبد بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

در ادامه کوه نشین نیز ضمن تایید سخنان مسوول بسیج دانشگاه بین المللی امام(ره)، اظهار کرد: در دانشگاه ها آن طور که لازم بوده به کرسی های آزاداندیشی بها داده نشده و احساس می شود اعتقاد و دغدغه لازم برای این امر وجود ندارد.

دبیر جامعه اسلامی دانشگاه بین المللی امام(ره) اذعان کرد: زنده کردن و پویایی کرسی های آزاد اندیشی در دانشگاه ها و حتی در سطح جامعه ضروری است تا مردم به ویژه جوانان با هر سلیقه ای نظرات خود را بیان کنند.

وی تاکید کرد: قطعا این اقدام، افزایش مشارکت مردم در بخش های مختلف اجتماعی به ویژه در انتخابات ها را به دنبال خواهد داشت.

آبی پور مسوول واحد سیاسی انجمن اسلامی دانشگاه بین المللی امام(ره) هم در پاسخ به خبرنگار فارس به نقش کرسی های آزاد اندیشی در مسیر انتخاب صحیح مردم در انتخابات ها اشاره کرد و گفت: با برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی و مناظره می‌توان شاخصه های یک نماینده لایق و توانمند را شناسایی و به مردم معرفی کرد.

وی ادامه داد: البته حریت دانشجویی یکی از ارکان مهم این چرخه به شمار می‌رود که نباید درگیر بازی‌های سیاسی شود.

نمره دانشجویان به عملکرد «مجلس یازدهم»

جباری در پاسخ به این سوال که به عملکرد مجلس فعلی چه نمره ای می دهید، گفت: جهت گیری های مجلس یازدهم جهت گیری های انقلابی بوده و به اولویت ها توجه ویژه ای داشته است اما این موارد نمی تواند این مساله را که مجلس فعلی ضعف ندارد، بپوشاند.

مسوول بسیج دانشگاه بین المللی امام(ره) عنوان کرد: مجلس یازدهم در برخی موارد قوانینی مصوب کرده که دارای ضعف هایی در بخش نظارت است و موحب می شود برخی از آن ها به درستی اجرایی نشود.

جباری ادامه داد: برای نمونه قوانین سازمان برنامه و بودجه بسیار قدیمی و ناکارآمد است و مشکلات بسیاری را به دنبال داشته که ضرورت دارد مجلس با نگاه کارشناسانه نسبت به رفع آن ها اقدام کند.

کوه نشین نیز در خصوص کارنامه مجلس یازدهم اذعان کرد: مجلس فعلی از زمان شروع کار نسبت به مجلس دوره قبل به لحاظ فکری در مسیر درستی حرکت کرد و با سیاست های کلی نظام همسو بود و مسائل مهم جامعه را مورد توجه قرار داد.

وی اضافه کرد: در مجموع مجلس یازدهم را به لحاظ دغدغه مند بودن مجلس خوبی ارزیابی کردم اما اگر بخواهیم به آسیب های این دوره مجلس اشاره کنیم باید به مصداق هایی برسیم که نتایج مورد انتظار جامعه را به دنبال نداشتند. با این وجود امیدوارم کاستی های مجلس یازدهم را در مجلس دوازدهم شاهد نباشیم.

در ادامه آبی‌پور نیز با تاکید بر اینکه انتخابات یکی از بزنگاه های مهم کشور است، خاطرنشان کرد: به تعبیر شهید بهشتی، دانشجو موذن جامعه است و بر این اساس دانشجویان باید در خط اول مسائل سیاسی کشور حضور داشته باشند و در گلوگاه هایی همچون انتخابات نقش آفرین باشند.

مسوول واحد سیاسی انجمن اسلامی دانشگاه بین المللی امام(ره) افزود: متاسفانه نمایندگان مجلس در این دوره، از مسیر قانون گذاری درست فاصله گرفتند. در حالی که رسالت اصلی مجلس بحث قانون گذاری است و این قانون گذاری باید در جهت صحیح آن باشد.

وی با اشاره به عملکرد مجلس  مجلس یازدهم در برهه های حساس کشور، گفت: نمایندگان این دوره مساله شناسی خوبی داشتند و در تصویب قوانینی مانند قانون جوانی جمعیت که طی سالهای گذشته مورد غفلت قرار گرفته بود، عملکرد خوبی از خود به ثبت رساندند.

آبی پور بیان کرد: در این دوره علیرغم اینکه شاهد همکاری و همسویی مثبتی بین مجلس و دولت بودیم اما در موضوعات درون استانی شاهد کم کاری برخی مسوولان و نمایندگان بودیم زیرا استان خیلی بزرگی نیستیم و می توان با همدلی و همکاری مشکلات موجود را راحت تر پیگیری و برطرف کرد.

پایان پیام/ض

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ