کارآفرینی برای ۳۸۶ زندانی با هنر سنگ تراشی

اقتصاد ایران: کارافرین مشهدی از اشتغالزایی برای ۳۸۶ زندانی با هنر سنگ تراشی می گوید:با سرمایه اندک ولی با پشتکار کار خود را شروع کردم و جزو کارآفرینان برتر استان هستم.

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران ، ایران کشوری با تمدن چند هزارساله فرهنگی غنی با هزاران اثرتاریخی، فرش، رنگ،گلیم، بناهای تاریخی، سنگ نگاره ها، سنگ نوشته های به یادگار مانده از پادشاهان، هنری که هنوز پابرجا مانده ادامه دارد؛ هنرمند قلم میزند برسنگ تمام آنچه که در دل فرهنگ ایرانیست تا بماند به یادگار.

رمضان معمر، هنرمند سنگ تراش مشهدی که 35سال است قلم میزند بر دل سنگ تا به آن روح دهد، درباره نحوه کار و کارآفرینی اش می گوید.

این هنرمند اینقدر با ذوق از کار خود می گوید که آدمی احساس می کند در میان سنگ های رنگارنگ نشسته ام، از حرفه خود می گویدکه چگونه از کجا شروع کرده است.
رمضان معمر هستم هنرم سنگ تراشی و قلم زنی است 35سال است در این حرفه مشغول کار هستم،درواقع از سال 65وقتی خدمت سربازی را تمام کردم و در سال 66به صورت جدی این حرفه را شروع کردم.

وی می گوید: هنر سنگ تراشی جزو هنرهای سنتی و بومی مشهد است و قدمت آن به 2هزار سال قبل از میالد بر می گردد.هنر سنگ تراشی یک هنر بسیارجذاب است. هم از بعد معنوی و هم مادی اگر کسی در این هنر قدم خوبی بردارد و با برنامه و هدفمند باشد، بسیارموفق خواهد بود می تواند کارهای خوبی انجام دهد.

رمضانی بیان کرد:با وجود اینکه  هنرمند این کار بودم در کارگاه و منزل خود ننشستم بلکه به بیرون از خانه آمدم و تلاش کردم تا هنرم را رشددهم. 

این هنرمند می گوید: حداقل در بیش از 300نمایشگاه داخلی شرکت کردم و توانستم هنر سنگ تراشی را معرفی کنم؛ برای خودم بازار بدست آورم .

*دیزی سنگی سنبل کار هنری مشهد

وی بیان می کند: دیزی سنگی جزو سنبل کار ماست؛ اما سبک های دیگری را هم کار می کنیم، هر شکل طرح را میتوانیم بر روی سنگ پیاده کنیم، حتی ریز سنگها را بیرون نمی ریزیم و از آن ها تسبیح سنگی درست کردیم و به نام "تسبیح رضوی" آن را به ثبت رسانده ایم و این کار باعث شده چندین نفر در این حوزه مشغول به کار شوند.

 وی با بیان اینکه  پدرم هنرمند کاشی کار هفت رنگ معرق بودند، هرکجا می رفتند پابه پای پدر می رفتم در حرم رضوی در بناهای تاریخی ایران کار می کردم گفت:  کاشی کاری هفت رنگ جزو سنت های ایرانی است؛ من فرصت داشتم وعالقه وقتی بزرگ شدم تصمیم گرفتم هنر سنگ تراشی را دنبال کنم؛ چراکه از نظر معنوی و مادی هنر سنگ تراشی و قلم زنی برایم مهم بود، دلم می خواست در خانه های تک تک مردم یک قدم بگذارم و به سفره سالمتشان در واقع کمک کنم؛ چراکه تنها ظروف ارکانیک در دنیا سنگ محسوب می شود چون هیچ شی خارجی ندارد یک امالح معدنی است.

این کارآفرین  از هزینه اندکی که صرف هنر خود کرده میگوید: هزینه اندکی صرف کردم چون سرمایه نداشتم، پدرم نیز با همان هنر میتوانست فقط مخارج زندگی خودش را تامین کند؛ چون نمی توانست سرمایه گزاری کند، خوب با سرمایه اندک شروع کردم و بعد کاملش کردم و همیشه گفتم خدایا کمکم کن و دلم می خواهد نفر اول این کار باشم و کار افرینی داشته باشم.

من جزو بهترین کار افرینها در خراسان رضوی، در حوزه صنایع دستی شناخته شدم و سعی کردم این هنر را جا بیاندازم رفتم .

تمام اسنادش را کامل کردم و نشان ملی مرغوبیت کال و "دیزی سنگی" در ایران را گرفتم؛ همچنین مهر اصالت یونسکو و در جهان ثبتش کردم و نشان جغرافیا گرفتم که این هنر مربوط به مشهد است تا کشوری فردا ادعا نکند و این صنعت را به نام خود ثبت کند.

وی می گوید: رفتم سراغ کار آفرینی و این کار را از سطح زندان های شهر مشهد شروع کردم به لطف خدا در زندان های استان بهترین کارآفرینی را رقم زدم مثل زندان مشهد، چناران،تربت،قوچان، اصالح تربیت کودکان، توانستم یک کار آفرینی خوب را در این حوزه داشته باشم.

وی افزود: در زندان ها مثلی را در نظر گرفتم یک ضلع زندانیان داخل بندها هستند؛ هیچ راهی به بیرون ندارند خانواده هایشان بیرون مستعصل هستند، خوب آموزش توام با تولید "استاد شاگردی" که سریع به تولید و درآمد برسند و بتوانند زندگی شان را بچرخانند کمک حال خانواده هایشان باشند، روزی حال به آنان برسد؛ ضلع بعدی داخل بندها و شامل افرادی می شود که 10یا 20سال در زندان هستند و کسانی که بند باز هستند و از همه مهم تر اینها اموزش دیدند و کار را یاد گرفتند؛ وقتی از زندان خارج شوند، ما آنان را استخدام می کنیم استخدام به معنای اداره، سازمان، یا شرکت نه اینها را استخدام می کنم به هر شکلی که شده و به محض آزادشدند، شماره من را دارند با من تماس می گیرند و هم زندان به من اطالع میدهد؛ بعضی را هم خودم دنبالشان می روم کار را نشانشان می دهم می گویم از الان باید شروع به کار کند و با درآمد خوب با موفقیت کار و زندگی می کند،رزق حلال دارد وباعث می شود دنبال خالف نروند.

 رمضانی می گوید: تمام کارهای من به فروش می رسد، روی دست نمی ماند لطف خدا و کسانی که برایشان کار فراهم کردیم شامل حال من شده است.من تنها به زندانیان بسنده نکردم و خانواده های زندانیان را هم مشغول این کار کردم در حاشیه شهر مشهد، سرپرست آن خانوار،خانومها که ستون خانواده بودند آبرومند بودند، به من معرفی شدند.

وی بیان می کند :386 زندانی در بحث هنر سنگ تراشی مشغول به کار هستند؛ در داخل زندانها که هم خانوم هستند و هم آقا که بعضی هم در منزل کار می کنند.
دراخرین نمایشگاه که برگزار شد ده غرفه داشتیم که برترین غرفه تخصصی نمایشگاه بین المللی شناخته شدم و در ترکمنستان که فستیوالی بین ده کشور بود. دیپلم افتخار گرفتم در نمایشگاهی در روسیه شرکت کردم در لبنان، قطر، عربستان، که باعث شد حج واجب آنجا باشم، به هر ارزویی که داشتم آن رسیدم و فرزندانم و همسرم نیز در حوزه هنر فعالیت دارند؛ هنرمند هستند و در این راه کمک می کنند در حوزه هنر سنگ تراشی خانوده من پشتیبانم بودند و موفقیتم را مدیون حمایت خانواده ام بودم؛ آموزش های من در حوزه کار آفریتی و مناطق محروم حاشیه شهر کالا رایگان است. 

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ