وزیر اقتصاد اعلام کرد:

کاهش 42 درصدی بخشنامه‌های گمرک در سال جاری

اقتصاد ایران: وزیر امور اقتصادی و دارایی از کاهش 42 درصدی بخشنامه‌های مرتبط با گمرک و تجارت خارجی در سال جاری خبر داد.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران، سید احسان خاندوزی امروز در مراسم راه‌اندازی پروژه‌های عمرانی و دستگاه‌های آشکارساز گمرک، در محل وزارت امور اقتصادی و دارایی که به صورت ویدئو کنفرانسی با گمرکات شرق، غرب، شمال و جنوب کشور در ارتباط بود، گفت: یکی از سیاست‌های ما پیش‌بینی‌پذیر بودن فعالیت اقتصادی بود که در این زمینه در 6 ماه اول سال گذشته 178 بخشنامه گمرکی صادر شد که این رقم در سال جاری با کاهش 42 درصدی به 103 بخشنامه کاهش یافته و برای فعالان اقتصادی امکان پیش‌بینی‌پذیری را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ فراهم کردیم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی همچنین گفت: مدت زمان صدور مجوز دستگاه‌های همجوار گمرک برای تسهیل فعالیت‌های اقتصادی انجام شده به‌گونه‌ای که مدت زمان پاسخگویی سازمان استاندارد از 17 روز به 11 روز، سازمان دامپزشکی از 13 روز به 6 روز، سازمان غذا و دارو از 8 روز به 4 روز و حفظ نباتات از 4 روز به 2 روز کاهش یافته است.

خاندوزی در محور دیگر در مورد رسوب کالا در گمرکات اظهار داشت: هرچند میزان رسوب کالا نسبت به حجم تجارت عدد ناچیزی است، اما بخشی از این رسوب کالا قانونی و ارادی و بخشی نیز غیرقانونی است و منجر به زیان اقتصادی می‌شود.

وی افزود: برخی از رسوب کالاها مربوط به سایر رویه‌های اقتصادی است و برخی فعالان اقتصادی به دنبال استفاده از انبارهای ارزان گمرک و زمان‌بندی ترخیص کالا برای سودجویی بیشتر است و بخش دیگر نیز مربوط به مقررات و فرایندهای گمرکی است؛ به عنوان مثال زمان صدور کد ساتا برای تامین ارز کالاهای وارداتی، موجب تأخیر در تشریفات گمرکی می‌شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی تأکید کرد: طبق برنامه امسال قرار است هر ماه یک دستگاه آشکارساز کامیونی در گمرکات راه‌اندازی شود، به‌گونه‌ای که تعداد دستگاه‌های آشکارساز نسبت به قبل از دولت سیزدهم بیشتر شود.

خاندوزی همچنین با انتقاد از دخالت تعزیرات در نرخ‌گذاری برای دستگاه‌های آشکارساز گفت: گمرک ایران الگوی مناسبی برای استفاده از توان شرکت‌های دانش بنیان داخلی و سازنده دستگاه‌های آشکارساز انجام داده است، اما گاهی تعزیرات با اعلام نرخ‌گذاری در این زمینه وجاهت قانونی ندارد و باعث کاهش انگیزه شرکت‌های دانش بنیان در ساخت این دستگاه‌ها می‌شود.

وی تأکید کرد: تمرکز وزارت اقتصاد در کاهش بخشنامه‌های غافل‌گیرکننده مرتبط با تجارت است و در نیمه اول امسال تعداد بخشنامه‌های گمرکی نسبت به سال قبل حدود 70 درصد کاهش پیدا کرده است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: تلاش ما در زمینه هوشمندسازی گمرک، تسهیل تجارت و کاهش رویه‌ها و بخشنامه‌های مرتبط با تجارت در راستای پیش‌بینی‌پذیری اقتصاد خواهد بود.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ