جزئیات رایگان شدن مترو واتوبوس برای دانش آموزان

اقتصاد ایران: مدیرکل حمل و نقل عمومی و امور مناطق شهرداری تهران با اشاره به جزئیات رایگان شدن مترو و اتوبوس برای دانش آموزان و دانشجویان، از مکاتبه با آموزش عالی برای مجازی شدن دانشگاه‌ها در۱۰ روز اول مهر ماه در راستای کاهش ترافیک پایتخت خبر داد.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران، مهدی گلشنی در خصوص تمهیدات شهرداری تهران برای کاهش ترافیک معابر پایتخت همزمان با بازگشایی مدارس، گفت: با بازگشایی مراکز آموزشی در مهر ماه پیک صبحگاهی ترافیک افزایش می‌یابد، چرا که بررسی‌ها نشان داده حدود 29 درصد سفرها تحصیلی است و به همین دلیل در ستاد استقبال از مهر و کمیته حمل و نقل تمهیداتی اندیشیده شده که غیر از بحث شناورسازی ساعت کاری کارکنان دولت که مصوبه هیات وزیران است و شروع فعالیت از ساعت 7 تا 9، تمهیدات دیگری هم داشته باشیم.

وی با بیان اینکه هیأت وزیران در اسفندماه سال گذشته مصوبه ای در خصوص شناور شدن ساعت کار ادارت دولتی و دانشگاه ها و... داشت که براساس آن ساعت آغاز به کار مدارس در مقطع متوسطه از ساعت 7:30 و ابتدایی از ساعت 8 صبح تعیین  شد، گفت: مصوبه هیأت وزیران ملاک عمل بود تا اینکه در نیمه خرداد ماه سال‌جاری در راستای صرفه جویی در مصرف انرژی ساعات کار ادارت  را تا 15 شهریورماه تغییر داد و  امیدواریم برای سال تحصیلی جدید نیز مصوبه قبل به دلیل لزوم تشویق شهروندان به استفاده از حمل و نقل عمومی و توزیع مناسب ترافیک مدنظر قرار گیرد، همچنین سیاست‌هایی اتخاذ شده که یکی از این سیاست‌ها رایگان بودن استفاده از اتوبوس و مترو برای دانش آموزان و دانشجویان است.

گلشنی گفت: البته دقت داشته باشید که در شرایط عادی دانش آموزان و دانشجویان از تخفیف 50 درصدی در پرداخت بلیت بهره می‌برند و قرار شده که در مهر ماه بلیت برای این قشر رایگان باشد و در صورتیکه لازم باشد ممکن است که این مدت تمدید شود.

وی در خصوص شناورسازی ساعت کار ادارات و مراکز آموزش عالی نیز گفت: اخیرا در یکی از جلسات نماینده استانداری تهران اعلام کرد که مصوبه هیات دولت در مورد شناورسازی ساعت کار می تواند ملاک عمل باشد و ما نیز اجرای همان مصوبه را در دستورکار خود قرار دادیم  و بر اساس این مصوبه کارمندان ادارات می توانند از ساعت 7 تا 9 صبح در محل کار خود مستقر شوند و د راین مصوبه در مورد صنوف اعلام شده که ساعت کاریشان  9:30 و مراکز آموزش عالی 8 صبح است که در حال رایزنی با استانداری هستیم که ساعت آغاز به کار مراکز آموزش عالی جابجا شده و به ساعت 8 و نیم برسد.

گلشنی با تاکید بر اینکه مصوبه هیات وزیران زمان ندارد و ابلاغیه است، گفت: تا زمانی که هیات وزیران مصوبه دیگری در این زمینه نداشته باشند، مصوبه اسفندماه سال گذشته لازم الاجرا است و این عمل مطابق مصوبه هیات وزیران در سال 1401 است که اجرای آن به دستگاه‌ها ابلاغ شده و مسئله‌ای نیست که ما به آن رسیده باشیم؛ البته اجرای این مصوبه مورد تأیید ما است. چرا که معتقدیم شناورسازی ساعت کار به بحث روان سازی ترافیک تهران کمک می‌کند و ما به دنبال آن هستیم که با برخی دستگاه‌ها که این مصوبه را اجرا نکردند و یا شرایط اجرایش را ندارند جلسه گذاشته و در شورای ترافیک تهران دلایل‌شان را توضیح دهند تا بتوانیم مشکلات احتمالی آنها را رفع کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که پیش بینی می‌کنید به چه میزان ترافیک مهر ماه امسال با اتخاذ تمهیدات مورد نظر کاهش یابد، تصریح کرد: سال گذشته حدود 10 الی 15 درصد ترافیک مهر ماه تهران کاهش یافت و امیدواریم امسال هم بتوانیم با اتخاذ تمهیداتی دیگر این میزان را کاهش دهیم اما دقت داشته باشید که بر اساس مطالعات سال‌های متمادی با آغاز مهر ماه 25 تا 30 درصد افزایش ترافیک در سطح شهر خواهیم داشت که امیدواریم بتوانیم با اتخاذ تمهیداتی علاوه بر شناور سازی ساعت کار حجم ترافیک را کاهش دهیم.

وی افزود: استفاده حداکثری از ناوگان حمل و نقل عمومی یکی از موارد مهمی است که می‌تواند حجم ترافیک را کاهش دهد؛ اما در کنار آن نیاز به مدیریت تردد خودروهای بار و کالا داریم که در ساعات پیک تردد نکنند که البته این مسئله نیازمند تأیید شورای ترافیک است.

وی افزود: در حال رایزنی، مکاتبه و طی فرآیند کارشناسی هستیم که از آموزش عالی بخواهیم در راستای کاهش ترافیک پایتخت 10 روز اول مهر ماه فعالیت دانشگاه‌ها مجازی باشد که این پیشنهاد ما در حال مکاتبه است و البته تا پایان شهریور ماه مدت زمانی باقی است که امیدواریم بتوانیم این تمهیدات را اجرایی کنیم.

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ