طی نامه ای از رئیس جمهور درخواست شد؛

واگذاری بخشی از تصمیمات کشاورزی به استان‌ها

اقتصاد ایران: رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: مکاتبه‌ای با رئیس جمهور انجام دادیم تا بخشی از تصمیمات بخش کشاورزی در استان‌ها گرفته شود.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، سال زراعی جدید کشاورزی (1403-1402) امروز با حضور وزیر جهاد کشاورزی، معاونان، مسئولان و کشاورزان در سالن توسعه ساختمان وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد.

در این مراسم جواد عسگری رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اهمیت بخش کشاورزی در کشور گفت: طی مکاتبه‌ای که با رئیس جمهور انجام دادیم، قرار است استان‌ها تصمیم‌گیر حوزه کشاورزی باشند.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس افزود: با توجه به گستردگی بخش کشاورزی در استان‌ها و اهمیت انجام به موقع کارها، مکاتبه‌ای با رئیس جمهور انجام دادیم که در صورت موافقت اجازه دهند، بخشی از تصمیم‌های کشاورزی در استان‌ها انجام شود.

عسگری همچنین در ادامه تأکید کرد که باید بخش کشاورزی باید از تصمیمات خلق الساعه پرهیز کند که طی سال‌های گذشته این گونه اقدامات برای بخش کشاورزی آسیب رسان بوده است.

وی همچنین به اهمیت آبیاری‌های نوین اشاره کرد و گفت: باید در استان‌ها به این مقوله اهمیت بیشتری داده شود که امروزه عملکرد بخش کشاورزی مدیون تامین آب مناسب است.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس همچنین از وزارت جهاد کشاورزی درخواست کرد که در آغاز سال زراعی جدید، نهاده‌های مورد نیاز کشاورزان از جمله کود و سم به موقع در اختیار این بخش گذاشته شود، زیرا طبق بررسی‌های کارشناسی اثبات شده که هر 10 روز تأخیر در زمان کشت، می‌تواند تا 25 درصد باعث افت محصول شود.

عسگری در ادامه افزود:  نیاز کشور برای گندم 11.5 میلیون تن است و بر اساس پیش‌بینی‌های هواشناسی احتمالا بارش‌های بسیار مناسبی در پاییز خواهیم داشت، بنابراین وزارت جهاد کشاورزی باید مدیریت و برنامه‌ریزی کند تا کشت دیم به موقع انجام شود.

وی با تأکید بر اینکه بخش تحقیقات مهم‌ترین عامل در تامین امنیت غذایی کشور است تأکید کرد: این بخش زحمات زیادی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تاکنون کشیده و اکنون بار سنگینی هم بر دوش آنها است و باید در تامین امنیت غذایی و افزایش تولیدات کشاورزی کمک کند.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس در ادامه به اهمیت ساماندهی مراکز خدمات روستایی تأکید کرد و گفت: متأسفانه در حال حاضر امکانات و تجهیزات لازم در خدمات روستایی وجود ندارد و آنها برای سرکشی به مزارع با مشکلات زیادی مواجه هستند.

عسگری به ظرفیت خودکفایی کشور در محصولات اساسی اشاره کرد و اظهار داشت: مطمئن هستم با شرایط خوبی که زمین‌های کشاورزی ما دارد و نیز تلاش و کوششی که کشاورزان دارند، سال آینده به خودکفایی کامل در تولید گندم نایل می‌شویم.

وی در ادامه از بانک‌ها هم گلایه کرد و گفت: متأسفانه با وجود آنکه پول گندم کشاورزان پرداخت نشده است، اما بانک‌های غیر کشاورزی، کشاورزان را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ برای پرداخت بدهی‌های معوق تحت فشار قرار می‌دهند و حتی بعضا نیروی انتظامی هم به سراغ‌شان می‌روند، اگرچه نیروهای انتظامی به وظایف خود عمل می‌کنند، اما باید در این زمینه از کشاورزان حمایت بیشتری شود.

در این مراسم نمایندگان استان‌ها هم به لزوم پرداخت مطالبات گندم‌کاران تأکید کردند. آنها اعلام کردند که هرگونه تأخیر در پرداخت پول گندم می‌تواند کشت محصول را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به تأخیر بیندازد و تولید در سال آینده کاهش خواهد یافت.

به گزارش اکونیوز ، مراسم آغاز سال زراعی جدید امروز چهارم مهر 1402 در وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد. قرار بود این برنامه هفته گذشته انجام شود که به تأخیر افتاد.

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ