رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس عنوان کرد:

قیمت گذاری دستوری یعنی نابودی بخش تولید

اقتصاد ایران: رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: اقتصاد دستوری و اعمال قیمت گذاری دستوری به دلیل آنکه تخصیص بهینه منابع را در نظام اقتصادی مختل می‌کند، نتیجه‌ای جز نابودی تولید و ناکارآمدی اقتصادی ندارد.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران،محمدرضا پور ابراهیمی در مورد تبعات اقتصاد دستوری بیان داشت: اقتصاد دستوری به دلیل آنکه تخصیص بهینه منابع را در نظام اقتصادی به هم می‌زند و موجب ضرر و زیان در بخش‌های مختلف می‌شود از یک طرف تولید را با چالش جدی مواجه می‌کند و از سوی دیگر اثر منفی بر فرآیندهای اقتصادی کشور دارد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: فرآیند اقتصادی باید منجر به افزایش کارایی و بهره وری شود، اما اقتصاد دستوری تولید بهره وری و کارآیی اقتصاد را از بین می‌برد و مانع رشد آن می‌شود و تبعات آن نابودی تولید و ناکارآمدی اقتصادی است.

نماینده مردم کرمان با بیان اینکه انتفاع اقتصاد دستوری به مصرف کننده نهایی نمی‌رسد گفت: اقتصاد دستوری منجر به ایجاد رانت می‌شود و مصرف کننده نهایی و تولید کننده هم از آن انتفاع نمی‌برد.

وی در مورد سیاست تثبیت نرخ ارز بیان داشت: سیاست ثبات بخشی نرخ ارز با نرخ ثابت تفاوت دارد؛ آنچه که بانک مرکزی در پاره‌ای از موضوعات ارزی اعمال می‌کند، تعیین نرخ ثابت است که اساساً این موضوع مغایر سیاست‌های تثبیت ارزی و قانون برنامه است.

پورابراهیمی اضافه کرد: نرخ ثابت ارزی باعث ایجاد فساد، رانت و افزایش شرایط مرتبط با تقاضا و از تعادل خارج کردن تخصیص ارز در نظام اقتصادی و بسیاری پیامدهای منفی دیگر می‌شود.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ