رئیس سازمان بورس:

سوت زنان بورسی 30 درصد جایزه می‌گیرند

اقتصاد ایران: به گفته رییس سازمان بورس، پرونده‌های متعددی در سازمان بورس در خصوص سوت زنی تشکیل شده و به اشخاصی که تخلفات موجود در بازار سرمایه را اعلام کنند به اندازه 30 درصد جرایمی که بابت این تخلفات به خزانه دولت بابت این جرایم واریز می شود، تعلق می گیرد که سبب اصلاحات ساختاری نیز در بورس میشود.

 به گزارش خبرگزاری اقتصادایران،مجید عشقی، معاون وزیر اقتصاد و رییس سازمان بورس و اوراق بهادار کشور در نشست مشترک وزارت اقتصاد و اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: در سال 1401 پیرو اتفاقاتی که در سال99 برای بورس رح داده بود و با توجه به سایر اتفاقاتی که در اواخر تابستان در کشور افتاد، سال پر التهابی بود که در همین شرایط در شورای عالی بورس تدوین تصویب و  پیگیری شد و اکنون بورس در شرایط خوبی قرار دارد.

وی در ادامه بیان کرد: یکی از مسائلی که در بورس پیگیری شد، شکست انحصار در نهادهای مالی بود که ما در بخش کارگزاری و هم صندوق ها، شرکت های سبدگردان و هلدینگ‌ها، مجوزهای متعددی را صادر کردیم و در این خصوص 15 موافقت اصولی صادر شد که 6 موافقتنامه به تاسیس منجر شد، یکی مجوز فعالیت دریافت کرده و بقیه نیز در روال دریافت مجوز فعالیت و تاسیس هستند که برای ارائه خدمات بهتر به سهامداران کمک می کند.

عشقی همچنین بیان کرد: سرمایه گذاری غیر مستقیم از طریق صندوق های سرمایه گذاری نیز پیگیری و در مجموع 90 مجوز فعالیت برای صندوق‌های جدید صادر شد که این صندوق‌های جدید شامل هم صندوق های سهامی، اهرمی و صندوق های بخشی و تضمین اصل سرمایه و املاک و مستغلات بود که در سال جاری همه این صندوق ها را توسعه می دهیم.

معاون وزیر اقتصاد گفت: به طور کلی 5 صندوق در سال 1401 برای اولین بار راه اندازی شد و این مساله شامل صندوق‌های بخشی بود که یک صنعت خاص را هدف قرار می دهد. وی سپس متذکر شد: یکی از دغدغه‌های جدی این بود که افرادی که وارد بازار می شدند به دلیل ناآشنایی تحت ریسک های جدی  قرار می گرفتند که با راه اندازی صندوق های تضمین اصل سرمایه، سرمایه اصلی سهامداران تضمین می‌شود.

عشقی با اشاره به توسعه نهادهای مالی، یادآور شد: در ابتدای دولت 770 نهاد مالی  داشتیم که اکنون این میزان به 950 نهاد مالی رسیده است که همه این موارد برای ارتقای کیفیت خدمات به سهامداران و فعالان بورس است.رییس سازمان بورس گفت:  یکی از مواردی که مجلس کمک کرد و متاسفانه در بودجه سال 1402 نیامد بحث پرداخت سود از طریق سجام است که در سال گذشته تمام سودهای اشخاص حقیقی را به صورت الکترونیکی از طریق سجام پرداخت کردیم و افراد به صورت فیزیکی به دنبال سود خود نرفتند.

وی افزود: در عین حال یکی از عملکردهای موفق بورس در خصوص سودهای رسوبی سنوات گذشته سهامداران در شرکت‌ها بود که با پیگیری های انجام شده به نزدیک 32 میلیون نفر از یک ریال تا 90 میلیارد تومان این سودهای رسوبی از طریق سجام پرداخت شد.رییس سازمان بورس در ادامه متذکر شد: سال گذشته سهام عدالت  سود خوبی داشت و بالغ بر 60 هزار میلیارد تومان بود که به هر شخصی که سهام 500 هزار تومانی داشت یک میلیون و 300 هزار تومان سود در دو مرحله پرداخت شد.

وی با اشاره به اجرای بسته های حمایتی بورس که در دو مقطع بهمن و آبان سال گذشته اجرا شد و سبب ایجاد یک اطمینان نسبی در بازار ایجاد شد، افزود: متاسفانه کل بودجه صندوق تثبیت تخصیص داده نشد اما به همان میزانی که تخصیص داده شد نیز بسیار موثر بود و سبب شد تا بازار به یک اطمینان نسبی از وجود متقاضی برسد.

عشقی بیان کرد: یکی دیگر از عملکردهای مثبت بورس در سال گذشته ساماندهی شرایط نامطلوب صندوق پالایش و دارایی یکم بود که سبب آزرده خاطری بیش از دو میلیون نفر شده بود که با کمک وزیر اقتصاد اساسنامه این صندوق ها اصلاح شد و قیمت این صندوق به قیمت بالاتر از قیمت واقعی خود رسیده است.

وی در خصوص سهام یار نیز اظهار کرد: سهام یار بحث بعدی بود که که سهامدارانی که زیر 100 میلیون سهم داشتند از طریق صندوق تثبیت پرتفوی آنها بیمه شد و اعلام کردیم که به هر کس یکسال این سهام را نگه دارد 20 درصد سود پرداخت می شود.

این کار سبب ایجاد آرامش در این بخش شد و نیم میلیون نفر از این سهام یار استقبال کردند.

رییس سازمان بورس همچنین در ادامه ابراز کرد: یکی از مواردی که بورس راه اندازی کرده و در سال جاری نیز آن را به شدت پیگیری می کند، سوت زنی است.

پرونده های متعددی در سازمان بورس تشکیل شده و اشخاصی که تخلفات موجود در بازار سرمایه را به ما علام کرده و این تخلفات اثبات شود و به رای برسد؛ جوایز خوبی به اندازه 30 درصد جرایمی که بابت این تخلفات به خزانه دولت بابت این جرایم واریز می شود به این افراد تعلق می گیرد که در سال گذشته ما حتی مبلغ 150 میلیون تومان پرداخت کردیم.

عشقی در ادامه در خصوص اصلاح برخی از زیرساخت های کل بازار نیز گفت: ما در این بخش عمق مظنه کل سفارش ها که برای اولین بار در ایران انجام شد و اساسا این مساله مرسوم نیست را برای کل معامله گران راه‌اندازی کردیم و اکنون به صورت رایگان تمام سهامداران چه حقوقی چه حقیقی به عمق سفارشات بازار دسترسی دارند و می‌توانند در سامانه های آنلاین سفارشات را مشاهده کنند. وی اصلاح دامنه نوسان را یکی ديگر از اقدامات مثبت انجام شده برشمرد که کمک قابل توجهی به نقد شوندگی بازار کرد و اکنون حتی در روزهای خوب بازار صف های طولانی خرید نداریم.

رییس سازمان بورس با بیان اینکه در تامین مالی ما اتفاقات خوبی در سال گذشته داشتیم، ادامه داد: در سال گذشته سهم تامین مالی دولت از بازار سرمایه کاهش پیدا کرد. در سال 1400 دولت 183 هزار میلیارد تومان اوراق فروخته بود که این عدد  سال 1401 کاهش پیدا کرد به جای آن بخش خصوصی یعنی اوراق شرکتی از 35 هزار میلیارد تومان به 135 هزار میلیارد تومان افزایش یافت که تلاش می کنیم این مساله در سال جدید نیز ادامه یابد تا سهم بخش خصوصی و بنگاه های اقتصادی در تامین مالی دولت از بازار سرمایه افزایش یابد.

وی افزود: ما بحث تاسیس شرکت های سهام عامی پروژه را نیز شروع کردیم که سه پروژه در اواخر سال گذشته شروع شده و در سال جدید به پذیره نویسی می رسد.عشقی در خصوص برنامه های بورس در سال مهار تورم و رشد تولید نیز گفت: ما چاره ای نداریم که اولا نقدینگی را به سمت فعالیت های بازار سرمایه سوق دهیم این یکی از رسالت های بازار سرمایه است و سبب افزایش عرضه در اقتصاد و مهار تورم می‌شود که ما 6 محور مهم در این خصوص تعریف کرده و آنها را پیگیری می کنیم.

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ