تلاش برای قهرمانی با هر قیمتی؛

خط و نشان جدی سپاهان برای تیم های رقیب

اقتصاد ایران: اصفهان – سپاهان در حالی در آستانه ۹ سالگی از آخرین قهرمانی‌اش در لیگ برتر پا به لیگ ۲۳ ام می‌گذارد که با عملکرد طوفانی در فصل نقل و انتقالات برای همه رقبا خط و نشان جدی کشیده است.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، سپاهان اصفهان یکی از اولین تیم‌های لیگ برتر بود که در همان ابتدای آغاز تاریخچه لیگ نشان داد قرار است به دوقطبی قرمز آبی پایتخت در فوتبال پایان دهد و اصفهان را به یکی از قطب‌های فوتبال ایران تبدیل کند؛ کاری که با حضور مستمر در جمع مدعیان و همچنین ۵ قهرمانی و ۴ نایب قهرمانی در لیگ برتر و یک نایب قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا به خوبی آن را اثبات کرد.

سپاهان که فصل گذشته با هدایت ژوزه مورایس سرمربی باسابقه پرتغالی خود در نظر بسیاری از کارشناسان بهترین تیم فنی لیگ ۲۲ ام بود، با عدم نتیجه گیری مناسب و با فقط با یک امتیاز کمتر قهرمانی را به رقیب سنتی خود پرسپولیس تقدیم کرد تا حالا پس از ۹ فصل متوالی در کسب مقام قهرمانی ناکام بماند.

اما آنچه بیانگر شمایل جدید این تیم برای لیگ بیست و سوم است به وضوح اذعان به یک اردوکشی برای دستیابی به یک هدف مشخص دارد. طلایی پوشان از همان ابتدای امر قوی و بدون شوخی با رقبا استارت زدند و همین موضوع بیانگر این است که امسال سپاهان از هیچ تلاشی برای قهرمانی در لیگ دریغ نمی‌کند تا به آرزوی ۹ ساله هوادارانش برای قهرمانی جامه عمل بپوشاند.

همه مهاجمان لیگ در تیمی شبیه به بایرن مونیخ

آن‌ها تا این لحظه و در آستانه آغاز لیگ جدید نه تنها هیچ بازیکن اثرگذاری را از دست ندادند بلکه شاخص‌ترین بازیکنان لیگ و رقبای خود را به خدمت گرفتند؛ موضوعی که هواداران فوتبال را به یاد شگرد مونیخی‌ها در جذب بازیکن انداخت. بایرن مونیخ سال‌ها همه مهاجمان و مهره‌های تأثیرگذار بوندس لیگا را جذب می‌کرد؛ این سیاست مدیریتی به آن‌ها کمک می‌کرد علاوه بر قوی‌تر شدن و پوشش ضعف‌های خود در پست‌های مختلف به اصطلاح رقبای خود در مسیر قهرمانی را قفل کنند. سپاهان نیز با به کارگیری این شگرد چند تن از بازیکنان سرشناس تیم‌های رقیب خود را جذب کرد تا عملاً پیروز اصلی نقل و انتقالات این فصل طلایی پوشان باشند.

سپاهان و تلاش برای قهرمانی با هر قیمتی

بهترین خرید طلایی پوشان غریبه نیست!

با بررسی لیست بازیکنان طلایی پوشان در لیگ ۲۳ ام باید گفت بهترین خرید آن‌ها غریبه نیست؛ آن‌ها با تمدید ۲ ساله قرارداد پیام نیازمند، دروازه بان جوان این تیم که به صورت قرضی از پورتیموننره پرتغال به اصفهان بازگشته بود شروع خوبی در فصل نقل و انتقالات داشتند و خیال خود و مورایس را برای قفس توری این تیم راحت کردند. نیازمند که از ملی پوشان جوان این تیم محسوب می‌شود در طول لیگ ۲۲ ام در چارچوب طلایی پوشان عملکرد خوبی به نمایش گذاشته بود که همین موضوع تأثیر مستقیمی در نتایج این تیم نیز داشت. او که از هفته سوم لیگ به جمع طلایی پوشان اضافه شده بود در مجموع بازی‌هایی که برای این تیم به میدان رفت توانست ۱۴ کلین شیت انجام دهد؛ همچنین درخشش ویژه او در برابر مدعیان با وجود خط دفاع پر اشتباه سپاهان در لیگ ۲۲ ام اهمیت حفظ او را برای سپاهان دو چندان کرد.

شکاری شاه ماهی برای سپاهان سال‌های بعد

شاید باید بعد از نیازمند مهم‌ترین خرید سپاهان را رضا شکاری دانست؛ شکاری وینگر جوان گل گهر در فصل پیش بود که در طول حضورش در این تیم توانست ۱۲ گل به ثمر برساند. شکاری جوان که در جمع بازیکنان آینده دار ایران از او نام برده می‌شود سبک بازی منحصر به فردی شبیه به جواد نکونام دارد و انتظار می‌رود این فصل در کنار زکی پور زوج خوبی را در سمت چپ این تیم شکل دهند؛ درست مثل شرایطی که فصل گذشته رامین رضائیان و فرشاد احمدزاده در سمت راست این تیم داشتند.

با وجود ایجاد زوج زکی پور و شکاری در سمت چپ و رضائیان و احمدزاده در سمت راست سپاهان باید انتظار داشت امسال شاهد پاس گل‌های زیادی از سوی زوج‌های کناری سپاهان در فصل باشیم. موضوعی که باید گفت مورایس با حفظ مغانلو و اضافه کردن رضا اسدی، کاوه رضایی و عیسی آل کثیر در خط حمله و نوک روی آن حساب ویژه ای باز کرده است.

سپاهان و تلاش برای قهرمانی با هر قیمتی

مورایس و آروزی سپاهانی با بازی قدرتی و درگیرانه

اذعان این نکته لازم است که در پس تفکرات سرمربی پرتغالی بازی تیم سپاهان قدرتی و درگیرانه است؛ چیزی که برای شکل گیری آن نیاز به مهاجمانی قلدر، بلند قامت و فیزیکی مثل مغانلو، اسدی و آل کثیر به خوبی دیده می‌شود. به گفته بسیاری از کارشناسان ژوزه مورایس در این فصل بر روی عملکرد مهاجمان بلند قامت خود و بازی سازی وسط میدان توسط شکاری، زکی پور و پهلوان حساب ویژه ای باز کرده و از همین رو تلاش سپاهان در مصاف‌های آتی بازی نزدیک به دروازه حریفان است. این جدال نزدیک خط آخر برای طلایی پوشان اینگونه شکل می‌گیرد که توپ بیشتری روی دروازه حریفان ارسال می‌کنند و به اصطلاح در محوطه جریمه حریف خیمه می‌زنند و به طبع جذب بازیکنان جدید، این سبک بازی، آنها را به کسب سه امتیاز نزدیک تر می‌کند؛ علاوه بر آن بهره گیری از این تکنیک با اتکا به ورودی‌های جدید، طلایی پوشان را تا حدی در برابر تکرار اتفاق تلخ بازی ملوان در لیگ ۲۲ ام بیمه می‌کند.

هایجک قلدرترین بازیکن لیگ از تراکتور

اضافه شدن رضا اسدی، قلدرترین بازیکن فصل گذشته لیگ به جمع طلایی پوشان نیز اتفاق قابل توجهی بود؛ او که با ۱۱ گل سومین گلزن برتر لیگ ۲۲ ام شد لقب بیشترین پیشرفت در طول لیگ را پس از سعید مهری به خود اختصاص داد. اسدی همچنین در فصل قبل توانست امتیاز ۷.۶ نبرد پیروز را به خود اختصاص دهد تا با نمایش قابل توجه خود بسیاری را غافلگیر کند؛ او حالا به سپاهان آمده که زیر نظر مورایس پرتغالی همان بازی را انجام دهد که شاید سرمربی پرتغالی عاشقانه آن را دوست دارد «فوتبال جنگنده و در عین حال قدرتی».

سپاهان و تلاش برای قهرمانی با هر قیمتی

جذب مدافعی که بیش از دفاع بازی سازی می‌کند

طلایی پوشان یک خرید دیگر نیز از تراکتور مدعی داشتند؛ مدافعی برای خط عقب که بیشتر بازی سازی می‌کند تا دفاع! هادی محمدی، مدافع فصل پیش تراکتور در حالی به شاگردان مورایس اضافه شد که خرید ستاره گونه‌ای به نسبت مهاجمان خریده شده برای هواداران این تیم به حساب نمی‌آمد؛ این در حالی است که او در جمع مدافعان برتر لیگ در فصل قبل جای داشته اما عملکرد بدون نقصی نیز نداشته است. به نظر می‌رسد مهمترین دلیل مورایس برای خرید محمدی قدرت فوق العاده این بازیکن در بازی سازی از عقب زمین است؛ با این وجود دغدغه هواداران برای عقب زمین سپاهان هنوز مهمترین چالش آنها به حساب می‌آید؛ آن هم در حالی که به گفته بسیاری از کارشناسان این تیم در فصل گذشته به نسبت ایجاد سرعت و پوشش عمق دچار نقص بوده و این خلأ در خطوط دفاعی بیش از نقاط دیگر احساس شده است.

بازیکن موردعلاقه یحیی قرار است سپاهان را چابک تر کند

در میانه میدان نیز طلایی پوشان یک بازیکن دیگر با سابقه قرمزپوشی به ترکیب خود اضافه کردند؛ خریدی که در ابتدای امر بسیاری نسبت به آن انتقاد داشتند و مدعی بودند که سپاهان نیازی به جذب احسان پهلوان ندارد اما به نظر می‌رسد مورایس با تکیه به بازی بین خطوط پهلوان جوان تلاش می‌کند که از او در کنار شکاری و احمدزاده برای حل مشکل عدم چابکی تیم و همچنین ساخت فرار رو به جلو استفاده کند نکته که در صورت وقوع می‌تواند مشکل مورایس برای بازی چابک تر را حل کند.

سپاهان و تلاش برای قهرمانی با هر قیمتی

سپاهان و تلاش برای قهرمانی با هر قیمتی

در بیان کلی باید گفت سپاهان با خریدهای این فصل تلاش کرده مفهوم قهرمانی به هر قیمتی را عملی سازد؛ آنها که به گفته ساکت، مدیریت باشگاه سپاهان با ۳۲۵ میلیارد بودجه وارد فصل جدید شده اند به خوبی به همه نشان دادند که چیزی جز قهرمانی نمی‌تواند آنها راضی کند، موضوعی که اعتراض بسیاری از باشگاه‌ها را به همراه داشته و این اعتقاد را برای بسیاری ایجاد کرده که باشگاه سپاهان در اعلام سقف بودجه خود و مبلغ دستمزد بازیکنانش صادق نبوده است. با این وجود باید دید سپاهان طلایی پوش که آخرین قهرمانی اش به لیگ چهاردهم با حسین فرکی باز می‌گردد با وجود خریدهای نجومی و تفکرات موریس پرتغالی در لیگ ۲۳ ام می‌تواند جام قهرمانی را یکبار دیگر به اصفهان بیاورد یا خیر؟

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ