تاکید رسانه افغانستانی به ظرفیت فراوان بندرچابهار

اقتصاد ایران: با بر شمردن مزایای بندر چابهار برای افغانستان، تأکید کرد این بندر اقیانوسی ایران می‌تواند افغانستان را به مسیر ترانزیتی آسیای مرکزی تبدیل کند.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ،به‌دنبال سفر هیئت عالی‌رتبه حکومت طالبان به تهران و گفتگوهای همه‌جانبه درباره گسترش روابط تجاری و توافق برای افزایش همکاری‌های ترانزیتی، به‌ویژه از طریق بندر چابهار، رسانه افغانستانی «عزم نیوز» مزایای این بندر اقیانوسی را برای افغانستان تشریح کرد.

 بندر چابهار به‌طور ویژه پس از اعمال محدودیت‌های مختلف پاکستان برای بازرگانان افغان و ایجاد مشکلات برای صادرات و واردات افغانستان از بندر کراچی به کشورهای منطقه و جهان، اخراج جمعی پناهجویان افغان و نادیده گرفتن قوانین بین‌المللی، جایگاه ویژه‌ای برای افغانستان پیدا کرده است.

رسانه افغانستانی افزود: در چنین شرایطی بود که هیئت عالی‌رتبه افغانستان برای حل مشکلات ترانزیت، تجارت و پناهندگان به سرپرستی ملا بردار به ایران رفت تا با هدف کاهش وابستگی به پاکستان، بندر چابهار را جایگزین بندر کراچی کند.

نوشتار در ادامه با بر شمردن فواید بندر چابهار اضافه می‌کند: این بندر روابط ترانزیتی، اقتصادی، دیپلماتیک و سیاسی افغانستان را با هند را نیز تقویت خواهد کرد، زیرا هند رقیب سابق پاکستان است و سعی می‌کند جدا از بندر کراچی، روابط تجاری و اقتصادی را با افغانستان به شکلی متفاوت برقرار کند.

عزم نیوز تأکید می‌کند، از سوی دیگر بندر چابهار یک بندر اقیانوسی مهم برای افغانستان و کشورهای آسیای میانه است که کشورهای آسیای میانه را از طریق افغانستان به آب آزاد می‌رساند و این موضوع برای کشورهای آسیای میانه و افغانستان که محصور در خشکی هستند، بسیار مهم است.

نوشتار می‌افزاید: چابهار از نظر اقتصادی در مقایسه با بندر کراچی حدود 700 کیلومتر به پایتخت افغانستان نزدیکتر است، این نزدیکی هم از نظر هزینه ترانزیت و هم برای خشکبار که به سرعت به مقصد می‌رسد، ضروری تلقی می‌شود. اخیراً بازرگانان افغان به دلیل تأخیر در ورود از بندر کراچی متحمل ضررهای زیادی شده‌اند که بیشتر میوه‌ها یا به دلیل دوری مسیر یا به دلیل عمدی تعلیق دادن دولت پاکستان خراب می‌شوند. کمبود میوه مانع از صادرات و واردات می‌شود که این مشکلات از طریق بندر چابهار حل خواهد شد.

 افغانستان از طریق بندر چابهار به یک مسیر ترانزیتی تجاری بین آسیای مرکزی و جنوبی تبدیل می‌شود، زیرا کشورهای آسیای میانه مانند تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان همسایه افغانستان هستند و افغانستان راه کوتاهی برای رسیدن به آب‌های آزاد است. کشور افغانستان پیشرفت اقتصادی بی‌سابقه ای خواهد داشت.

این رسانه افغانستانی همچنین تأکید می‌کند که با استفاده از بندر چابهار قیمت کالاها در افغانستان به‌طور بی‌سابقه‌ای کاهش می‌یابد زیرا مسیر ترانزیتی کوتاه شده و واردات با سهولت و سرعت بیشتر به افغانستان می‌رسد. 

 
برچسب‌ها :

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ