اقدام اقتصادی جدید در منطقه آزاد قشم :

بهره برداری از طرح‌ سوخت رسانی به کشتی ها در جزیره قشم

اقتصاد ایران: مدیرعامل منطقه آزاد قشم گفت: با حضور مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور طرح سوخت رسانی به کشتی‌های عبوری (بانکرینگ) در جزیره قشم به بهره برداری رسید.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران، افشار فتح‌الهی ،مدیرعامل منطقه آزاد قشم گفت: مرحله نخست این طرح با ظرفیت یک میلیون تن سوخت رسانی سالانه در منطقه ژئوپلتیک سَلَخ جزیره قشم با هزینه ۶۰ میلیون دلار تکمیل شده است که این مجموعه دارای اسکله نفتی با توان پهلودهی کشتی‌های تا ظرفیت ۱۵ هزار تن و ۱۰ مخزن ۵۰ هزارتنی ذخیره سوخت مورد نیاز کشتی‌ها است که این طرح برای ۱۲۵ نفر به صورت مستقیم و برای حدود ۳۷۰ نفر به صورت غیرمستقیم اشتغال زایی کرده است.
فتح الهی افزود: هدف از تکمیل این طرح تحقق سیاست‌های ابلاغی رهبر معظم انقلاب برای توسعه اقتصاد دریامحور و درآمد پایدار این صنعت برای کشور است.

مدیرعامل منطقه آزاد قشم گفت: این مجموعه تا پنج سال آینده به ظرفیت نهایی پنج میلیون تن سوخت رسانی می‌رسد که با تکمیل طرح برای ۱۰ هزار نفر اشتغال زایی می‌شود. هم اکنون صنعت بانکرینگ در منطقه خلیج فارس نزدیک به ۲۰ میلیارد دلار گردش مالی دارد که ۹۰ درصد این گردش مالی در اختیار فجیره امارات است و منطقه آزاد قشم نخستین گام برای افزایش سهم کشور از این بازار را برداشته است.

فتح الهی افزود: سالانه بیش از ۱۰ هزار کشتی در خلیج فارس تردد دارند و قشم به واسطه قرارگیری در یکی از مهمترین آبراهه‌های بین المللی و برخورداری از زیرساخت‌های بندری و خدمات گمرکی، از ظرفیت مناسبی برای تامین سوخت کشتی‌های عبوری داخلی و خارجی برخوردار است که افزون بر کشتی‌های خارجی، حداقل ۲۸۰ کشتی ایرانی عبوری از این محدوده دریایی نیز می‌توانند سوخت خود را از مجموعه بانکرینگ سلخ تامین کنند.

مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی، در آغاز رسمی عملیات سوخت‌رسانی به کشتی های عبوری (بانکرینگ) در خلیج فارس، اظهار داشت: همانگونه که چند ماه پیش وعده داده بودیم، عملیات بانکرینک سوخت به همت سازمان منطقه آزادقشم و شرکت ستاره قشم در منطقه سلخ این جزیره آغاز شد، به این ترتیب ماهانه امکان 40 هزار تُن سوخت رسانی به کشتی‌های عبوری در خلیج فارس در جزیره قشم فراهم شد.

مشاور رئیس جمهور با اشاره به اینکه  سوخت رسانی به کشتی‌ها در خلیج فارس می تواند درآمد زایی قابل توجهی برای کشور داشته باشد افزود: با راه‌اندازی شرکت ستاره قشم حدودا 500 هزار تُن در سال به ظرفیت بانکرینک کشور اضافه می‌شود و این اقدام یکی از بخش‌های بسیار مهم اقتصادی در حوزه دریاست و ما در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مصمم به بهره‌مندی از تمام ظرفیت‌های اقتصادی دریا محور هستیم.

وی با تاکید براینکه سهم درآمد این صنعت در خلیج فارس تقریبا 12 میلیارد دلار در سال است افزود: با توسعه این صنعت در قشم و ارائه خدمات جانبی به کشتی های عبوری در خلیج فارس می توانیم  سهم قابل توجهی از درآمد عملیات بانکرینک را نصیب کشورمان کنیم.

به گفته رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، با توجه به مزایای ویژه جزیره قشم و زیر ساخت‌های ایجاد شده برنامه‌های زیادی برای تبدیل قشم به هاب نفت، گاز و زنجیره تولید صنعت پتروشیمی منطقه به ویژه در حوزه بانکرینگ در منطقه صنعتی سلخ در حال اجرا است.

فتح الهی افزود: امسال با تصویب و ابلاغیه ستاد مبارزه با قاچاق سوخت کشور منطقه آزاد قشم به عنوان متولی بانکرینگ به کشتی‌ها در خشکی و دریا تعیین و به همه دستگاه دولتی ابلاغ شد و همچنین مجوز‌های لازم برای سوخت رسانی با مصوبات مرز رسمی دریایی، راه اندازی گمرک تخصصی نفت و گاز، مرز رسمی صدور گذرنامه برای اتباع خارجی کشتی‌ها و تعیین رویه‌های گمرکی گرفته شد.

وی گفت: برای تکمیل زنجیره عملیات بانکرینگ طبق استاندارد‌های کنوانسیون حفاظت از محیط زیست دریایی مجوز‌های لازم برای ساخت نخستین پالایشگاه سوخت کم سولفور، مجتمع مایع سازی گاز LNG و همچنین اسکله تخصصی LNG با سرمایه گذاری ۲۴۵ میلیون دلاری بخش خصوصی و سرمایه گذاری خارجی در دستور کار قرار گرفته و مجوز‌ها و زمین مورد نیاز واگذار و عملیات اجرایی نیز به زودی آغاز خواهد شد.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ