انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه به دور دوم کشیده شد

اقتصاد ایران: تمام آرای انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه شمارش شده و هیچ کدام از نامزدها نتوانستند بیش از نیمی از آراء را کسب کنند.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ،رسانه‌های ترکیه امروز دوشنبه اعلام کردند که در نهایت تمام آرای ریاست‌جمهوری شمارش شده و هیچکدام از نامزدها نتوانستند بیش از نیمی از آراء را کسب کنند.

نتیجه نهایی آرای انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه به شرح ذیل است:

رجب طیب اردوغان: ۴۹.۳۵ درصد آراء
کمال قلیچدار اوغلو: ۴۵ درصد آراء

آخرین اخبار انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه را اینجا دنبال کنید؛

پایان راند اول انتخابات ترکیه؛ بدون برنده/ دوئل اردوغان- قلیچدار اوغلو در ۷ خرداد
رسانه‌های ترکیه امروز دوشنبه اعلام کردند که در نهایت تمام آرای ریاست‌جمهوری شمارش شده و هیچکدام از نامزدها نتوانستند بیش از نیمی از آراء را کسب کنند.

نتیجه نهایی آرای انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه به شرح ذیل است:
رجب طیب اردوغان: ۴۹.۳۵ درصد آراء
کمال قلیچدار اوغلو: ۴۵ درصد آراء
 

04:50 سنان اوغان نامزد انتخابات ریاست جمهوری ترکیه با بیان اینکه حضورش در نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ترکیه تاثیر زیاد و محوری داشته است گفت: طی روزهای آینده با رهبران «ائتلاف آتا» رایزنی خواهد کرد تا درباره آنچه که در دور انتخابات می‌توان انجام داد تصمیم گیری کنند.

اوغان بیش از 5 درصد آراء را به خود اختصاص داده است و حمایت وی از هر یک از طرفین انتخابات در دور دوم، بسیار تعیین کننده خواهد بود.

03:55 کمال قلیچدار اوغلو در سخنانی گفت: میزان مشارکت گسترده ای در انتخابات به دست آمده است و هیچکس حق ندارد ادعای پیروزی کند. وی تاکید کرد، نتایج انتخابات نشان می‌دهد که مردم به اردوغان اعتماد نکرده اند و آراء حزب و عدالت توسعه کاهش یافته است. 

قلیچدار اوغلو طعنه‌ای هم به سخنرانی اردوغان از بالکن ساختمان حزب عدالت و توسعه زد و گفت: انتخابات در بالکن پیروز نمی‌شود.

رقیب اردوغان در ادامه افزود: داده های انتخاباتی هنوز در حال تکمیل است اما ما دور دوم را میپذیریم. 

وی با اشاره به دور دوم انتخابات تاکید کرد، در صورت قطعی شدن دور دوم انتخابات پیروز خواهیم شد. 
 
03:50 احمد ینر رئیس کمیسیون انتخابات ترکیه در یک نشست خبری نتایج رسمی 91.93 درصد آراء که تا این لحظه شمارش شده را اعلام کرد. بر این اساس، اردوغان موفق شده 49.49 درصد آرا را به خود اختصاص دهد و رقیبش قلیچدار اوغلو نیز 44.79 درصد را کسب کرده است. هرچند که هنوز دور دوم انتخابات قطعی نشده است اما آمارهای غیررسمی نشان می‌دهد که هیچ یک از نامزدها احتمالا موفق به کسب «50 درصد به علاوه یک رای» از کل آراء ماخوذه برای پیروزی در یک مرحله نخواهند شد. 
 
02:40 رجب طیب اردوغان در جمع هواداران خود در مقابل مقر حزب عدالت و توسعه حاضر شد و سخنرانی کرد.
وی که به همراه همسرش از بالکن ساختمان حزب متبوع خود سخنرانی میکرد گفت: ما در این انتخابات با اختلاف زیاد پیشتاز هستیم. وی تاکید کرد، میدانیم که در این انتخابات برتری داریم ما منتظر نتیجه رسمی انتخابات می‌مانیم.

رئیس جمهور ترکیه در ادامه از حضور مردم در انتخابات تمجید کرد و افزود: مشارکت در انتخابات ترکیه در جهان بی نظیر است و این بیشترین میزان مشارکت در تاریخ سیاسی ماست؛ برنده این انتخابات مردم ما و ترکیه به خاطر پایبندی به اراده ملی هستند.

اردوغان که بارها در طول سخنرانی بارها مورد تشویق طرفداران خود قرار گرفت در ادامه سخنرانی، اردوگاه رقیب را به باد انتقاد گرفت و گفت: حزب جمهوری خواه خلق و برخی شهرداران تلاش کردند تا نتایج را زیر سوال ببرند، اما این واقعیت را تغییر نمی‌دهد. اشاره اردوغان به شهردار استانبول و آنکارا است که از حامیان قلیچدار اوغلو هستند. 

وی همچنین تاکید کرد، یکی از بهترین سیستم ها را برای انتخابات دارد و هیچکس حق ندارد آن را زیر سوال ببرد و باید به اراده رای دهندگان احترام گذاشت. اردوغان تاکید کرد، نتیجه انتخابات هر چه که باشد، من از 56 میلیون شهروند ترکیه فارغ از رایی که دادند تشکر می‌کنم.

اردوغان اشاره‌ای هم به دو مرحله ای شدن انتخابات کرد و گفت: اگر مردم تصمیم بگیرند که این انتخابات را در دور دوم تکمیل کنند، ما برای آن آمادگی داریم و از پیروزی خود آگاه هستیم اما هنوز نمی‌دانیم که به دور دوم نیاز داریم یا نه. 
رئیس جمهور ترکیه همچنین در این سخنرانی بر پیروزی ائئلاف جمهور در انتخابات پارلمانی تاکید کرد. 
 
02:30 با شمارش 96.15 درصد برگه‌های رای، اردوغان با 49.44 درصد پیش است و کمال قلیچدار اوغلو با 44.86 درصد و سنان اوغان با 5.26 درصد آراء در جایگاه دوم و سوم قرار دارند. 

02:17 کمیسیون عالی انتخابات ترکیه میزان مشارکت در انتخابات را در داخل 88.75 درصد و میزان مشارکت در خارج از این کشور را 51.92 درصد اعلام کرد. این کمیسیون همچنین تاکید کرد، اتهامات وارده به این کمیسیون مبنی بر تاخیر عمدی در بازگشایی و شمارش صندوق‌ها صحت ندارد. کمیسیون عالی انتخابات ترکیه همچنین گفته که تا کنون 89.97 درصد صندوقهای رای شمارش شده است. 

02:10 سنان اوغان دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره احتمال دستکاری نتیجه انتخابات در خارج از ترکیه هشدار داد. 

اوغان در توییتی نوشته: «شنیده‌ایم که دستکاری‌هایی در روند شمارش آرا در خارج از کشور انجام می‌شود.» وی به کمیسیون عالی انتخابات ترکیه هشدار داد که تدابیر لازم را فوراً انجام دهد و از انجام سریع روند شمارش آراء در خارج از کشور اطمینان حاصل کند.

01:45 با شمارش 93 درصد آراء انتخابات پارلمانی ترکیه، «ائتلاف جمهور» به رهبری رجب طیب اردوغان موفق به کسب 324 کرسی پارلمان شده است. «ائتلاف ملت» به رهبری کمال قلیچدار اوغلو نیز 211 کرسی پارلمان ترکیه را کسب کرده است. سایر احزاب 65 کرسی پارلمانی را تا کنون در اختیار گرفته‌اند.

01:38 با اعلام 95.09 درصد آراء شمارش شده، اردوغان 49.52 درصد و کمال قلیچدار اوغلو 44.76 درصد آراء را به خود اختصاص داده‌اند. «سنان اوغان» نیز موفق به کسب 5.28 درصد آراء مردم ترکیه شده است. «محرم اینچه» که از انتخابات کناره گیری کرده بود هم 0.44 درصد آراء را کسب کرده است. طبق قوانین انتخاباتی ترکیه به دلیل اینکه انصراف محرم اینچه در مهلت قانونی انجام نشده بود اسم او در لیست انتخابات باقی ماند.

01:19 به گزارش الجزیره، کمال قلیچدار اوغلو با انتقاد از رفتار انتخاباتی رقیب گفته، اردوغان برای مسدود کردن سیستم(اعلام نتایج) به نتایج رای برخی صندوقها اعتراض می‌کند. وی با بیان اینکه صندوقهایی وجود دارد که 6 و 11 بار به نتایج آن اعتراض شده است خطاب به رقیب گفته، «شما مانع اراده (مردم) ترکیه هستید.»

قلیچدار اوغلو همچنین گفته: شما نمی توانید از طریق اعتراضات از اتفاقاتی که می‌افتد جلوگیری کنید.

01:10 با شمارش 94.24 درصد آراء، شمار آراء اردوغان به 49.59 درصد رسید و قلیچدار اوغلو نیز 44.67 درصد آراء را به خود اختصاص داده است. 

00:25 کمیسیون عالی انتخابات ترکیه در واکنش به اظهارات کمال قلیچدار اوغلو که خواستار اضافه شدن هرچه سریعتر داده‌های انتخابات در استانها در داده‌های تجمیعی انتخابات شده بود گفته، هیچ تاخیری در وارد کردن داده‌های ما وجود ندارد و طبق قانون دائماً آن را با احزاب حاضر در انتخابات به اشتراک می‌گذاریم.

00:15 شبکه الجزیره در صفحه پوشش ویژه انتخابات ریاست جمهوری خود نوشت، با رسیدن آراء اردوغان به زیر 50 درصد احتمال دو مرحله ای شدن انتخابات بیش از پیش افزایش یافته است.

00:12 با شمارش  92 درصد آراء انتخابات ریاست جمهوری رجب طیب اردوغان با کسب  49.76 درصد و کمال قلیچدار اوغلو با 44.49 در جایگاه دوم است.

بسیاری از کارشناسان میگویند که احتمال دو دوره ای شدن این انتخابات بسیار زیاد است. 

آخرین نتایج انتخابات ترکیه؛ يکشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۲

23:53- افزایش سقوط آرای اردوغان

با شمارش 90.61 درصد آرای انتخابات ریاست جمهوری ترکیه، شمارش آرای رجب طیب اردوغان کاهش بیشتری یافته و به 49.86 درصد آرا رسیده است. آرای قلیچدار اوغلو نیز به صورت تدریجی در حال افزایش بوده و به 44.38 درصد آرا رسیده است.

احتمال به دور دوم کشیده شدن انتخابات ریاست جمهوری ترکیه بسیار بالا خواهد بود.
 
23:37- آرای اردوغان به زیر 50 درصد کاهش یافت
پس از شمارش89.24 درصد آرای انتخابات ریاست جمهوری ترکیه، شمار آرای رجب طیب اردوغان به 49.94 درصد کاهش یافت. قلیچدار اوغلو، رقیب اردوغان نیز توانسته 44.3 درصد آرا را بدست بیاورد.
 
 
22:58- افزایش احتمال به دور دوم کشیده شدن انتخابات ریاست جمهوری ترکیه
با شمارش 84.32 درصد آرای انتخابات ریاست جمهوری ترکیه، اردوغان توانسته است 50.2 درصد آرا را بدست بیاورد و در صورتی که در ادامه، تعداد آرای وی به زیر 50 درصد برسد، انتخابات ریاست جمهوری ترکیه به دور دوم کشیده خواهد شد.
 
22:54- هشدار اردوغان درباره اعلام پیش از موعد نتایج انتخابات
رئیس جمهور ترکیه گفت که روند شمارش آرای انتخابات ر یاست جمهوری همچنان ادامه دارد و هرگونه تلاش برای اعلام سریع نتایج به معنای غصب اراده ملی است.

22:33- فاصله قلیچدار اوغلو با اردوغان به کمتر از 7 درصد رسید
با شمارش 79.45 درصد آرا، قلیچدار اوغلو 43.7 درصد آرا و اردوغان نیز 50.5 درصد آرا را بدست آورده‌اند.
 
 
22:19- پیشتازی شکننده اردوغان 
در حالی که 75.79 درصد از آرای انتخابات ریاست جمهوری ترکیه شمارش شده است اردوغان 50.76 درصد و قلیچدار اوغلو 43.52 درصد آرا را توانسته‌اند بدست بیاورند.
 
 
21:49- کاهش کم‌رمق فاصله قلیچدار اوغلو با اردوغان
با شمارش 67.55 درصد آرای انتخابات ریاست جمهوری ترکیه، اردوغان تا کنون توانسته 51.23 درصد آرا و قلیچدار اوغلو 42.95 درصد آرا را بدست بیاورند.

 
21:38- آمار متفاوت شهردار آنکارا از نتایج انتخابات ترکیه
منصور یاواش، شهردار آنکارا اعلام کرد که بر اساس شمارش نتایج آرا، قلیچدار اوغلو توانسته 47.42 درصد آرا را بدست بیاورد و اردوغان نیز 46.8 درصد آرا را کسب کرده است.

21:27- قلیچدار اوغلو فاصله‌اش با اردوغان را به کمتر از 9 درصد رساند
پس از شمارش 61.3 درصد آرای انتخابات ریاست جمهوری ترکیه، قلیچدار اوغلو توانسته 42.61 درصد آرا را به خود اختصاص دهد. اردوغان نیز 51.56 درصد آرا را بدست آورده است.
 
21:22- سخنگوی حزب اردوغان: سران حزب جمهوری از همان ابتدای شمارش آرا می‌گفتند که پیشتازیم
«عمر چلیک» سخنگوی حزب عدالت و توسعه در سخنانی گفت که سران حزب جمهوری از همان ابتدای شمارش آرا می‌گفتند که پیشتازند اما این عاری از صحت است.

21:16- پیشتازی قلیچدار اوغلو در استانبول
پس از شمارش 45.1 درصد آرا در استانبول، قلیچدار اوغلو توانسته 47.6 درصد آرا و اردوغان 47.4 درصد آرا را بدست بیاورد.

20:56- فاصله قلیچدار اوغلو با اردوغان به کمتر از 10 درصد رسید
پس از شمارش 51.03 درصد آرای انتخابات ریاست جمهوری ترکیه، اردوغان توانسته 52.03 درصد آرا و قلیچدار اوغلو 42.11 درصد آرا بدست بیاورد.
 
 
20:43- قلیچدار اوغلو: ما پیشتازیم
در حالی که شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری ترکیه در حال انجام است، قلیچدار اوغلو، از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ترکیه در پیامی تاکید کرد که وی در نتایج انتخابات پیشتاز است.
 
20:39- احزاب مخالف اردوغان: خبرگزاری «آناتولی» فریبکاری می‌کند
احزاب مخالف رجب طیب اردوغان، خبرگزاری آناتولی را به فریبکاری در انتشار نتایج انتخابات متهم کردند.

20:35- فاصله 11 درصدی اردوغان و قلیچدار اوغلو
پس از شمارش 41.83 درصد آرای انتخابات ریاست جمهوری ترکیه، اردوغان 52.55 درصد آرا را بدست آورده و قلیچدار اوغلو 41.55 درصد آرا را کسب کرده است.
 
20:31- شهردار استانبول: قلیچدار اوغلو رئیس جمهوری بعدی ترکیه است
«اکرم امام اوغلو» شهردار استانبول گفت طبق آماری که در اختیار دارم «قلیچدار اوغلو» رئیس جمهور بعدی ترکیه است.

20:25- شهردار آنکارا: طبق اطلاعاتی که دارم قلیچدار اوغلو پیشتاز است
«منصور یاواش» شهردار آنکارا مدعی شد بر اساس اطلاعاتی که در اختیار دارد، «قلیچدار اوغلو» نامزد مورد حمایت وی، پیشتاز انتخابات است.

20:18- بیش از یک سوم آرای انتخابات ریاست جمهوری ترکیه شمارش شد
پس از شمارش 36.28 درصد آرای انتخابات ریاست جمهوری ترکیه، اردوغان با 53.02 درصد آرا پیشتاز بوده و قلیچدار اوغلو با 41.04 درصد نیز در مکان دوم قرار دارد.
 
 
20.02- قلیچدار اوغلو در حال کاهش فاصله خود با اردوغان
در حالی که 30.15 درصد آرای انتخابات ریاست جمهوری ترکیه شمارش شده، قلیچدار اوغلو توانسته 40.42 درصد آرا بدست بیاورد. اردوغان نیز با 53.62 درصد آرا همچنان پیشتاز انتخابات است.
 
 
19:47- نتایج شمارش 23.58 درصد آرای ریاست جمهوری ترکیه
پس از شمارش 23.58 درصد از آرای ریاست جمهوری ترکیه، اردوغان توانسته 54.63 درصد آرا را بدست بیاورد.
 
 
19:40- اردوغان همچنان پیشتاز پس از شمارش 19.15 درصد آرا
نتایج شمارش 19.15 درصد آرا نشان می‌دهد که اردوغان 55.46 درصد آرا را بدست آورده است.
 
 
19:25- نتایج شمارش 13.4 درصد آرا
تی آرتی گزارش داد که بر اساس شمارش 13.4 درصد آرا، اردوغان 57.46 درصد آرا را بدست آورده و قلیچدار اوغلو 36.66 درصد آرا را داشته است.
 
 
19:21 تی آرتی ترکیه نیز اعلام کرد که نتایج اولیه حاکی از پیشتازی اردوغان در مقابل رقیب انتخاباتی خود است.

19:20 پیشتازی اردوغان در شمارش اولیه آرا
تلویزیون ترکیه اعلام کرد که نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری ترکیه حاکی از آن است که اردوغان 49.84 درصد آرا را بدست آورده و قلیچدار اوغلو تا کنون 45.72 درصد آرا را بدست آورده است.

19:10 لغو ممنوعیت انتشار نتایج انتخابات ترکیه
هیئت عالی انتخابات ترکیه از ساعت 18:30 به وقت محلی، ممنوعیت انتشار نتایج انتخابات این کشور را لغو کرد.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ