رئیس سازمان محیط زیست:

سد چمشیر تاثیر نامطلوب بر کیفیت آب نداشت

اقتصاد ایران: معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: سد چمشیر تاثیر نامطلوب بر کیفیت آب منطقه نداشته است و این سازمان پایش‌های بعد از بهره برداری سد را ادامه می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران،علی سلاجقه درحاشیه مراسم افتتاح سد چمشیر استان کهگیلویه و بویراحمد  با اشاره به دریافت مجوز زیست محیطی این سد در اواخر دهه ۸۰،افزود: این سازه حدود ۲.۳ میلیارد مترمکعب آب را در مخزن خود ذخیره می‌کند و طول دریاچه آن حدود ۲۴ کیلومتر است.

وی افزود: پس از تشکیل دولت مردمی و انقلابی، ابهامات مختلفی از سوی سمن ها، متخصصان و افراد دانشگاهی در خصوص تاثیر افتتاح این سد با توجه به نوع سازند زمین شناسی آن بر کیفیت آب مطرح شد. از سوی دیگر، بحث رانش‌های احتمالی زمین در طول ۲۴ کیلومتر درازای دریاچه سد و نیز تاثیر منابع هیدروکربوری و چاه‌های نفت بر آلودگی احتمالی آب مطرح بود.

آقای سلاجقه گفت:بر این اساس، ما گزارش‌های ارزیابی زیست محیطی منطقه را کاملا بررسی کردیم و نشست‌ها و جلسات مختلفی هم با کارشناسان و دانشگاه‌های مختلف برگزار نمودیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، افزود: پس از بررسی داده ها، مشخص شد که آب انبارش یافته در پشت سد از کیفیت مناسبی برخوردار است و حتی با گرم‌تر شدن هوا و افزایش غلظت آب، روند تغییرات EC بسیار ناچیز بوده است؛ بنابراین این اطمینان تا الان به وجود آمده که انشاالله کیفیت آب سد چمشیر مطلوب خواهد بود.

وی با اشاره به انجام پایش‌های بعد از بهره برداری سد گفت: وزارت نیرو موظف است ایستگاه‌های داده برخط خود را در منطقه احداث کند تا ما بتوانیم این داده‌ها را به طور مرتب بررسی کنیم.

وی با اشاره به وضعیت امکانات و تجهیزات محیطبانان،گفت: خوشبختانه در ۲ سالی که از فعالیت دولت مردمی و انقلابی می‌گذرد، تجهیزات در اختیار محیط بانان وضعیت مناسبی دارد. حتی در جلسه‌ای که برای بررسی اعتبار تجهیزات در سال ۱۴۰۲ برگزار شد، اعلام کردیم میزان اعتبار ۲ برابر شود و علاوه بر محیط بانان، برای همیاران محیطبان هم تجهیزات انفرادی به نحو مطلوبی تهیه و توزیع شود.

معاون رئیس جمهور، افزود: در استان کهگیلویه و بویراحمد که نگین زاگرس است و از نظر تنوع گیاهی و جانوری بسیار غنی است، نیاز به احداث پاسگاه‌های متعدد محیط بانی داریم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست متذکر شد: با توجه به وجود مناطق صعب العبور در این استان باید شرایطی ایجاد شود که دسترسی محیطبانان و نیرو‌های مردمی به این مناطق هموار شود. بر این اساس می‌بایست زیرساخت‌های لازم ایجاد شود که یکی از زیرساخت‌هایی که اداره کل محیط زیست استان به آن پرداخته، استفاده از هلی پد است که ظرفیت جایگیری همزمان چندین بالگرد را دارد.

سلاجقه تصریح کرد: ما خود را مکلف می‌دانیم برای آنکه محیط بانان و نیرو‌های مردمی برای دسترسی به مناطق صعب العبور، کمتر دچار سختی و ناراحتی شوند، از ظرفیت‌های پرنده‌ای استفاده کنیم و هرچه سریع‌تر این مناطق را به امکاناتی چون کوآدکوپتر و پهپاد مجهز کنیم.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ