فایننشال تایمز:

سایه بریکس پلاس بر گروه هفت سنگینی می‌کند

اقتصاد ایران: روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز با اشاره به پذیرش ۶ عضو جدید به گروه بریکس نوشت این گروه اکنون از نظر جمعیت، حجم اقتصاد، و منابع بر گروه هفت سایه افکنده و باید گفت: عصر "جنوب جهانی" در حال طلوع است.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران به نقل از فایننشال تایمز، تصمیم گروه بریکس برای پذیرش شش کشور جدید، تلاشی برای اصلاح نظام کنونی حاکم بر جهان به رهبری آمریکاست که از نظر چین به نفع غرب است.

افزوده شدن آرژانتین، مصر، اتیوپی، ایران، عربستان سعودی و امارات به پنج عضو موجود بریکس یعنی برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی گروهی با اندازه و نفوذ چشمگیر را در صحنه بین الملل پدید می آورد. پس از دهه‌ها تسلط جهان غرب بر نهادهای جهانی، چین در تلاش است باشگاهی بسازد که تغییراتی را در هرم قدرت  جهان پدید بیاورد.

موریتز رودولف، پژوهشگر دانشکده حقوق دانشگاه ییل آمریکا گفت: پکن بر ایجاد یک وزنه تعادلی در برابر گروه هفت متمرکز شده است و تقویت گروه بریکس ابزار ارزشمندی در پیگیری این هدف به شمار می رود.

گروه بریکس با 11 عضو جدید و قدیم خود اکنون بر گروه هفت متشکل از کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، بریتانیا، ایالات متحده سایه افکنده است.  

گروه به اصطلاح کشورهای پیشرفته تنها 9.8 درصد از جمعیت جهان و 29.8 درصد از تولید ناخالص داخلی جهان بر اساس شاخص قدرت خرید  را تشکیل می دهند. در مقابل، گروه جدید بریکس 47 درصد از جمعیت جهان و 37 درصد از تولید ناخالص داخلی جهان بر اساس شاخص قدرت خرید را به خود اختصاص داده است. این گروه جدید همچنین سهم بزرگی از ذخایر نفت و گاز جهان و همچنین بخش عظیمی از سایر منابع طبیعی را در اختیار دارد.

چین امیدوار است این گروه قدرتی را به این کشور بدهد که بتواند به واسطه آن نظم حاکم بر جهان را اصلاح کند. در واقع چین رویاهای زیادی دارد که برخی از آنها به زبان دیپلماتیک در بیانیه 26 صفحه ای پس از نشست اخیر سران بریکس قابل تشخیص است.

هلنا لگاردا، تحلیلگر ارشد اندیشکده مستقر در برلین در این باره می گوید: «به نظر می رسد پکن در شکل دادن به دستور کار و بحث های بریکس در سال جاری موفق بوده است. بخش زیادی از بیانیه سران، منعکس کننده مواضع چین است.»

اصلاح نهادهای بین المللی با هدف دادن قدرت بیشتر به کشورهای در حال توسعه یکی از درخواست های مطرح شده در این بیانیه است. یکی از خواسته های بریکس، بازنگری در ساختار بانک جهانی و صندوق بین المللی پول است. در حال حاضر، این هر دو نهاد تحت تسلط ایالات متحده و سایر کشورهای غربی قرار دارند.

بریکس همچنین خواستار انجام "اصلاحات جامع" در سازمان ملل است و معتقد است باید در شورای امنیت وزن کشورهای در حال توسعه افزایش بیشتری پیدا کند. شورای امنیت در حال حاضر متشکل از پنج عضو دائم شامل چین و روسیه و 10 عضو غیر دائم است. برزیل، هند و سایر کشورهای در حال توسعه به دنبال کسب قدرت برتر در راس سازمان ملل هستند.

این مجموعه اصلاحات، در صورت تحقق به بهای از دست رفتن نفوذ برخی کشورهای توسعه یافته در بانک جهانی، صندوق بین المللی پول و سازمان ملل متحد تمام می شود. به همین دلیل، چنین خواسته هایی با مقاومت جدی از سوی کشورهای گروه هفت و سایر کشورهای توسعه یافته مواجه شده است.

به هر حال، گروه بریکس با 16 عضو بزرگترین و تاثیرگذارترین گروهی است که جهانِ در حال توسعه تا به حال به خود دیده است. به نظر می رسد پس از چندین دهه پذیرش قوانین و قواعد غرب در صحنه بین الملل، عصر "جنوب جهانی" در حال طلوع است.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ