راه‌اندازی صندوق قرض الحسنه به پیشنهاد بسیج سازندگی

اقتصاد ایران: صندوق‌ قرض الحسنه امام حسین (ع) روستای آقا بابا شهرستان قزوین یکی از هزاران صندوقی است که با اعطای وام‌‌های آسان و بدون دردسر جهت ایجاد مشاغل کوچک به ماوایی گره‌گشا برای اهالی این روستا تبدیل شده است‌.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ،  بسیج سازندگی در طول مدتی که از عمر فعالیت آن می‌گذرد طرح‌ها و برنامه‌های مختلفی را به اجرا گذاشته که نتایج مثبت فراوانی به دنبال داشته است.

یکی از اقدامات خوب این نهاد راه‌اندازی صندوق قرض الحسنه در مساجد و پایگاه‌های مقاومت بسیج است که باعث شده بسیاری از افراد بتوانند بدون نیاز به طی فرآیند پیچیده بانکی، موفق به دریافت تسهیلات شوند.

صندوق‌ قرض الحسنه امام حسین (ع) روستای آقا بابا از توابع شهرستان قزوین یکی از هزاران صندوقی است که با اعطای وام‌‌های آسان و بدون دردسر جهت ایجاد مشاغل کوچک به ماوایی گره‌گشا برای اهالی این روستا تبدیل شده است‌.  

عبدالله ملکی مسوول پایگاه بسیج روستای آقا بابا و صندوق قرض‌الحسنه امام حسین(ع) مسجد این روستا، از کارآفرینی‌ها و شیرینی‌ ایجاد بارقه‌های امید در دل مردمی می‌گوید که از برکات این صندوق بهره‌مند شده‌اند.

وی در مورد فرآیند شروع فعالیت صندوق می‌گوید: دو سال پیش از تشکیل صندوق قرض الحسنه با همراهی جمعی از دوستان یک صندوق خیریه برای کمک به نیازمندان راه اندازی کرده بودیم. به مرور این نیاز احساس شد که وام اشتغال در اختیار متقاضیان کارآفرینی قرار گیرد یا تسهیلات آسان برای موارد ضروری همچون درمان یا ازدواج اعطا شود.


راه‌اندازی صندوق قرض الحسنه به پیشنهاد بسیج سازندگی

ملکی می‌افزاید: با پیشنهاد سازمان جهاد سازندگی استان قزوین، این شیوه وام دهی بدون نیاز متقاضیان برای مراجعه به بانک در دستور کار ما قرار گرفت و برای این منظور کار خود را با ۳ گروه ۱۲ نفری شروع کرده و افرادی هم به عنوان سرگروه انتخاب شدند.

وی ادامه می‌دهد: افرادی وارد گروه می‌شوند که مورد تایید و اعتماد سرگروه باشند و فرآیند پرداخت وام بدین شکل است که به میزان سه برابر مبلغ پس‌انداز شده توسط هر یک از اعضای گروه، به آنان وام پرداخت می‌شود و ماهانه در هر گروه، یک نفر با معرفی سرگروه می‌توانست وام بگیرد.

مسوول صندوق قرض‌الحسنه امام حسین(ع) روستای آقا بابا بیان می‌کند: مزیت وام‌گیری در این صندوق نسبت به وام‌های خانگی این بود که در وام‌های خانگی فردی که آخرین نفر می‌شد ضرر می‌کرد؛ اما در این صندوق کسی که دیرتر وام می‌گرفت با توجه به افزایش میزان پس‌انداز ماهانه‌اش، می‌توانست از تسهیلات صندوق بهره‌مند شود.

به طور مثال کسی که طی ۱۰ ماه، ماهانه ۱۰۰ هزار تومان پس‌انداز کرده بود پایان ۱۰ ماه یک میلیون تومان موجودی داشت که سه برابر آن یعنی ۳ میلیون تومان می‌توانست وام بگیرد.

وی عنوان می‌کند: وام‌های اعطایی بدون سود و کارمزد بوده و خوشبختانه در مدت ۴ سالی که از فعالیت صندوق قرض الحسنه امام حسین(ع) روستای آق بابا می‌گذرد مشکلی به لحاظ برگشت پول نداشتیم.

پرداخت بیش از ۲ میلیارد تومان تسهیلات به متقاضیان

ملکی با اشاره به پرداخت بیش از ۲ میلیارد تومان تسهیلات به متقاضیان می‌گوید: در حال حاضر با توسعه فعالیت صندوق قرض الحسنه، تعداد گروه‌ها به عدد ۱۵ و تعداد اعضا هم به ۳۸۰ نفر رسیده است و در مجموع طی این ۴ سال، ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان وام‌دهی داشتیم.

وی ادامه می‌دهد: آورده صندوق ماهانه ۱۵۰ تا ۱۶۰ میلیون تومان است که همه این مبلغ، متناسب با درخواست متقاضیان و با معرفی سرگروه، به شکل تسهیلات به اعضا پرداخت می‌شود.

مسوول صندوق قرض‌الحسنه امام حسین(ع) روستای آقا بابا می‌گوید: یکی از اقدامات خوب انجام شده که موجب تسهیل‌گری در امر وام‌دهی می‌شد این بود که برخی افراد خیر و نوع دوست، مبالغی را به عنوان فرد پس‌انداز کننده در صندوق به امانت گذاشتند و وام‌های خود را به افرادی که نیاز فوری به پول برای رفع مشکل داشتند، می‌دادند.
 

گره‌گشایی و کمک به مردم با پرداخت تسهیلات صندوق قرض الحسنه

وی با اشاره به شیرینی‌های کار در صندوق عنوان می‌کند: اولین وامی که با کمک پس‌انداز خیرین در صندوق پرداخت شد، مربوط به فردی بود که دو سال بیمه تامین اجتماعی خود را پرداخت نکرده بود و با تسهیلاتی که دریافت کرد توانست همه مبالغ به تعویق افتاده را جبران کرده و حقوق بازنشستگی‌اش وصل شود و بدین شکل خوشبختانه از تحت پوشش کمیته امداد خارج شد.

ملکی ادامه می‌دهد: به یاد می‌آورم روزی را که همسر یکی از اهالی روستا به نزد ما آمد و گفت «همسرم که اعتیاد داشت اکنون موفق به ترک آن شده است؛ اما می‌دانم چنانچه مشغول کار و فعالیت نشود مجدد در دام اعتیاد گرفتار می‌شود» ما نیز برای رفع مشکل ایشان از همسر او در مورد توانایی هایش جویا شدیم که گفت مهارت پخت نان دارد؛ بنابراین با پرداخت تسهیلات در خرید تنور نان و دیگر وسایل مورد نیاز برای راه‌اندازی نانوایی به او کمک کردیم و اکنون یکی از نانوایی فعال محله ما شده است.

وی می‌گوید: در ماه‌های نخست شروع فعالیت صندوق تعداد افراد وام گیرنده کم بود و ما توانستیم با همین مبالغ پس‌انداز شده یک ساختمان قدیمی در روستا را بازسازی و کارگاه پاک کردن آجیل و پسته با محوریت اشتغال زایی برای بانوان بدسرپرست یا بی‌سرپرست راه‌اندازی کنیم که سفارشات را به منزل برده و پاک می‌کردند و با تحویل آن به کارگاه، دستمزد دریافت می‌کردند.

اعطای وام اشتغال به ۸۰ نفر

ملکی عنوان می‌کند: همچنین با پرداخت وام در راستای ایجاد اشتغال‌های خرد خانگی تلاش کردیم به طوری که تا به امروز به ۸۰ نفر وام اشتغال پرداخت شده و در برخی موارد پیگیر رونق کارشان هم شدیم و در زمینه معرفی، بازاریابی و فروش محصولات به آنان کمک کردیم. 

وی ادامه می‌دهد: به طور مثال نان شیرمال در منطقه آقا بابا معروف بود اما سالها می‌شد که دیگر در منازل پخت نمی‌شد. برای احیای این موضوع و فراهم کردن بستر ایجاد اشتغال، کارگاه آموزشی در روستا دایر کردیم و با پرداخت وام به علاقمندان این حرفه جهت خرید وسایل و امکانات مورد نیاز برای پخت نان محلی، زمینه اشتغال را ایجاد کردیم.

احیای پخت نان محلی روستای آقا بابا

ملکی می‌افزاید: هم اکنون ۴ نفر از اهالی روستا وارد این شغل شده و مخارج زندگی خود را با درآمد آن تامین می‌کنند ضمن اینکه ما هم با تبلیغ در شبکه‌های مجازی برای آنان بازاریابی کردیم.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در جهت کمک به افراد کم‌برخوردار بیان می‌کند: در صندوق خیریه مسجد روستا نزدیک به ۱۲۰ نفر که بیشتر آنان زنان بدسرپرست یا بی‌سرپرست هستند، تحت پوشش داریم که وام‌های حمایتی جهت گره‌گشایی به آنان پرداخت می‌شود.

مسوول صندوق قرض‌الحسنه امام حسین(ع) روستای آقا بابا در مورد تاثیر انجام امور خیر در زندگی‌اش می‌گوید: انجام کار خیر و گره‌گشایی از مشکلات مردم آثار و برکات فراوانی دارد؛ به طوریکه برکت آن را در زندگی خود می‌بینم و خدا را از بابت توفیق خدمت به مردم، شکرگذار هستم.

وی به حمایت و پشتیبانی بسیج سازندگی استان اشاره کرده و بیان می‌کند: با توجه به عملکرد مثبت صندوق قرض‌الحسنه امام حسین(ع)، بسیج سازندگی استان قزوین از ما پیشنهاد طرح اشتغالزایی خواست که ما نیز ارائه دادیم که در بحث بسته‌بندی حبوبات است زیرا منطقه آقا بابا تولیدات خوبی در این بخش کشاورزی دارد.

راه‌اندازی کارگاه بسته‌بندی حبوبات با پشتیبانی بسیج سازندگی قزوین

ملکی ادامه می‌دهد: بسیج سازندگی استان قزوین از صندوق برای ایجاد یک کارگاه بسته بندی پشتیبانی کرده که مراحل اولیه آن انجام شده و با راه اندازی آن زمینه اشتغال ثابت حداقل ۱۰ نفر با محوریت زنان سرپرست خانوار فراهم خواهد شد.

وی در پایان تاکید می‌کند: مدیریت کار صندوق در حقیقت یک کار گروهی و تعاون است و خدا هم به آن برکت می‌دهد. در حال حاضر ۱۵ نفر بدون هیچ گونه توقع و چشمداشتی در این صندوق فعالیت می‌کنیم و تشکر و قدردانی افراد وام‌گیرنده و مشاهده رفع مشکلات شان، باعث خوشحالی و دلگرمی همه ما می‌شود.  

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ