گزارش هفتگی رسوب کالا به سرانه قوا؛

گمرک باید طلبکار حقوق فعالان اقتصادی باشد

اقتصاد ایران: وزیر اقتصاد با بیان اینکه گمرک باید در جایگاه طلبکاری حقوق فعالان اقتصادی قرار گیرد، گفت: مقوله تحریم داخلی با تسهیل صدور مجوزهای تجاری از سوی دستگاه‌های همجوار مدیریت شد.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران، احسان خاندوزی در مراسم رونمایی از آشکارسازهای جدید در گمرکات اجرایی، با اشاره به اینکه در 9 ماه گذشته بخشی از دغدغه رهبر انقلاب درخصوص صدور مجوزهای متعدد در حوزه گمرک و تجارت خارجی مرتفع شده است، اظهار کرد: در همین راستا با اقدامات انجام شده بخشنامه‌های صادر شده مرتبط با گمرک از 187 به 103 بخشنامه و آیین‌نامه کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه، گمرک باید در جایگاه طلبکاری حقوق فعالان اقتصادی قرار گیرد، افزود: مقوله تحریم داخلی با تسهیل صدور مجوزهای تجاری از سوی دستگاه‌های همجوار مدیریت شد.

وزیر اقتصاد با اشاره به مسئله رسوب کالا در گمرکات و بنادر، تصریح کرد: در این خصوص هرچند آمار کالای موجودی، در حال تخلیه نسبت به شهریور سال قبل بهبود یافته و فضا روان‌تر شده است.

خاندوزی با تاکید بر اینکه باید بین رسوب قانونی و رسوب غیرقانونی تفاوت قائل شد افزود: بخشی از رویه‌های تعریف شده در تجارت منجر به فرصت سودجویی شده است. اما بخش دیگر از رسوب ناشی از اشکالات در مقرره‌های زمان بر مثل کد ساتای بانک مرکزی، مجوزهای غذا و دارو و قرنطینه است. بر این اساس باید سایر اضلاع مرتبط با تجارت در اقدامات خود تسریع کنند تا رسوب کاهش یابد.

وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه برخی کالاها رسوب می‌کنند و منجر به اتلاف منابع می‌شود، گفت: در این مورد باید به صورت هفتگی گزارش تهیه و به سران قوا ارسال شود.

وی در خصوص ارتباط گمرک با شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی اظهار کرد: تمام تولیدکنندگان دانش‌بنیان شناسایی شده و برای تولید ایکس‌ری پیش‌سفارش دریافت می‌کنند. بر این اساس با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان در سال جاری هر ماه یک آشکار ساز باید افتتاح شود. دستگاه‌های مجاور نیز در این مسیر باید مانع تراشی‌ها از جمله در مورد نرخ تعرفه ایکس‌ری را رفع کنند.

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ