نویسنده و شاعر آیینی :

زنده بودن ویژگی ادبیات مقاومت است

اقتصاد ایران: یک نویسنده گفت: مهم‌ترین خصیصه ادبیات مقاومت زنده بودنش است. یعنی ویژگی‌هایی دارد که فطری است، غلیان می‌کند و در برابر ظلم و ستم فرد را وادار به واکنش می‌کند.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، محدثه آشتیانی، نویسنده، شاعر آئینی و فعال اجتماعی که مهمان برنامه «ساعت به وقت قدس» بود، در ابتدا درباره تعریفش از شعر مقاومت و اشعار آئینی گفت: شعر آئینی حوزه وسیعی را دربرمی گیرد که یکی از حوزه‌های آن ادبیات پایداری و حوزه مقاومت است. مهم‌ترین خصیصه ادبیات مقاومت زنده بودنش است. یعنی ویژگی‌هایی دارد که فطری است و در وجود هر آدمی وجود دارد و غلیان می‌کند و در برابر ظلم و ستم فرد را وادار به واکنش می‌کند و هیچ زبانی زیباتر و اثرگذارتر از زبان هنر نیست. زبان هنر می‌تواند در حوزه‌های مختلف از جمله، شعر، داستان، فیلم و رمان نقش بگیرد.

وی درباره ویژگی‌های شعرهای مقاومت افزود: مهم‌ترین ویژگی در ادبیات مقاومت حس جمع بودن، متحد بودن و ما بودن برای رهایی از ظلم در هر حیطه‌ای است که در غزه، فلسطین و آفریقا نمود دارد. محمود درویش از شاعران حوزه مقاومت فلسطین، اشعارش را درباره مقاومت و درباره افریقا سروده است. هر شاعری این حس آزادی خواهانه را نسبت به کشورهای اطراف و انسان‌هایی که در این سرزمین‌ها زندگی می‌کنند، خواهد داشت که این حس آزادی خواهانه در اشعارش اثرگذار می‌شود.

این شاعر آئینی گفت: اشعار محمود درویش، اتحاد در حوزه رهایی از ظلم را می‌رساند. در عین اینکه تکلف و تصنع ندارد و مخاطبان عام و خاص ادبیات متوجه اشعار او می‌شوند. هر مخاطبی برداشت خود را دارد و به سمت آزادی خواهی پیش می‌رود و برای آزادی خواه بودن تهییج می‌شود.

«ساعت به وقت فلسطین» با اجرای علی خلیلی و حامد نگارش و تهیه کنندگی و کارگردانی امیر تاجیک آخر هفته‌ها از شبکه یک سیما پخش می‌شود.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ