مدیرکل دفتر خدمات کسب و کار وزارت صمت اعلام کرد:

اختصاص 15 هزار میلیارد تومان به صنایع دانش بنیان

اقتصاد ایران: مدیرکل دفتر خدمات کسب و کار وزارت صمت با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه بین وزرای صمت، اقتصاد، علوم و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، گفت: براساس این تفاهم‌نامه 15 هزار میلیارد تومان به صنایع دانش بنیان اختصاص می‌یابد.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، امیر حسین اسدی امروز در نشست خبری  جایزه ملی فناوری ایران که در وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد، با اشاره به لزوم برگزاری این رویداد گفت: از نگاه ما فناوری مهم است که نیاز امروز صنعت را حل کند و فناور آن قدرت تعامل با صنعت را داشته باشند همچنین از دیدگاه ما فناوری دارای اهمیت است که فناور آن و دانشگاه آن کنسرسیوم شکل دهد و توان وصل شدن به صنایع بزرگ را داشته باشد. 

وی با اشاره به اینکه حدود 2 هزار و 100 دانشگاه، حدود 3 میلیون دانشجو و 16 میلیون دانش آموزش و 500 مرکز رشد و نوآوری در کشور وجود دارد، افزود: با وجود این متولیان توسعه علم و فناوری این سوال مطرح است که آیا صنعت ما صنعت بهره وری است؟ آیا شاخص های بهره وری که در برنامه پنجم و ششم توسعه بوده را توانسته‌ایم پاس کنیم؟ 

مدیرکل دفتر خدمات کسب و کار وزارت صمت اظهار داشت: با وجود مراکز و متولی توسعه علم و فناوری در کشور متاسفانه آمار ما به لحاظ بهره وری بد است، اما سوال اینجاست که چرا این اتفاق می افتد؟ 

اسدی افزود: قرار بود دانشگاه نیازهای صنعت را تامین کند، صنعت نیاز به نیروی حرفه ای دارد اما مشاهده عملکرد حاکی از آن است که دانشگاه و صنعت از هم ناراضی هستند، بطوری که کسب و کارها برای خودشان کار می‌کنند و دانشگاه ها هم دنبال نیازهای خودش است و هیچکدام نیازهای یکدیگر را تامین نمی‌کنند. 

وی با اشاره به دلایل این موضوع اظهار داشت: شاخص ارزیابی صنعت و دانشگاه با یکدیگر متفاوت است و تا زمانی که این شاخص ها با یکدیگر متفاوت باشد این دو نمی توانند نیازهای یکدیگر را تامین کنند بنابراین باید به تغییر شاخص های ارزیابی و ارزشیابی اقدام کنیم و در جایزه ملی فناوری نیز این اتفاق افتاده است و در واقع فناوری برای ما حائز اهمیت است که نیازهای صنعت را تامین کند. 

مدیرکل دفتر خدمات کسب و کار وزارت صمت، اظهار داشت: فناوری مساله محور و فناوری که نیازهای اساسی کشور را رفع می کند برای وزارت صنعت، معدن و تجارت اهمیت دارد همچنین فناوری برای ما  دارای اهمیت است که کمک کند که تولید ما صادرات محور باشد.

وی بیان داشت: حدود 4 میلیون کسب و کار (صنف و صنعت)  در کشور وجود دارد. لذا هدف وزارت صمت و اهدای جایزه مذکور نگاه خاص به فناوری است. 

اسدی بیان داشت: نگاه به دانش بنیان ها تاکنون نگاه به کسب و کارهای خرد بوده است لذا با این نگاه نمی توان انتظار موفقیت داشت زیرا هیچگاه برای اتصال صنعت کمک نکرده ایم که کنسرسیوم ها شکل بگیرند، لذا برنامه الان تشکیل کنسرسیوم ها و تشکیل تیم های بزرگ است. 

وی افزود: لازم است واژه اکوسیستم فناوری و نوآوری اصلاح شود و به واژه اکوسیستم فناوری و صنعت محوری تغییر یابد. اتفاق خوبی که در حال وقوع است اینکه پارک های فناوری به جای اینکه در کنار دانشگاه شکل بگیرند در دل صنعت شکل بگیرند.باید بخشی از پارک فناوری را به خود صنعت واگذار کنیم. 

مدیرکل دفتر خدمات کسب و کار وزارت صمت اظهار داشت: هدف اصلی ما  ایجاد یک فرآیند تغییر در نگاه فناوری است از نوآوری دانشگاه محوری و به دانشگاه صنعت محوری است. 

وی با اشاره به مساله آلودگی هوا اظهار داشت: هدف ما این است که صنعت اینگونه مسائل را حل کنند. 

اسدی در پاسخ به اینکه چه حمایتی از صنایع دانش بنیان صورت خواهد گرفت، گفت: حدود یک ماه تفاهمنامه ای بین وزیر صمت، وزیر اقتصاد و وزیر علوم و معاونت علمی ریاست جمهوری منقعد شد و براساس آن 15 همت  به صنعت دانش بنیان اختصاص یافت. یک پروژه رتبه بندی کسب و کارها در وزارت صنعت تشکیل شده است که در این پروژه قرار شد کسب و کارها را از حوزه های فناوری، صادرات محوری، بهره وری، رضایت مشتری، خدمات پس از فروش و عمق ساخت داخل بررسی کنیم  و قرار است بخشی از 15 همت را به این کسب و کارها اختصاص دهیم. 

وی افزود: براساس دستور وزارت خدمات به کسب و کارهایی ارائه می شود که رضایت بیشتری در حوزه های یاد شده ایجاد کرده اند که خدمات ارائه شده به این کسب و کارها می‌تواند از جنس تسهیلات، تسهیل  فرآیندها، حضور در اتاق های تصمیم گیری، تاسیس بنیاد های ویژه توسعه صنعت است. 

یازدهمین نمایشگاه نوآوری و فناوری از 14 الی 17 آذر ماه در تبریز برگزار می شود و در سال جاری، جایزه ملی فناوری ایران به همت وزارت صمت نیز در این رویداد اهدا می‌شود. 

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ