معاون وزیر کار:

سهم تعاون از اشتغال کشور فقط ۲ درصد است

اقتصاد ایران: معاون وزیرکار با بیان اینکه ۸۵درصد اشتغال ثبت شده مربوط به طرح‌های خوداشتغالی است گفت: هرچند تمام اشتغال تعاونی ها در " رصد" ثبت نمی شود، اما بر اساس اطلاعات این سامانه، حدود ۲درصد از مشاغل ایجاد شده در بخش تعاونی است.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران،  نگاهی کلی به آمارها بیانگر این است که از  بین جامعه 85 میلیون نفری کشورمان، با بیش از 64میلیون نفر افراد 15ساله و بیشتر در سن کار، 26میلیون نفر افراد فعال با تقسیم‌بندی حدودی 23میلیون نفر شاغل و بیش از 2میلیون و 500هزارنفر بیکار نشان از عدم موفقیت لازم متناسب با ظرفیت‌ها در حوزه اشتغال دارد.

بسترسازی جهت جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی در راستای سرمایه‌گذاری مرتبط با تولید و اشتغال، تدوین سیاست‌های اشتغال متناسب با توانمندی موجود در این بخش، بهره‌مندی از ظرفیت بخش‌های سه گانه دولتی، خصوصی و تعاونی در گسترش فرصت‌های شغلی در حوزه های صنعت، خدمات و کشاورزی را می‌توان مصداق بارز استفاده از تمام ظرفیت‌ها در حل چالش اشتغال دانست.

آمار بیش از 4میلیون نفری غیررسمی و حدود 2میلیون و 500هزارنفری رسمی در خصوص کارجویان یا به تعبیری بیکاران در جامعه و قرار گرفتن بخش قابل توجهی از جمعیت جوانان دانش‌آموخته در این بازه جمعیتی اهمیت زمینه‌سازی برای حل چالش اشتغال را نشان می‌دهد.

توان تعاون در خلق اشتغال گسترده

تجربه مثبت کشورهای توسعه‌یافته در جهان در راستای بهره‌مندی از ظرفیت بخش تعاون در قالب فعالیت شرکت‌های تعاونی‌ها و نقش‌آفرینی این بخش در حوزه کسب و کار این کشورها با سهم حدود 10درصدی اشتغال و البته اثرگذاری این حضور فعالانه در اقتصاد کشورهای مذکور بیانگر توجه لازم به این تجربه است.

محمود کریمی بیرانوند ،معاون وزیرکار بیان می کند که تنها 2درصد مشاغل ایجاد شده در کشور در بخش تعاونی است.هرچند تمام اشتغال تعاونی ها در " رصد" ثبت نمی شود اما بر اساس اطلاعات این سامانه، حدود 2درصد از مشاغل ایجاد شده در بخش تعاونی است که انتظار می رود در برش های استانی، برای دستگاه های اجرایی تکلیف اشتغالزایی حوزه تعاون لحاظ شود چراکه بر اساس قانون، 25درصد اشتغال کشور باید در این بخش محقق گردد.

 وی با بیان اینکه 85درصد اشتغال ثبت شده مربوط به طرح‌های خوداشتغالی است گفت: بررسی اطلاعات ثبت شده در سامانه " رصد" نشان می دهد 85درصد اشتغال ایجاد شده سال گذشته در این سامانه مربوط به خوداشتغالی و سهم کارفرمایان تنها 9درصد است.

وی بیان کرد:کارفرمایان باید تقویت و تکریم شوند تا اشتغال پایدار و حرفه ای محقق شود بنابراین توسعه کمی و کیفی شرکت های پشتیبان باید در دستور کار قرار گیرد.

بیرانوند در در جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری لرستان سهم اشتغال روستایی از اشتغالزایی کل را 51درصد اعلام کرد و گفت: عملکرد استانی و دستگاهی سال گذشته سامانه رصد در حال بررسی است .سامانه رصد از قبل وجود داشته اما در دولت سیزدهم با هدف شفافیت، صحت سنجی و سیاست گذاری برای ایجاد اشتغال هدفمند در دستور کار قرار گرفت و تقویت شد.

کریمی بیرانوند با تاکید بر اینکه اشتغال باید منجر به تولید پایدار شود افزود: طرح هایی مانند مسکن و ایجاد سالانه یک میلیون شغل در کشور از شعارهای اصلی دولت سیزدهم است و بانک ها نیز برای تحقق این اهداف تلاش می کنند اما انتظار می رود همکاری بیشتری با استان ها داشته باشند.

وی با بیان اینکه 60درصد اشتغال ثبت شده لرستان در سال گذشته برای مردان بوده است ادامه داد: 18هزار نفر از متقاضیان نیز تحصیلات دیپلم داشته اند بنابراین باید به نحوی برنامه ریزی و توجه بیشتری نسبت به اشتغالزایی دانش آموختگان دانشگاهی شود که پیشنهاد می گردد دستگاه های اجرایی در این خصوص سهم مشخصی تعیین کنند.

وی افزود: پارک های علم و فناوری نقش مهمی در ایجاد اشتغال دارند که به نظر می رسد این سهم آنها و دانشگاه ها از اشتغالزایی نهادینه نشده که لازم است مراکز جوار دانشگاهی در این خصوص موثرتر فعالیت کنند.

به گفته معاون اشتغال و کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ایجاد یک میلیون و 300هزار فرصت شغلی طی سال 1401در سامانه کشوری " رصد" ثبت شده است.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ