واردات روزانه ۷.۵ میلیون متر مکعب گاز از ترکمنستان

اقتصاد ایران: مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران گفت: سوآپ گاز ترکمنستان به آذربایجان طبق برنامه در حال انجام است و واردات گاز از ترکمنستان نیز تا سقف ۱۰ میلیون متر مکعب در روز انجام شده و به طور میانگین تاکنون ۷.۵ میلیون مترمکعب وارد شده است.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، سعید عقلی مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران امروز در نشست خبری با اشاره به آخرین وضعیت تامین گاز کشور عنوان کرد: هم‌اکنون ۷۰ درصد از سبد انرژی ایران با استفاده از گاز تامین می‌شود و ۹۳ درصد تولید برق کشور نیز با گاز انجام می‌شود.

وی افزود: ما همزمان در ماه‌های گرم سال تعمیرات اساسی و اضطراری را نیز در پالایشگاه‌های گازی و خطوط انتقال انجام می‌دهیم و البته روزانه ۸۵۰ میلیون متر مکعب نیز تولید و توزیع می‌شود.

عقلی گفت: در ۶ ماهه امسال نسبت به سال قبل ۱۶ درصد گازرسانی به نیروگاه‌ها افزایش یافته است و در ۸۸ روز سال بیش از برنامه به نیروگاه‌ها گاز تحویل دادیم. همین موضوع سبب شد هم‌اکنون ذخایر سوخت مایع نیروگاه‌ها د‌و برابر سال گذشته باشد.

مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران گفت: در سال ۱۴۰۱ نسبت به ۱۴۰۰ تحویل گاز به صنایع ۱۳ میلیارد متر مکعب افزایش یافت و از ۳۵ به ۴۸ میلیارد متر مکعب رسید. در این بازه زمانی تعداد مشترکان صنعتی ۱۰ درصد افزایش یافت ولی گازرسانی ۳۵ درصد رشد یافت.

وی اشاره کرد: قرارداد‌های تامین سوخت صنایع به دو بخش ۸ و ۴ ماهه تقسیم می‌شود. در ۴ ماه پایانی سال مقرر شده که صنایع مقدمات استفاده از سوخت دوم را فراهم کنند و ما سوخت مایع را با قیمت گاز به آنها تحویل می‌دهیم.

عقلی افزود: سوآپ گاز ترکمنستان به آذربایجان طبق برنامه در حال انجام است و واردات گاز از ترکمنستان نیز تا سقف ۱۰ میلیون متر مکعب در روز انجام شده و به طور میانگین تاکنون ۷.۵ میلیون مترمکعب بوده است. ظرفیت ذخیره‌سازی گاز نیز در سال جاری نیز ۲ برابر شده است.

مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران تاکید کرد: در روزهای پیک مصرف برق، روزانه ۳۲۰ میلیون مترمکعب گاز تحویل نیروگاه‌ها داده‌ایم و این میزان در زمستان به حدود ۹۰ میلیون متر مکعب می‌رسد و مابقی نیز با سوخت مایع تامین می‌شود.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ