امیرعبداللهیان در جمع خبرنگاران:

امنیت آذربایجان و منطقه را امنیت ایران می‌دانیم

اقتصاد ایران: وزیر امور خارجه با تاکید براینکه امنیت آذربایجان و منطقه را امنیت ایران میدانیم،گفت: علی اف تاکید کرده است که آذربایجان بدنبال بستن مسیرهای مواصلاتی تاریخی ایران در منطقه نبوده و نخواهدبود.

 به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، حسین امیر عبداللهیان در جمع خبرنگاران گفت: امروز دیداری را با آقای «الهام علی اف» رئیس جمهور جمهوری آذربایجان داشتم.

وزیر امور خارجه با تاکید بر اینکه امنیت جمهوری آذربایجان و منطقه را امنیت ایران میدانیم، افزود: حادثه‌ای که در سفارت آذربایجان در تهران رخ داد ما را متاسف و متعجب کرد؛ با جناب آقای رئیس جمهور گفتگو کردم و همانگونه که سخنگوی قوه قضائیه ایران اعلام کرد پرونده رسیدگی به اقدام مسلحانه ضارب در سفارت آذربایجان در تهران، مراحل تحقیقاتی خود را کامل کرده است.

امیر عبداللهیان تصریح کرد: با مقامات کشور دوست و برادر جمهوری آذربایجان اتفاق نظر داریم که مراحل تحقیق این پرونده در طرف آذربایجان با سرعت تکمیل شود و رأی شدید و اشد مجازات در انتظار ضارب و هر طرفی است که در این اقدام جنایتکارانه نقش داشته است.

وی عنوان کرد: تدابیری در حوزه پلیس دیپلماتیک اتخاذ شده و با مسببینی که به هر نحو قصوری در این حادثه داشتند برخورد صورت گرفته است. با آقای رئیس جمهور و مقامات کشور آذربایجان اتفاق نظر داریم که مسیر تاریخی و کریدور راه آهنی که از جمهوری اسلامی ایران می‌گذرد به سرعت فعال شود. کریدور ریلی ارس یک کریدور مورد توافق ماست که به دستور رئیس جمهور کشورم عملیات اجرایی آن به زودی شروع خواهد شد و امیدواریم حداکثر ظرف یکسال بهره برداری آن انجام شود. این کریدور نقش اصلی در اتصال آذربایجان به نخجوان را بر عهده دارد.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: در خصوص رفع انسداد از مسیرهای مواصلاتی در منطقه نیز با آقای «الهام علی اف» گفتگوهایی داشتیم که او تاکید کرد این تصور که رفع انسداد مسیرهای مواصلاتی منجر به بسته شدن مسیرهای مواصلاتی تاریخی میان ایران و ارمنستان شود ارزیابی نادرستی است و ایشان تاکید کردند که جمهوری آذربایجان به دنبال بستن مسیرهای مواصلاتی تاریخی ایران در منطقه نبوده و نخواهد بود.

امیر عبداللهیان گفت: مردم ایران و جمهوری آذربایجان بیشترین اشتراکات را در بین همسایگان دارند و نظر داریم به دور از سوءتفاهم‌ها، رفت و آمد مردم دو کشور و همکاری‌های همه جانبه بدون هیچ محدودیتی میان دو کشور در بهترین وضعیت خود قرار گیرد.

وی در پایان با بیان اینکه معتقدیم اختلافات در منطقه قفقاز جنوبی صرفاً از طریق مسالمت آمیز قابل حل و فصل است، خاطر نشان کرد: برای مردم و دولت آذربایجان بهترین‌ها را آرزو داریم.

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ