نشست تخصصی همراه اول برای حل مسائل فناورانه بخش رادیویی ۵G

اقتصاد ایران: نخستین نشست ارائه مسائل فناورانه بخش رادیویی نسل پنجم ارتباطی با حضور شرکت‌های دانش‌بنیان و به همت مرکز تحقیق‌ و توسعه همراه اول برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، نخستین نشست ارائه مسائل فناورانه بخش رادیویی نسل پنجم ارتباطی توسط مرکز تحقیق و توسعه همراه اول با شرکت های دانش بنیان و صاحبان ایده با هدف رفع نیارمندی های حوزه رادیویی اپراتور اول تلفن همراه با حضور محمد کرباسی دبیر ستاد فناوری های اتصال پذیری و ارتباطات معاونت علمی فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، وحید شاه منصوری رییس مرکز تحقیق و‌ توسعه همراه اول، بابک کاردل مدیر کل طرح و مهندسی شبکه رادیویی همراه اول چهارشنبه ۸ آذر در ساختمان ستاره ونک تهران برگزار شد.

همراه اول وارد دور جدید و پیچیده‌تری از سرمایه‌گذاری روی محصولات بومی می‌شود

وحید شاه منصوری رییس مرکز تحقیق و‌ توسعه همراه اول طی سخنانی با بیان اینکه در این نشست تقویت اکوسیستم ارتباطات و فناوری اطلاعات از طریق توسعه فناوری نسل پنجم ارتباطی دنبال می شود، گفت: از روز اول فعالیت مرکز تحقیق و توسعه همراه اول به دنبال بومی سازی تجهیزات بود و در این مسیر موفق به سرمایه گذاری و بهره برداری از آنتن های رادیویی و لینک های تولید داخل شد.

وی افزود: برای ورود به دور بعدی که با پیچیدگی های بیشتری در حوزه فناوری مواجه است از شرکت های دانش بنیان و تولیدکننده داخلی درخواست می شود بازار را محدود به همراه اول نبینند و با توجه به ظرفیت اکوسیستم این حوزه وارد مقوله ارائه ایده و تولید شوند تا بازار نیز بزرگتر شود.

شاه منصوری ضمن ارائه راهکار به شرکت های دانش بنیان حاضر در نشست برای ورود به پروژه های تعریف شده و مسئله های همراه اول به اهمیت مقوله انتقال دانش فنی در شرکت ها برای پیشبرد سریع تر امور اشاره کرد.

تولید و سرمایه‌گذاری از شما، اعتبار مالیاتی از معاونت علمی ریاست جمهوری

محمد کرباسی دبیر ستاد فناوری های اتصال پذیری و ارتباطات معاونت علمی فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه ماموریت حمایت از اقداماتی نظیر آنچه که امروز همراه اول برای آن آستین بالا زده است، گفت: بخشی از ماموریت های معاونت علمی حمایت از پروژه هایی است که در زمینه فناوری های نوظهور تعریف می شود.

وی افزود: با توجه به ماموریت حاکمیت که پیاده سازی شبکه ملی اطلاعات است، یکی از مقولات آن بومی سازی است که وزارت ارتباطات اقدامات خوبی با کمک اپراتورهای ارتباطی در این راستا انجام داده است. با توجه به نوپا بودن این ستاد، سه موضوع توسعه فناوری های مرتبط با نسل پنجم، اینترنت اشیاء و امنیت سایبری در اولویت فعالیت ها قرار گرفت و کارگروه های آنها شکل داده شد.

کرباسی ادامه داد: اگرچه در بحث 5G دیر ورود شده اما اگر از الان برای بومی سازی اقدام نشود، چهار پنج سال دیگر باید به سمت واردات صرف رفت. همراه اول در سال های اخیر اقدامات خوبی در زمینه بومی سازی و حمایت از تولیدکنندگان داخلی انجام داده است. اقدامات در معاونت علمی نیز از جنس تسهیل گری نظیر اعطای اعتبار مالیاتی است. اگر اپراتورها یا هر کدام از شرکت های مرتبط با حوزه تحقیق و توسعه فناوری های نوظهور، سرمایه گذاری هایی را انجام دهند به همان میزان اعتبار مالیاتی در راستای قانون جهش تولید به آنها تعلق می گیرد.

برنامه توسعه 5G همراه اول تدوین و طراحی شده است

بابک کاردل مدیر کل طرح و مهندسی شبکه رادیویی همراه اول پیش از ارائه پروژه های نیازمندی مرتبط با فناوری 5G در اپراتور همراه اول به سخنرانی پرداخت و گفت: همت تمامی شرکت ها باید بر این باشد که محصولات در محدوده بزرگ (نظیر شبکه اپراتور) پیاده سازی و به مشترکان ارائه شود. در آمریکای شمالی میزان پوشش نسل پنجم ارتباطی تا سال ۲۰۲۸ به ۹۱ درصد می رسد و براساس پیش بینی ها تا ۲۰۲۳ قرار بوده ۱.۵ میلیارد مشترک به 5G دسترسی داشته باشند. سرویس دهی در تمامی ابعاد نسل پنجم ارتباطی در دستور کار است. به زودی و با اخذ مجوزهای لازم لانچ ۱۰۰۰ سایت 5G را خواهیم داشت.

در بخش پایانی این نشست، ضمن برگزاری پنل پرسش و پاسخ توسط تعریف کنندگان پروژه های مرکز تحقیق و توسعه همراه اول و شرکت های دانش بنیان حاضر در این مراسم، مسیر ارسال ایده ها و راهکارهای دانش بنیانی تشریح و نمایندگان شرکت ها به سمت مدیران پروژه های فناورانه بخش رادیویی نسل پنجم هدایت شدند.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام

 

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ