وزیر بهداشت خبرداد:

تجهیز ۶۷۰۰ تخت بیمارستانی در کشور تا پایان سال

اقتصاد ایران: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تا پایان امسال ۶ هزار و ۷۰۰ تخت بیمارستانی را در سراسر کشور آماده و تجهیز می‌کنیم.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، دکتر بهرام عین‌اللهی؛ وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با حضور در برنامه زنده تلویزیونی "ثریا" از شبکه یک سیما با موضوع "بررسی وضعیت عدالت در نظام سلامت" در مورد توسعه و تجهیز تخت‌های بیمارستانی در سراسر کشور اظهار کرد: از سال 1398 تا 1400، تعداد 7 هزار و 300 تخت بیمارستانی ایجاد شده بود و  از شهریور 1400 تا تیرماه 1402، تعداد 15 هزار و 900 تخت بیمارستانی  آماده و تجهیز شد که با این حساب  10 درصد به مجموع تخت‌های بیمارستانی کشور اضافه کردیم.

وزیر بهداشت با بیان اینکه تا پایان امسال 6 هزار و 700 تخت بیمارستانی را نیز آماده و تجهیز می‌کنیم، به افتتاح و تکمیل کلان بیمارستان‌ها در کشور از جمله کلان بیمارستان‌های حضرت مهدی (عج) و  غدیر تجریش اشاره کرد.

رایگان شدن خدمات درمانی برای سه دهک نخست جامعه

وی با اشاره به رایگان شدن خدمات درمانی برای سه دهک نخست جامعه گفت: در دولت مردمی، پیش از این 5 دهک نخست جامعه تحت پوشش بیمه رایگان قرار گرفته بودند و از این پس علاوه بر بیمه رایگان، با تصویب دولت همه خدمات بستری و سرپایی این سه دهک در مراکز درمانی و بیمارستان‌های دولتی رایگان خواهد بود.

وزیر بهداشت گفت: امیدواریم بتوانیم رایگان شدن خدمات درمانی را در مناطق محروم برای دهک‌های دیگر هم انجام دهیم و البته خدمات درمانی در سه استان خراسان جنوبی، بوشهر و کردستان در صورتی که از طریق نظام ارجاع صورت گیرد، رایگان است.

وی با اشاره به سفر اخیر خود به استان سیستان بلوچستان گفت: از ابتدا مصمم به برطرف کردن نیازهای بهداشتی و درمانی این استان بودیم و در این سفر در زاهدان 13 پروژه و در زابل 40 خانه بهداشت را افتتاح کردیم.

عین‌اللهی با بیان اینکه میثاق ما در دولت مردمی آیت الله رئیسی، تلاش در مسیر عدالت است، افزود: برای تحقق هرچه بهتر و بیشتر عدالت در سلامت نیازمند وقت و فرصت بیشتری هستیم ؛اما در حوزه درمان سعی کردیم تجهیزات پیشرفته پزشکی را در سراسر کشور مستقر کنیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد: باید عدالت را به سطحی برسانیم که هیچ فرد زاهدانی یا زابلی برای درمان از استان محل سکونت خود خارج نشود و این از اولویت‌های ما در وزارت بهداشت است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، از تمرکز وزارت بهداشت بر اجرایی کردن کامل نسخه الکترونیک و نظام ارجاع خبر داد و گفت: اشکال طرح تحول سلامت این بود که نظام ارجاع در آن دیده نشده و خدمات القایی در آن فراوان بود؛ اما برنامه اصلی ما این است که سلامت خانواده، پزشکی خانواده و نظام اجرا را در کشور همگانی کنیم.

افزایش  چهار برابری مراکز دندانپزشکی دولتی در دو سال

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان این که تلاش داریم  عدالت در حوزه های مختلف سلامت تحقق یابد، تصریح کرد: از اقداماتی که لازم بود در حوزه دندانپزشکی انجام دهیم توسعه و گسترش مراکز دندانپزشکی دولتی بود.

عین اللهی ادامه داد: از سال 1398 تا مردادماه 1400،  فقط 14 مرکز دندانپزشکی دولتی در کشور ایجاد شده بود و ما از شهریور 1400 تا تیرماه 1402، 53 مرکز داندانپزشکی دولتی را در نقاط محروم کشور افتتاح کردیم و  تعداد این مراکز را 4 برابر افزایش دادیم.

با حفظ کیفیت، جامعه پزشکی کشور را گسترش می‌دهیم

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: باید به میزان زیرساخت هایی که داریم، در هر رده پزشک تربیت کنیم. کیفیت آموزش برای ما از اهمیت بالایی برخوردار است و خوشبختانه پزشکان ایرانی از کیفیت بالای تخصص و مهارت برخوردارند.

عین اللهی با بیان اینکه باید با حفظ کیفیت، تعداد پزشکان کشور را افزایش دهیم، افزود: نظام سلامت را به صورت شبکه ترسیم کرده‌ایم و اکنون از قوی‌ترین شبکه سلامت در سطح دنیا برخورداریم.

وی با بیان اینکه نظام سلامت جمهوری اسلامی ایران دارای یک شبکه کامل پیشرفته از خانه‌های بهداشت تا نظام پیشگیری است، خاطرنشان کرد: هم اکنون مطابق مصوبه توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی سالی 20 درصد پزشک عمومی به ظرفیت کشور اضافه می‌کنیم و در مورد پزشکان متخصص از 3 هزار و 200 پزشک متخصص به بیش از 5 هزار متخصص رسیده‌ایم که حدود 60 درصد رشد را نشان می‌دهد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان این که باید متناسب با زیر ساخت‌ها، حداکثر آموزش و تربیت کادر سلامت را صورت دهیم، گفت: کمیت و کیفیت باید توام با هم باشد.

وی در پاسخ به پرسش مجری برنامه در حوزه نحوه فعالیت‌های دستیاران ، تصریح کرد: شیوه آموزش در دوره دستیاری سبب ارتقای سطح تخصص و کارآمدی ‌پزشکان متخصص شده و امروز یکی از افتخارات ما این این است که دستیاران کارآمدی در کشور داریم.

عین‌اللهی ادامه داد: یکی از دلایلی که پزشکان ایرانی را در دنیا حاذق و موفق می‌دانند این است که در دوران آموزش توانسته‌اند به خوبی انواع و اقسام تکنیک‌ها و اعمال جراحی را فرا گرفته و با کیفیتی بالا کسب تجربه کنند.

وی بیان کرد: ضوابط دستیاری طبق آیین نامه جدید شورای آموزش پزشکی و تخصصی، تغییر یافته و اکنون مطابق آیین‌نامه، میزان فعالیت و کشیک همکاران دستیار مشخص است و اگر مراکزی بیش از این میزان از آنان درخواست فعالیت داشته باشند، تخلف محسوب و با آن برخورد خواهد شد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیان کرد: اگر مهارت و تخصص پزشکانی که از ایران فارغ التحصیل می‌شوند، با پزشکان سایر کشورها مقایسه شود، معلوم خواهد شد که چرا امروز صنعت گردشگری سلامت در ایران رونق یافته و از اقصی نقاط دنیا برای معالجه به ایران سفر می‌کنند.

عین‌اللهی با بیان این که برنامه آموزشی دستیاران ‌عزیز کشورمان در هر رشته را استادان همان رشته در بورد تخصصی تعیین می‌کنند، تصریح کرد: این برنامه آموزشی سختی‌هایی هم دارد؛ اما این سختی‌ها شیرین است و آینده روشنی برای پزشکان و کشور ترسیم می‌کند. همه سعی ما بر این است که برای مردم و کشورمان پزشکانی با کیفیت تربیت کنیم.

عین‌اللهی در ادامه در خصوص برنامه سلامت خانواده تصریح کرد: نهاد خانواده در تقویت سلامت در کشور حائز اهمیت بوده و راهبرد وزارت بهداشت بر حمایت از خانواده و ارتقای سلامت استوار است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: هر ایرانی دارای کد ملی باید دارای پرونده سلامت باشد. این پرونده شامل اطلاعات بهداشتی و پزشکی افراد است که به پزشک خانواده ارجاع داده شده و سپس در صورت شناسایی بیماری و نیاز به درمان با ارجاع به پزشک متخصص در این خصوص تصمیم گیری می‌شود. این برنامه تا اکنون در 59 شهرستان اجرا می‌شد که از امروز 32 شهرستان به آن اضافه می‌شود.

عین اللهی، پیشرفت های پزشکی و بهداشتی را از بزرگترین دستاوردهای جمهوری اسلامی دانست و یادآور شد: فراموش نمی‌کنیم که قبل از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، مردم ایران برای کوچکترین درمان‌ها به خارج از کشور مسافرت می‌کردند.

وی ادامه داد: اکنون سازمان های بین المللی بهداشتی و درمانی، جمهوری اسلامی ایران را از کشورهای موفق در حوزه سلامت می دانند و بیشتر کشورها در آمریکای لاتین، آفریقا و کشورهای منطقه خواهان استفاده از نیروی انسانی متخصص، تجهیزات دارویی و پزشکی جمهوری اسلامی ایران هستند.

تدریس طب سنتی در 14 دانشگاه علوم پزشکی کشور

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص طب سنتی گفت: طب سنتی در سال 1384 که معاون آموزشی بودم، به عنوان رشته تحصیلی در دانشگاه‌ها تصویب و تدریس شد و اکنون 300 متخصص طب سنتی در کشور حضور و فعالیت دارند.

وی با بیان اینکه برای اولین بار در ایران دارونامه طب سنتی را منتشر کردیم، گفت: اکنون در 14 دانشگاه علوم پزشکی طب سنتی تدریس می شود و ایران رتبه چهارم دنیا در تولید دانش در حوزه طب سنتی را دارد.

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ