عضو هیات علمی موسسه رازی: کووپارس استنشاقی مناسب برای دز یادآور تمامی واکسن‌ها است

اقتصاد ایران: عضو هیأت علمی موسسه رازی از اثبات افزایش معنی دار آنتی بادی IgA با قابلیت خنثی سازی سویه های مختلف کووید ۱۹ در ناحیه بینی بعد از تزریق واکسن رازی کووپارس خبر داد و گفت: درصورت تائید سازمان غذا و دارو، این واکسن در داروخانه های کشور در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.

سیدرضا بنی هاشمی، عضو هیات علمی موسسه رازی، امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کرج، با اشاره به مطالعات انجام شده بر روی واکسن داخل بینی رازی کووپارس اظهار کرد: این مطالعات بر روی ۵۰۰ نفر از افرادی انجام شد که ۶ ماه بعد از آخرین دز واکسن کووید۱۹، نسبت به تزریق دز استنشاقی واکسن رازی کووپارس اقدام کردند که پس از یک ماه و نمونه گیری، نتایج بی خطری بالایی را نشان داد که هیچ گونه عوارض جدی نیز در آن دیده نشد.

وی افزایش میزان آنتی بادی در IgA در ترشحات ناحیه داخل بینی را از مزایای واکسن داخل بینی عنوان کرد و افزود: IgA یکی از مهمترین آنتی بادی‌ها در مقابله با عفونت های ویروسی در قسمت فوقانی دستگاه تنفسی است که بر اساس مطالعات بالینی، با استفاده از واکسن داخل بینی به صورت معناداری بیش از ۵۰ درصد افزایش می یابد.  

عضو هیأت علمی موسسه رازی تاکید کرد: این موضوع در جهان به اثبات رسیده که اگر آنتی بادی اختصاصی ساخته شده بر علیه کووید ۱۹ از کلاس IgA باشد می تواند جلوی انتقال ویروس و بیماری را بگیرد.

وی ادامه داد: مطالعات نشان می دهد استفاده از این واکسن ۶ ماه پس از تزریق دز دوم انواع واکسن های کووید۱۹، می تواند اثرات بسیار مثبت و معنی داری در افزایش آنتی بادی ها در قسمت بالایی دستگاه تنفسی داشته باشد.

بنی هاشمی اضافه کرد: در مطالعات قبلی ثابت شده که ۲ دز واکسن تزریقی به اضافه واکسن استنشاقی می تواند میزان آنتی بادی را در سیستم مرکزی افزایش دهد با تزریق دوز داخل بینی میزان آنتی بادی IgA افزایش می یابد که نشان می دهد استفاده از واکسن داخل بینی رازی کووپارس به عنوان دز یادآور، در صورتی که افراد واکسن های مختلف هم تزریق کرده باشند، می تواند میزان این آنتی بادی را تا سطح قابل توجهی افزایش دهد.  

وی با اشاره به مطالعه دیگری که در این خصوص با هدف سنجش میزان ایمنی زایی این واکسن در برابر سویه اومیکرون انجام شد، گفت: مطالعات نشان داد آنتی بادی هایی که از کلاس IgA هستند، در مقابل سویه های مختلف ویروس مانند اومیکرون، تغییر زیادی پیدا نمی کنند و همان اثربخشی را دارند.  

رئیس تحقیق و توسعه موسسه رازی ضمن ابراز خرسندی و رضایت از این ‌نتایج تصریح کرد: نتایج این مطالعات به صورت مکتوب به سازمان غذا و دارو ارسال شده و پیشنهاد شده تا دز استنشاقی (داخل بینی) واکسن رازی کووپارس در داروخانه های کشور در دسترس مردم قرار گیرد که در صورت تایید سازمان غذا و دارو، این مهم اجرایی خواهد شد.  

وی افزود: تاکنون مقالات پیش بالینی، فاز۱ و ۲ مربوط به واکسن رازی کووپارس چاپ شده و فاز ۳ و فاز بوستر نیز در آینده ای نزدیک منتشر خواهند شد.  

گفتنی است واکسن رازی کووپارس نخستین واکسن تزریقی- داخل بینی کووید۱۹ در دنیا محسوب می شود و مطالعات بالینی آن نیز به اتمام رسیده و تاکنون ۴ مقاله در مورد این واکسن به چاپ رسیده است.  

پایان پیام/

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ