وزیر میراث فرهنگی:

بدون تردید "مکتب سلیمانی " راه نجات کشور است

اقتصاد ایران: وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: سردار سلیمانی بدون تردید یک مکتب است، راه نجات کشور هم امروز همین مکتب سلیمانی است.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی صبح امروز در گلزار شهدای کرمان و در جوار مرقد آسمانی سپهبد شهید،حاج قاسم سلیمانی در جمع خبرنگاران، کرمان را دارای پیشینه قوی تاریخی خواند و با تاکید بر اینکه هویت ملی ایرانیان یکپارچه در کرمان قابل رویت است، اظهار داشت: برای سومین بار به کرمان آمدم اما این کافی نیست، شهرهای کرمان زیاد است، این استان در حوزه فرهنگی قوی است، باز هم باید به این استان پهناور با پیشینه تاریخی قوی و چند هزار ساله که به تنهایی یک ایران کوچک است و شناسنامه به حساب می‌آید، سفر کنم. 
 
سید عزت‌الله ضرغامی ادامه داد: این استان و برخی از شهرهای آن در سطح جهانی شهرت دارند، آثار و پیشینه‌ای که کرما ن دارد، کاملا شناخته شده هستند، باید حداکثر تلاش را برای معرفی و شناساندن آن به مردم دنیا داشته باشیم. 
 
وی به گلزار شهدای کرمان اشاره داشت و با بیان اینکه این محل کاملا بین‌المللی است و همیشه اولین توصیه‌ام به دست‌اندکاران اینجا این بوده که تابلویی با زبان‌های مختلف بویژه انگلیسی و عربی نصب کنند، گفت: کرمان مهمانان زیادی از سرتاسر دنیا دارد، آنها به پیام‌های سردار سلیمانی علاقه دارند و می‌خواهند از مکتب او استفاده کنند. 
  
وی پرداختن به مکتب شهید سلیمانی را دارای اهمیت خواند و بیان کرد: آنچه امروز برای مردم ما اهمیت دارد مکتب است و باید برای ترویج و نگهداری آن تلاش کنیم، موضوعی که همه فرهنگ و ادبیات ما را در بر می‌گیرد. 
 
ضرغامی مکتب سلیمانی را یعنی خدمت بی‌ریا به مردم و فداکاری تا آخرین لحظه برای مردم و حفظ مردم خارج از رنگ‌ها، سلیقه‌ها و جریان‌های سلیقه‌ای سیاسی  دانست و ابراز داشت: حفظ وحدت و همراهی همه مردم در کنار هم و همگرایی، پیام سردار سلیمانی است. 
 
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اضافه کرد: امروز ما مشکلاتی  از این دست داریم، برخی در جامعه ظاهرشان متفاوت است، نگاه سردار سلیمانی نسبت به این قشر این بود که آنها جوانان ما، بچه‌های ما و دختران ما هستند و ما نسبت به همه آنها مسؤولیت داریم، همه باید در کنار هم برای سربلندی ایران تلاش کنیم، این مساله کوچکی نیست. 
 
وی ادامه داد: این نگاه را برخی ندارند، آدم‌های خوبی هم هستند ولی این نگاه را ندارند، برخی هم ادعا می‌کنند که سردار سلیمانی یک سردار بزرگ نظامی است ولی در حوزه ایدئولوژی و مسأله سیاسی باید طور دیگری فکر کرد این هم از آن نگاه‌های غلطی است که بعضا در جامعه ما گفته  می‌شود. 
 
ضرغامی عنوان کرد: سردار سلیمانی بدون تردید مکتب است، راه نجات کشور امروز مکتب سلیمانی است. 
 
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به برنامه‌های خود در سفر به کرمان پرداخت و ابراز داشت: امروز به جیرفت،  عنبرآباد و  بم می‌روم، پروژه‌های مختلفی داریم که بازدید از آنها را در برنامه قرار داده‌ایم. 
 
وی به تمدن 7 هزار ساله جیرفت اشاره کرد و گفت: موزه بسیار بزرگی را به صورت منطقه‌ای در این شهرستان راه‌اندازی کردیم که تکمیل آن اعتبار زیادی لازم دارد، باید امروز یک راه‌حل مناسبی پیدا کنیم تا بتوانیم مشکلات اعتباری را حل کنیم و پروژه را جلو بیندازیم. 
 
وی اضافه کرد: ظرفیت‌های گردشگری فراوانی در استان کرمان وجود دارد، باید با مسؤولان استانی همفکری کنیم تا حوزه سرمایه‌گذاری در گردشگری تقویت شود. 
 
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی حوزه معماری کشور را دارای ضعف خواند و با تاکید بر اینکه نتوانسته‌ایم در دوران انقلاب مدل معماری خود را داشته باشیم، تصریح کرد: باید آسیب‌های خود را بپذیریم و در جهت رفع آنها تلاش کنیم. 
 
وی اضافه کرد: در کنار کارهای خوبی که در کشور شده در حوزه معماری ما پیشرفتی نداشتیم و هویت معماری درستی را معرفی نکردیم. 
 
ضرغامی عنوان کرد: دوره‌های مختلف معماری از یک تفکر برخاسته و از یک نگاه فکری حاکم بر آن جامعه سرچشمه گرفته است، اگر می‌گوییم معماری اسلامی داریم یعنی وقتی اسلام آمد با خودش یک تفکری را آورد و آن تفکر به زبان معماری می‌شود همین ابنیه‌هها و ساختمان‌هایی که بر جای مانده است. 
 
وی ادامه داد: یا اگر از ایران باستان صحبت می‌کنیم مبتنی بر نگاهی است که در ایران باستان بوده است. 
 
وی خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی یک پدیده بسیار مهمی بود که تمام دنیا را زیرورو کرد اما نتوانست مدل معماری خود را معرفی کند، متاسفانه نگاه سوداگرانه و بسازوبفروش‌ها باعث بی‌توجهی به اصالت‌های معماری شد و نگذاشت هیچ معماری مشخصی را در طول این سال‌ها ترویج کنیم. 
 
وی از تلاش‌ها برای ایجاد یک معماری جدید سخن به میان آورد و بیان داشت: در طول یکی دو سال گذشته روی این موضوع تاکیدداشتم و اقداماتی هم انجام دادیم، در پژوهشگاه میراث فرهنگی بخشی را ایجاد کردیم از کارشناسان مختلف دعوت شدند و داریم ایده‌های مختلف را تکمیل می‌کنیم، مدل‌های خوبی طراحی می‌شوند و نگاه درست و عمیقی دارند. 
  
وی ادامه داد: مدل‌هایی را داریم در پاکدشت احداث می‌کنیم که چند چشمه سرویس بهداشتی هستند، یا الگوهایی برای اقامت مسافران و نمازخانه که در صورت تایید نهایی در کشور تکثیر می‌شوند. 
 
وی با اشاره به اینکه نگاه معماری  بناهای جدید اولین تفکر ما در میراث فرهنگی است، ابراز داشت: اگر مجموعه‌ای ساخته می‌شود، باید معلوم باشد در ایران ساخته شده است، درباه موزه‌ها هم همینطور، برخی را افتتاح کردم معماری مشخصی نداشته و اولین گلایه من این بوده که چرا هیچ نشانی از معماری ایرانی و اسلامی ندارد، موزه جیرفت را هم بررسی می‌کنم اگر ضعفی در این زمینه داشته باشد سعی می‌کنیم برطرف کنیم. 
 
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به گردشگری مقاومت و اهمیت آن پرداخت و تصریح کرد: گردشگری مقاومت را از روز اول تعریف کردیم و درخواستمان این بوده که آژانس‌هایی مشخصا دراین حوزه کار کنند، محل‌های مختلفی را هم برای آن مشخص کردیم. 
 
وی از مسیرهای مقاومت سخن به میان آورد و خاطرنشان کرد: مثلا از سبزوار شروع می‌کنیم، مقاومتی که سربداران در آن منطقه در مقابل مغول‌ها داشتند، اولین ریشه‌های مقاومت را شکل دادند، وقتی مغول به ایران حمله کرد و اولین مکانی که در مقابل آن‌ها ایستاد و حرکت‌شان را متوقف کرد، سبزوار بود و مسجد جامع آنجا می‌تواند مبدأ گردشگری مقاومت باشد. 
 
وی ادامه داد: این مسیر تا امروز و در جایی مثل مزار سردار سلیمانی ادامه میابد و یک محور کاملا شناخته شده می‌شود، قرار است در این حوزه آژانس‌ها و گروه‌ها در مسیرهای مشخص شده کار کنند و آرام آرام به نتیجه برسند، مسیرهای گردشگری مقاومت شکل می‌گیرد و نهادینه می‌شود.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ