وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد:

بهره‌گیری از فن‌آوری و هوشمندسازی درتوسعه پایدار

اقتصاد ایران: وزیر راه و شهرسازی گفت: ایران علی رغم سنگین‌ترین تحریم‌های ظالمانه و یکجانبه، همواره به تکالیف بین المللی در مباحث مربوط به تأمین سرپناه و مباحث اقلیمی و زیست بومی پایبند بوده است.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی به مناسبت گرامیداشت روز جهانی اسکان بشر (10 مهر) پیامی به شرح زیر صادر کرد:

فرا رسیدن اولین دوشنبه ماه اکتبر در هر سال یادآور رسالت مهمی است که جوامع انسانی در قبال فرایند رو به رشد و شتابان توسعه شهرنشینی و شهری شدن دارند رسالتی مهم و تاریخی که متاثر از چالش‌ها و فرصت‌ها و به ویژه پدیده‌های نوظهوری که در سطح جهانی محیط‌زیست و سکونتگاه‌های انسانی را تحت‌تاثیر قرار داده است.

چالش‌ها و پدیده‌هایی که در ابعاد مختلف کالبدی اجتماعی و اقتصادی دیگر پرداختن به آنها با اقدامات منحصراً ملی و محلی قابل مدیریت نیستند. بلکه عزم، اراده و برنامه‌ریزی در سطح جهانی را می‌طلبند. چراکه امروز مسائل و مشکلات سکونتگاه‌های انسانی از دامنه مسائل مهمی چون تامین سرپناه، ایمنی بهداشت و تامین آب بهداشتی و سالم فراتر رفته و با چالش‌هایی بزرگتر نظیر پاندمی‌ها تغییرات آب و هوایی و آلودگی زیست محیطی فراسرزمینی چون آلودگی آب‌های اقیانوس‌ها و دریاهای آزاد و بحران انرژی که مقابله با آنها نیازمند دستور کارهای جهانی راهکارهای مبتنی بر همکاری و مشارکت و اتخاذ تدابیر چند جانبه و چند وجهی و به دور از مرزبندی‌های مرسوم سیاسی در سطح بین المللی است.

هرچند این چالش‌ها هر کدام در نوع خود اثرات منفی و گاهاً مخربی را بر سکونتگاه‌های انسانی از جمله بخش‌های اقتصاد و کسب و کارها گذاشته و می‌گذارند. لیکن فرصت‌های قابل توجهی نیز از رهگذر پیشرفت‌های فن آورانه و در بستر دیجیتال و هوش مصنوعی حاصل شده که در صورت اتخاذ رویکردهای یکپارچه و پایدار در سطوح بین المللی ملی و محلی و با ایفای نقش کلیه بازیگران حوزه سکونتگاه‌ها بهره‌گیری از فن‌آوری و هوشمندسازی می‌تواند نوید بخش توسعه پایدار سکونتگاه‌های انسانی با رونق اقتصادی، و زیرساخت‌های تاب‌آور در مقابل تغییرات اقلیمی و مخاطرات طبیعی ناشی از آن باشد.

در این راستا جمهوری اسلامی ایران با مدنظر قرار دادن دستور کارهای بین‌المللی و مبتنی بر دستور کارهای ملی اقدامات متنوعی را با اتخاذ رویکردهای یکپارچه و با بهره گیری در حوزه های مختلف در دستور کار دولت سیزدهم قرار دارد که از جمله آنها می‌توان به طرح نهضت ملی مسکن برای تامین مسکن گروه‌های با درآمد متوسط و آسیب پذیر، بهسازی و نوسازی مسکن در بافتهای ناکارآمد شهری و ساماندهی سکونتگاه‌های غیر رسمی و توسعه شهرهای جدید با بهره گیری از ظرفیت‌های داخلی و منابع انسانی کارآمد و مشارکت ساکنان، سازمان های غیر دولتی و گروههای جهادی توسعه اشاره کرد.

در فرآیند اجرای برنامه‌ها و اقدامات فوق از راهکارهای ابتکاری، ابزارها و انواع مختلفی از مشوق های مالی، اداری و کالبدی طراحی و در دستور کار قرار گرفته است.

جمهوری اسلامی ایران، علی رغم سنگین‌ترین تحریم‌های ظالمانه و یکجانبه، همواره ضمن پایبندی به تکالیف بین المللی، مذهبی و میهنی خود در مباحث مربوط به تأمین سرپناه و مباحث اقلیمی و زیست بومی، تلاش کرده تا با اشتراک گذاری تجربیات خود از رهیافت‌های نو آورانه جهانی از راه گذار همکاری با نهادهای بین المللی از جمله ، UN HABITAT استفاده کند.

ضمن تبریک دوباره روز جهانی هبیتات (HABITAT) امیدوارم ثمره این همکاری‌ها منجر به ارتقا و توسعه موثر شهرها و سکونت گاه‌ها منجر شود. در این راه از همکاری موثر همه اعضای کمیته ملی اسکان بشر و نیز نهادهای زیر مجموعه سازمان ملل متحد استقبال نموده و از درگاه خداوند برای همگی در این مأموریت مهم و راهبردی، آرزوی توفیق می‌کنم.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ