کارشناس اقتصادی مطرح کرد:

تاثیر دلار و تجدید ارزیابی دارایی ها در آینده بازارسرمایه

اقتصاد ایران: حال و آینده بورس با تکیه بر متغیرهایی درون و برون سازمانی چون دلار، افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی، بازارهای جهانی و... توسط کارشناس بازار سرمایه تحلیل شد.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ،امیر رضا اعلاباف درباره آخرین وضعیت بورس که با روند صعودی اما آرام و همراه با نوسان گاه منفی مواجه شده  اعلام کرد: بازارسرمایه با عبور از ریسک درگیری نظامی تقریبا توانسته بخش‌ اعظم کاهش هفته‌های گذشته را جبران و مجددا به سطوح قبل باز گردد و اثر انتشار صورت‌های مالی ۶ ماهه و عدم‌ واکنش مثبت بازار نیز منجر به کاهش ضرایب بازار به سطوح پایین‌تر از میانگین‌های تاریخی و افزایش جذابیت سرمایه‌گذاری مبتنی بر ارزش شده‌ اما با این وجود فعلا نشانه‌هایی از روند صعودی قاطعانه و قدرتمند دیده نمی‌شود.

مهم‌ترین عامل ضعف روند رشد نیز عدم‌ پوشش رشد قیمت سهام توسط حجم و ارزش معاملات است که علاوه‌ بر دشوار کردن شکل‌ گیری روند قوی و پایدار صعودی فعلی بازار را در شرایط یک قدم جلو و یک قدم عقب قرار داده‌ است.

دلار نیز در بازار آزاد به‌ عنوان یکی از اساسی‌ترین محرک‌های بازار سهام و انتظارات تورمی پس از نوسانات ناشی از اخبار مربوط به جنگ در منطقه با رشد نسبی همراه بوده‌ و در مقایسه با ماه‌های گذشته در سطحی نسبتا بالاتر قرار گرفته و بالاتر از ۵۰‌ هزار‌تومان تثبیت شده‌ است.

با بررسی آخرین تحولات کلان به‌ نظر می‌رسد برخی عوامل به‌ عنوان محرک رشد دلار تا پایان سال ‌شامل کاهش مداوم میزان صادرات نفت ایران در ۲ ماه گذشته و کسری قابل‌توجه در منابع تبصره‌۱۴ بودجه‌ باشد که در صورت تداوم می‌تواند منجر به تشدید انتظارات تورمی و ایجاد مازاد تقاضا در بازار‌های مختلف از جمله بازار ارز شوند.

کاهش قیمت نفت در بازار‌های بین‌المللی در اثر رکود و ضعف تقاضای ناشی از سیاست‌های انقباضی و همچنین تداوم داده‌های رکودی از چین که می‌تواند با احتساب تخفیف‌های لحاظ‌ شده بر نفت صادراتی ایران منجر به تشدید کسری‌ بودجه شده و رشد نرخ ارز را به‌ همراه داشته‌ باشد.

همچنین مواردی نظیر کاهش فشار سیاست‌های انقباضی از جانب بانک مرکزی تا پایان سال ‌و نزدیک‌تر‌ شدن به انتخابات آمریکا با فرض احتمال پیروزی جمهوری‌ خواهان و سیاست این حزب در قبال ایران می‌تواند انتظارات رو به بالایی را در این بازار ایجاد کند.

از طرفی موضوع تخصیص ارز در بازار‌های رسمی به چالشی مهم تبدیل‌شده و صف تخصیص ارز طولانی‌تر شده‌ که با در نظرگرفتن مواردی نظیر افزایش نرخ ارز کوتاژ‌های صادراتی برای تبادل با وارد کنندگان همگی نشانه‌هایی از افزایش فشار ارزی هستند اما با در نظر گرفتن این موارد انتظار جهش‌های ناگهانی و قابل‌ توجه همانند دوره‌های پیشین نیست و روندی با ثبات و صعودی برای بازار ارز و با تاخیر زمانی و در مقیاس به‌ مراتب بالاتر برای بازار سهام با توجه به درجه ارزندگی بالای این بازار متصور می شود.

به‌ نظر می‌رسد موج افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی شرکت‌ها نیز شروع شده‌ و در بخش‌های مختلف می توان شاهد افشای اطلاعات مربوط به تجدید ارزیابی قابل‌ توجه شرکت‌ها بود که می‌تواند با بروزرسانی ارزش دفتری و کاهش قابل‌توجه نسبت P/B بازار ایده بهتری را درخصوص ارزش دارایی‌های شرکت‌ها به سرمایه‌گذاران ایجاد‌کرده و محرکی برای بازار باشد.

هر چند باید در نظر داشت تجدید ارزیابی‌ها از طبقه دارایی‌های استهلاک‌ ناپذیر همانند زمین بوده و همچنان هزینه استهلاک شرکت‌ها که هزینه غیر‌ نقدی است به‌طور غیر‌ واقعی پایین نشان‌داده خواهد شد و مارجین‌ها و بازده سرمایه و دارایی شرکت تصویر واقعی سودآوری اقتصادی شرکت را منعکس نخواهد کرد و سهامداران باید در نظر داشته باشند. همچنین استفاده از رویه‌های حسابداری تهاجمی در بالا نشان‌ دادن تصنعی سود شرکت‌ها بسیار حائز اهمیت است.

در سطح بازار‌های جهانی نیز داده‌های اقتصادی منتشره از آمریکا حکایت از آغاز انقباض اقتصادی، کاهش سرعت فعالیت‌های اقتصادی و سرد‌ شدن بازار کار دارد که با درنظر گرفتن رکود مطلق در اقتصاد اروپا و تداوم ضعف داده‌های اقتصادی چین می‌تواند تصویر بازار کامودیتی‌ها را تا حدودی ضعیف‌تر کرده و تقاضا را در این بازار با مشکل مواجه کند.

هر چند در رابطه با آمریکا تداوم انتشار داده‌های انقباضی برای ماه‌های آتی، نشانه مطمئن‌تری محسوب خواهد شد و داده‌های فعلی ضریب اطمینان پایین‌تری را برای اظهار نظر قطعی در رابطه با وضعیت تورم و اقتصاد آمریکا دارند. این هفته داده‌های پراهمیت از تورم آمریکا منتشر خواهند شد و انتظار می‌رود تورم هسته در مقایسه با ماه قبل بدون تغییر باقی‌ بماند. همچنین تورم ترکیبی در مقیاس ماهانه به ۰.۱‌درصد در مقایسه با ۰.۴‌ درصد ماه قبل برسد که ناشی از کاهش قیمت حامل‌های انرژی همزمان با کاهش تنش‌ها و رکود است.

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ