وزیر کشاورزی تاکید کرد؛

حمایت وزارت جهاد کشاورزی از تولید داخلی به جای واردات

اقتصاد ایران: وزیر جهاد کشاورزی گفت: مهمترین وظیفه ما در وزارت جهاد کشاورزی تامین امنیت غذایی کشور است و در این راستا به سمت تولید محصولات استراتژیک و اساسی می رویم.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران،  محمدعلی نیکبخت، در نشست خبری که صبح امروز به مناسبت روز خبرنگار برگزار شد، درباره برنامه وزارت جهاد کشاورزی برای ارتقاء ضریب امنیت غذایی در کشور، اظهار کرد: مهمترین وظیفه ما در وزارت جهاد کشاورزی تامین امنیت غذایی است و در این راستا به سمت تولید محصولات استراتژیک و اساسی در حال حرکت هستیم.

 وی افزود: در این راستا جهت حفظ منابع تولید هم تلاش می‌کنیم و از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان استفاده خواهیم کرد.

نیکبخت تاکید کرد: ظرفیت‌های بسیار زیادی در کشور از نخبگان گرفته تا دانشگاه وجود دارد که باید از این ظرفیت‌ها استفاده شود.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه طبق قانون تکلیف شده است که در مصرف آب ۱۸ درصد صرفه جویی شود، گفت: در این راستا برنامه‌های لازم تدوین شده و اعتبار لازم هم اعلام شده است.

وی در ادامه افزود: در حال حاضر با احتساب مهمان (مهاجران افغانستانی) غذای ۹۰ میلیون نفر را باید تامین کنیم و در این راستا باید حتماً از تولیدکننده داخل و تولید داخل حمایت کنیم.

نیکبخت افزود: در شرایط فعلی اگر لازم باشد، گوشت قرمز وارد می کنیم، اما حمایت از تولید داخل و تامین آن از داخل راحت‌تر از واردات است و برای این اقدامات حتماً از ظرفیت تشکل‌های داخلی استفاده خواهیم کرد.

* برنامه وزارت جهاد کشاورزی حمایت از صنایع تبدیلی و تکمیلی است

وی تصریح کرد: یکی از برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی، تمرکز بر روی صنایع تبدیلی و تکمیلی است که در این زمینه در حال حاضر ۷ هزار طرح با پیشرفت بالای ۲۰ درصد وجود دارد که به دلیل مشکلات سرمایه‌گذاری امکان تکمیل آن‌ها وجود نداشته است.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه صنایعی تبدیلی و تکمیلی یکی از حلقه‌های مهم در بخش تولید است، گفت: اگر این حلقه به درستی وظیفه خودش را انجام دهد، کمک بسیار بزرگی به بخش تولید خواهد کرد.

نیکبخت در ادامه درباره اهمیت توجه به حمایت از تولید داخل، تاکید کرد: می‌توانیم با حمایت از تولیدکننده داخلی بی‌نیاز از واردات باشیم.

* شیلات فرصت های بی بدیلی در زمینه اشتغال و تولید برای کشور دارد

وزیر جهاد کشاورزی افزود: بخش شیلات یکی از حوزه‌های مهم و مورد توجه وزارتخانه است. فرصت‌های بی‌بدیلی در اشتغال و تولید در این بخش وجود دارد.

وی همچنین گفت: شیلات در گذشته آسیب دیده اما با سرعت کار را به پیش می‌بریم و در آینده بسیار نزدیک به خبرهای بسیار خوبی در این حوزه خواهیم داشت، اما اجازه بدهید که کار پیش برود و اطلاع رسانی خواهیم کرد.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: قراردادهایی را با تولید کنندگان منعقد خواهیم کرد و از آنها حمایت‌هایی خواهیم داشت و تولیدکنندگان صنعتی و سنتی را فعال‌تر خواهیم کرد.

وی تصریح کرد: برای اجرای این برنامه‌ها هم با رئیس جمهور و هم معاون اول صحبت کرده ایم و آنها نیز بر اجرای این برنامه ها تایید دارند.

نیکبخت ادامه داد: در هر حال برنامه‌ ما این است که اولویت نخست را به تولید داخل اختصاص دهیم و تا جای ممکن از واردات محصولات پروتئینی پرهیز کنیم.

*خرید تضمینی گندم از 9 میلیون تن عبور کرد

وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: خرید تضمینی گندم تاکنون از ۹ میلیون و ۱۳۰ هزار تن عبور کرده و حدود ۴۶ درصد مطالبات گندم‌کاران پرداخت شده است.

وی ادامه داد: طبق دستور رئیس جمهور، تا پایان مردادماه رقم قابل توجهی از مطالبات گندمکاران کشور پرداخت خواهد شد.

نیکبخت تصریح کرد: برنامه ما این است که در سال زراعی آینده با افزایش عملکرد در واحد سطح و جهش تولید در دیم‌زارها به در گندم  به خودکفایی برسیم.

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ