جزئیات طرح کالابرگ الکترونیکی در خراسان جنوبی

اقتصاد ایران: بیرجند_ معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی گفت: طرح کالابرگ الکترونیکی از ۱۳ خردادماه برای سه دهک اول جامعه در فاز اجرایی قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران،  یکی از طرح‌های دولت در راستای کمک به معیشت دهک‌های اول جامعه اجرای طرح خرید کالابرگ الکترونیک بوده است.

این طرح از ۱۳ خردادماه برای سه دهک اول جامعه کلید خورد و همزمان در استان خراسان جنوبی در فاز اجرا قرار گرفته است.
در این فاز از این طرح که شامل دهک اول تا سوم می‌شوند بیشتر مددجویان کمیته امداد و بهزیستی را در بر می‌گیرد.


جواد اشرفی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر در رابطه با کالابرگ الکترونیکی اظهار کرد: از ۱۳ خردادماه موضوع کالابرگ‌های الکترونیکی برای سه دهک یارانه بگیر اول جامعه عملیاتی و وارد فاز اجرایی قرار گرفت.

وی به هدف اصلی و شاخص این طرح اشاره داشت و افزود: هدف اصلی این طرح تقویت سبد معیشت افراد کم برخوردار جامعه که در سه دهک اول دهک بندی نظام پرداخت یارانه‌ها قرار دارند بوده که اکثراً مددجویان تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار یادآور شد: دولت با این سیاست در راستای تقویت برای سبد معیشت این اقشار نسبت به افزایش مبلغ یارانه اقدام کرده و موضوع خرید به صورت کالابرگ الکترونیکی را وارد فاز اجرایی کرد.

اشرفی ادامه داد: افراد مشمول با خرید از فروشگاه‌های مشخص شده ذیل اقلام مشخص شده اعتبار یارانه خود را در قالب خرید کالابرگ الکترونیکی انجام دهند و در صورت خرید ۷۰ درصد مبلغ یارانه که به حسابشان واریز می شده ۲۰ درصد هم به مبلغ یارانه فرد اضافه خواهد شد.

وی یادآور شد: یارانه سه دهک اول جامعه به ازای هر نفر ۴۰۰ هزار تومان می‌باشد و اگر یارانه بگیر ۳۲۰ هزار تومان از آن از طریق فروشگاه مشخص شده و ذیل ۱۱ قلم کالای اساسی خرید کند ۲۰ درصد مبلغ یارانه‌اش اضافه می‌شود و در واقع مبلغ یارانه ۴۸۰ هزار تومان خواهد شد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار بیان داشت: البته شرط استفاده از ۲۰ درصد مازاد بر یارانه تداوم داشتن خرید کالابرگ الکترونیکی در ماه مورد نظر است.

اشرفی با اشاره به مزایای اجرای این طرح گفت: مزایای اجرای این طرح در فاز اول این بوده که با افزایش ۲۰ درصد به مبلغ یارانه افراد مشمول در صورت خرید ۷۰ درصد یارانه خود قدرت خرید آنها افزایش می‌یابد و همچنین چرخ تولید در با خرید کالاها برگ‌ها در جامعه می‌چرخد و تأثیرگذار خواهد بود.

وی به به نحوه خرید مشمولان این طرح اشاره کرد و افزود: متولی اجرایی این طرح در سطح کشور وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و به تبع ادارات کل تعاون در سطح استان‌ها هستند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی متذکر شد: بالغ بر ۱۶۲۶ فروشگاه در سطح استان مجهز به بارکد خوان‌هایی که قابلیت خرید کالابرگ در آنها وجود دارد شده است.

اشرفی ادامه داد: این فروشگاه‌ها در روستاها، دهستان‌ها، مراکز بخش و مراکز شهرستان و مرکز استان فعال بوده و افراد مشمول می‌توانند فرآیند خریدی که تعریف شده را انجام دهند.

وی تصریح کرد: اعتبار خرید این کالابرگ‌ها به حساب سرپرست خانوار یارانه بگیر واریز می‌شود و خانواده‌های مشمول می‌توانند خریدهای خود را از طریق هر کارت بانکی که به نام سرپرست خانواده بوده از فروشگاه‌ها مورد نظر انجام دهند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی ادامه داد: ۱۱ قلم کالای اساسی ذیل این طرح شامل شیر، ماست، برنج، ماکارونی، روغن، برنج، قند، شکر و غیره بوده که جزو اقلام اساسی در سبد غدایی خانوارها می‌باشد است.

اشرفی اضافه کرد: تراکنش برای خرید این کالاها می‌تواند با همه کارت‌های بانکی که به نام سرپرست خانوار بوده انجام گیرد و نیاز به افتتاح حساب جدید و از بانگی خاص وجود ندارد.

وی گفت: بعد از انجام تراکنش ۷۲ ساعت بعد از آن مبلغ اعتبار به حساب فروشنده و متصدی فروشگاه واریز خواهد شد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی یادآور شد: اگر افراد بخواهند در جریان خرید و مانده اعتبار حساب خود مطلع شوند می‌توانند از دو روش شامل نصب اپلیکیشن شما و یا شماره‌گیری کد دستوری *۵۰۰* ۱۴۶۳ # اقدام کنند.

اشرفی ادامه داد: افرادی که به مدل دهک بندی خود اعتراض دارند می‌توانند از طریق سایت‌های مربوطه و یا با مراجعه به ادارات تعاون، کار و رفاه به پاسخ اعتراض خود برسند.

وی خاطرنشان کرد: اگر فروشگاهی یا پذیرنده‌ای نسبت به این فرآیند نقدی داشته باشد حتماً شرکت پشتیبانی برای آن تعریف شده و از آ ن طریق می‌توانند آن فرآیند را دنبال کنند.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ