ساخت هدبند ساده برای تشخیص زود هنگام آلزایمر

اقتصاد ایران: محققان یک هدبند ساده و سبک ابداع کرده اند که به تشخیص زودهنگام بیماری آلزایمر کمک می کند.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران به نقل از اینترستینگ انجینرینگ، دستگاه نوآورانه ای با همکاری محققان دانشگاه کلردادو و واشنگتن ابداع شده است که فعالیت مغزی فرد را هنگام خواب رصد و هر گونه نشانه از بیماری آلزایمر را قبل از تاثیرگذاری آن بر عملکرد و حافظه فرد شناسایی می کند.

هنگامیکه فرد خواب است، دستگاه به طور مداوم امواج مغزی او را رصد و هرگونه اختلالی که نشان دهنده آغاز آلزایمر باشد را ردیابی می کند. به طور دقیق تر این دستگاه الگوی امواج مغزی کاربر را با استفاده از EEG رصد می کند.

برایس مک کانل استادیار نورولوژی در دانشگاه کلورادو و مولف ارشد پژوهش در این باره می گوید: این نشانگر زیستی دیجیتال به طور کلی هر هدبندEEG ساده را به یک ردیاب سلامت مغز تبدیل می کند.


تحقیقات علمی پیشین به رابطه میان بی خوابی و آلزایمر اشاره کرده اند. اما هنوز مشخص نیست کیفیت نامناسب خواب چگونه روی تحول آلزایمر یا حتی خواب تاثیر می گذارد.

محققان کارآمدی هدبند در رصد سلامت مغز را در یک تحقیق با حضور ۲۰۵ شرکت کننده سالمند سنجیدند. محققان تغییراتی در الگوهای عصبی طی خواب رصد کردند که به تجمیع پروتئین های آمیلوئید و تاو منجر می شود. این پروتئین ها نشانگرهای زیستی در مغز بیماران مبتلا به آلزایمر هستند.

هرچند هیچ درمانی برای آلزایمر وجود ندارد، اما به ردیابی زودهنگام آن برای بهبود مدیریت بیماری منجر می شود. همین روند احتمالا پیشرفت بیماری را کند و کیفیت زندگی بیمار را ارتقا می دهد.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ