نگاهی به کتاب قصه‌های قلک/ آموزش سواد مالی به کودکان با زبانی طناز و جذاب

اقتصاد ایران: کتاب «قصه‌های قلک» به موضوعاتی همچون قرض‌گرفتن پول، پس‌اندازکردن آن، جورکردن پول برای خرید چیزی، شیوه‌های به‌دست‌آوردن پول و موضوعاتی از این دست برای نوجوانان، با زبانی صمیمانه و خودمانی پرداخته است.

- اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی تسنیم، کتاب «قصه‌های قلک» نوشته علی باباجانی یکی از کتاب‌های خوب انتشارات مهرستان است که برای کودکان و نوجوانان نوشته شده است و در آن نویسنده سعی کرده با استفاده از زبان قصه، برخی موضوعات مربوط به سواد مالی را برای کودکان در قالب داستان‌های جذاب بیان کند.

کتاب قصه‌های قلک به موضوعاتی همچون قرض‌گرفتن پول، پس‌اندازکردن آن، جورکردن پول برای خرید چیزی، شیوه‌های به‌دست‌آوردن پول و موضوعاتی از این دست برای نوجوانان، با زبانی صمیمانه و خودمانی پرداخته است. این کتاب به ما می‌گوید که سواد مالی یکی از دانش‌هایی است که همه انسان‌ها در همه‌جای دنیا به آن نیاز دارند.

سواد مالی به ما می‌آموزد چرا و چگونه پس انداز کنیم و چگونه با سرمایه گذاری هم ارزش پولمان را حفظ کرده و هم در آبادانی کشورمان مشارکت کنیم. به کمک این علم می‌توانیم با راه‌های درست کسب پول و درآمد آشنا شویم از همین حالا کارآفرینی و ارزش آفرینی کنیم و با محدود بودن پول و نامحدود بودن خواسته‌ها آشنا شویم ...

این کتاب 12 قصه جالب با عنوان‌های قلک آرزوها، خرسی در رستوران، تولیدی احسان، مسافرت ارزان، کارت هدیه، تخم مرغ‌های پولکی، کارهای پر خرج، همین الان، بیمه دو چرخه، عینک شکسته، سبزه‌های پر سود و تپل برگر دارد.

در یکی از داستان‌های این کتاب که مفهوم مادر خرج بودن را آموزش می‌دهد می‌خوانیم:

سارا گفت: «نه عمو کره و مربا بخر» آرمان: گفت: «نه، همان نان و پنیر از همه بهتره ولی کنارش باید سرشیر هم باشه» پدرها و مادرها خندیدند و گفتند: «چه با اشتها»

عباس آقا گفت: یه دقیقه بشینین الان میگم. همه نشستند.

 عباس آقا گفت: داریم میریم مسافرت؛ پس باید تعارف رو کنار بذاریم. من که حرفم رو راحت می‌زنم برای اینکه راحت باشیم و بهمون خوش بگذره باید دنگی خرج کنیم. سارا پرسید: «چی؟» عباس آقا سه تا تراول پنجاه هزار تومانی درآورد و جلوی خودش گذاشت. گفت: «فعلاً نفری سی هزار تومان میذاریم وسط ما پنج نفریم؛ پس سهم ما میشه 150 هزار تومان شما هم که چهار نفرید، سهمتون میشه 120 هزار تومان.

عباس آقا پول را به آقا اسماعیل داد و گفت «بفرمایین این سهم ما خدمت شما. 120 هزار تومان هم شما لطف کنین بذارین روش جمعاً میشه 270 هزار تومان. مادر خرج هم شما باشین و تو طول سفر هر چی لازم شد. بخرین اگه کم اومد باز پول میذاریم وسط.»

آقا اسماعیل به خانمش نگاه کرد، بعد از کیفش 150 هزار تومان درآورد و روی پول عباس آقا گذاشت وگفت: «نه، آقاجان من حساب کتاب بلد نیستم شما خودتون زحمتش رو بکشین. عباس آقا 30 هزار تومان به آقا اسماعیل برگرداند و گفت «بفرمایین این اضافه ست» نرگس خانم گفت: «شما هم باید چهار نفر حساب کنین. آخه این بچه که خرجی نداره» زهرا خانم گفت: «نه، خانم جان این قانونه عادلانه هم هست. این بچه هم به اندازه خودش خرج داره.»

یا در داستان دیگری که مناسب این روزها و بازگشایی مدارس است ، می‌خوانیم:

مریم پایش را توی یک کفش کرده بود که برایش کفش نو بخرند. کفش نو می‌خواست؛ چون دلش می‌خواست اول مهر با کفش نو به مدرسه برود؛ اما بابا قبول نکرد  و گفت: «فعلاً کفش نمی‌خرم.» مریم با ناراحتی گفت: «چرا آخه؟ من خجالت می‌کشم با کفش پارسال برم مدرسه» مادر کفش‌های پارسال مریم را آورد و گفت «ببین دخترم، کفشت رو شستم تمیز تمیز شده تازه کی یادشه تو پارسالم این کفش رو می‌پوشیدی؟!»

کتاب قصه‌های قلک مانند دیگر کتاب‌های نشر مهرستان همراه با تصویرسازی‌های جذاب و متعدد است که خواندن کتاب و ارتباط با مفاهیم و قصه‌ها را آسان‌تر کرده است و تصویرسازی‌های کتاب قصه‌های قلک را یاسمن امامی انجام داده است.

قصه‌ها هم خیلی ساده و روان و در عین حال جذاب روایت می‌شوند و خواندنش هم برای بچه‌های سال‌های اول دبستان و هم نوجوانان می‌تواند جذاب باشد.

انتهای پیام/

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ