۱۸ هزار میلیارد تومان اعتبار برای اجرای کاشت یک میلیارد نهال در کشور

اقتصاد ایران: رئیس موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور گفت: بر اساس آخرین برآورد انجام شده، با در نظر گرفتم امکانات، تجهیزات و پرسنل سازمان منابع طبیعی، نیازمند ۱۸ هزار میلیارد تومان اعتبار برای اجرای طرح کاشت یک میلیارد درخت در کشور مورد نیاز است.

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم علی علیزاده علی آبادی رئیس موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور امروز نشست خبری کاشت یک میلیارد نهال در کشور اظهار کرد: از سال 1401 با پیشنهاد سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری و وزیر وزارت جهاد کشاورزی این طرح ملی کلید خورد و مورد موافقت حاکمیت و نظام قرار گرفت.

 وی افزود: این طرح از سال 1402 در حال اجرا ست مقرر شده ظرف چهار سال یک میلیارد درخت کاشته شود.

رئیس موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور ادامه داد: این موسسه از هر طرح احیا و توسعه جنگل ها که می‌تواند منجر به زراعت چوب شود حمایت می کند.

 وی در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری تسنیم افزود: بخشی از طرح کاشت یک میلیارد درخت قرار است به صورت زراعت چوب انجام شود و درخت کاشته شده برای تولید چوب مورد نیاز به کشور استفاده شود.

وی اظهار داشت این طرح برای اولین بار با جلب حمایت مقامات عالی رتبه کشور آغاز شده است از ظرفیت های مردمی برای کاشت درخت و توسعه منابع طبیعی استفاده می شود.

 وی با یادآوری اینکه از کلیات این طرح حمایت می‌شود اما ایراداتی دارد گفت: دنبال آن هستیم که ایرادات این طرح رفع شود و با آن همراه هستیم.

 وی افزود: کاشت یک میلیارد درخت در چهار سال عملی و قابل اجرا است در کشور ما فضا و ظرفیت های لازم برای اجرای این طرح وجود دارد.

 وی یادآور شد که دو میلیون و 700 هزار هکتار ظرفیت توسعه جنگل در کشور و ظرفیت های زیادی برای احیا جنگل هاوجود دارد.

 وی گفت: به راحتی می توانیم طرح یک میلیارد را در کشور با رعایت ضوابط علمی اجرا کنیم هر چند که با توجه به محدودیت های کشور شاید مدت 4 سال قابل اجرا نباشد.

 وی با بیان اینکه در عرصه های مختلف کشور نهالهای متناسب با شرایط زیست محیطی آن کاشته میشود گفت: در غرب کشور عمدتاً بلوط، زالزالک و بنه در شمال کشور انواع بلوط، ممرز،راش و برخی برگ سوزنی کاشته می شود همچنین در مناطق مرکزی کشور زیتون تلخ، زبان گنجشک و اقاقیا و در جنوب کشور نیز به درخت های مانند مانگرو اکالیپتوس و کنار کاشته خواهد شد.

 وی با اشاره به اینکه وزارت جهاد کشاورزی اولویت های مهم در ماه های اخیر دارد که شاید در نگاه اول کاشتن یک میلیارد درخت جدید منطقی نباشد گفت: باید توجه داشت که برای تولید پایدار در کشور باید بتوانیم منابع طبیعی کشور را حفظ کنیم و از تخریب آب و خاک جلوگیری به عمل آوریم.

علیزاده علی آبادی گفت: تولیدات زراعی باغی و هر محصولی که در بخش کشاورزی به دست می آید وابسته به حفظ منابع طبیعی خاک و آب است.

وی افزود: کاشت درخت همچنین می‌تواند جلوی گرد و غبار را بگیرد و هوا را تلطیف کند.

وی یادآور شد که همه دستگاه ها برای نهال در کشور نقش خواهند داشت گفت: وزارت راه وقتی اقدام به جاده سازی و تخریب منابع طبیعی می کند از طرفی نیز مکلف می شود در حاشیه جاده ها و اتوبان ها درخت به کارد؛ همچنین صاحبان معادن که اقدام به تخریب محیط زیست می کند موظف هستند در اطراف خود فضای سبز ایجاد کنند؛ وزارت نیرو،شهرداریها، آموزش و پرورش،بسیج و هلال احمر و ... نیز برای توسعه فضای سبز و حفظ محیط زیست مسئولیت دارند .

وی در پاسخ به سوال دیگر خبرگزاری تسنیم درباره آن که آیا بعد از کاشت درخت اقدام به حفظ و مراقبت از آن نیز میشود گفت: سابقه نشان داده است که اگر از نهال های کاشته شده مراقبت نشود احتمال از بین رفتن آن وجود دارد.

علیزاده علی آبادی افزود: انرژی و اعتباری که برای مراقبت از نهال های کاشته شده مورد نیاز است به مراتب از هزینه کاشت آن بیشتر است، بنابراین لازم است که اعتبارات مناسبی برای حفاظت از نهال های کاشته شده در نظر گرفت.

وی افزود: در صورتی که از ورود دام به این مناطق جلوگیری نشود از بین خواهند رفت زیرا نهال ها علوفه بسیار مناسبی برای دام ها هستند. علیزاده علی آبادی گفت: برای حفاظت از نهال های کاشته شده می توان از قرقبان استفاده کرد یا آن که منفعت اقتصادی برای افراد در نظر گرفت که از این نهال ها مراقبت کنند.

 وی اظهار داشت: در اجرای این طرح به سیستم منطقه توجه می شود به طوری که در بیابان ها درخت تنها برای آن کاشته می شود که جلوی گرد و غبار گرفته شود و دنبال تغییر اکوسیستم نیستیم؛ همچنین در منطقه‌ای که خود پوشش گیاهی دارد به پوشش گیاهی منطقه دست زده نمیشود و با حفر گودال برای کاشت درخت آن آسیب نمی‌زنیم.

وی افزود: متوسط فرسایش خاک در دنیا 2 تن در هکتار است که در کشورمان به 17 تن می رسد بنابراین از لحاظ اقتصادی نیز برای حفظ آب و خاک کشور مورد اهمیت است ودر مقایسه با هزینه انجام شده نمیتوان ارزشی برای منافع آن آن در نظر گرفت.

 وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار خبرگزاری تسنیم گفت: بر اساس آخرین برآورد انجام شده و با وجود امکانات تجهیزات و پرسنل سازمان منابع طبیعی، نیازمند 18 هزار میلیارد تومان اعتبار برای اجرای این طرح هستیم.

 وی تاکید کرد: قرار است پول اجرای این طرح از طریق مشارکت های مردمی و شرکت ها تامین شود همچنین ردیف بودجه اندکی برای آن تصویب شده است.

انتهای پیام/

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ