وزیر راه در دیدار با رئیس حمهور ترکمنستان:

ترکمنستان دوست و شریک راهبردی ایران است

اقتصاد ایران: وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه ترکمنستان دوست و شریک راهبردی ایران است،گفت:جمهوری اسلامی ایران تسهیلات خاصی را برای دسترسی همسایگان به آب‌های آزاد فراهم کرده است.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، مهرداد بذرپاش در دیدار با رئیس جمهور ترکمنستان با تاکید بر اینکه با توجه به روح حاکم بر توافقات دو کشور بایستی یک گام اساسی برای تحقق شراکت هم افزایی در روابط دو طرف برداشته شود ابتکار «ایران راه» در دولت سیزدهم را برای رئیس جمهور ترکمنستان تشریح کرد.

وی در این باره گفت: در زبان فارسی راه به معنای مسیر و راه حل است، کشورهای همسایه و کشورهای لایه بعدی از همسایگان می‌توانند از ایران به عنوان راه و راه حل استفاده کنند.

وی بیان کرد: ترکمنستان در ابتکار «ایران راه» جایگاه ویژه‌ای دارد و شریک راهبردی ایران به شمار می‌رود. این کشور دروازه آسیای میانه و دسترسی به کریدور شرقی غربی و شمال جنوب است.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه معتقدیم ترکمنستان به آب‌های آزاد دسترسی دارد گفت: جمهوری اسلامی ایران تسهیلات خاصی را برای دسترسی همسایگان به آب‌های آزاد فراهم کرده است.

بذرپاش بیان کرد: طبق هدف گذاری انجام شده برای کوتاه مدت بایستی 20 میلیون تن ترانزیت از قلمرو ایران جابجا شود. در میان مدت این عدد باید به 50 میلیون تن و در بلند مدت به 100 میلیون تن افزایش یابد.

وی اضافه کرد: در این هدف گذاری نقش ترکمنستان در کریدورهای شمال جنوب و شرق غرب قابل پیگیری است.

بنا به این گزارش ، در دیدار رئیس جمهور ترکمنستان با وزیر راه و شهرسازی کشورمان بر تقویت همکاری‌های چند جانبه با کشورهای ثالث از جمله ازبکستان، ترکیه، عراق و قزاقستان تاکید شد.

بذرپاش بر لزوم همکاری برای حذف عوارض حمل و نقل ترانزیت بین ایران و ترکمنستان تاکید کرد و گفت: بایستی خدمات فنی مهندسی به خصوص در حوزه حمل و نقل و انرژی را با تعیین یک ساز و کار بین دو کشور افزایش دهیم.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ