حمایت ازدانش بنیان های خصوصی در برنامه ۱۰ ساله فضایی

اقتصاد ایران: رئیس سازمان فضایی با تاکید بر اینکه حوزه اقتصاد فضا جزو لاینفک برنامه ۱۰ ساله فضایی است، گفت: در این برنامه جایگاه ویژه‌ای برای حمایت از بخش خصوصی و شرکت های دانش بنیان این حوزه دیده ایم.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران به نقل از سازمان فضایی ایران، حسن سالاریه، معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فضایی ایران در دورهمی شرکت‌های دانش‌بنیان خصوصی حوزه فضایی، با اشاره به تجربه در زمینه تأسیس و رشد بخش خصوصی دانش بنیان و آشنایی با مشکلات آن گفت: امید دارم که بتوانم موانع پیش روی شرکت‌های دانش بنیان و بخش خصوصی را از پیش پا بردارم.

وی با بیان اینکه امیدواریم بخش خصوصی حوزه فضایی را تقویت کنیم، افزود: البته این توقع وجود دارد که بخش خصوصی هم باید به بخش دولتی کمک کند و شاید بهترین کمک این است که بخش خصوصی بداند، مکمل بخش دولتی است. در مقابل ما هم موظفیم به بخش خصوصی کمک کنیم و مسیر حرکتش را تا جایی که می‌توانیم، هموار کنیم.

سالاریه تصریح کرد: ما موظفیم مسیر را طوری هموار کنیم که بخش خصوصی در مسیر اجرای بسیاری از پروژه‌های مهم فضایی کشور گام بردارد.

وی با ذکر مثالی از تلاش سازمان فضایی برای تقویت بخش خصوصی خاطر نشان کرد: در سال ۱۴۰۱ نزدیک به ۵۰۰ میلیارد تومان مناقصه با ترک تشریفات از طریق قانون ساخت اول که در تاریخ کشور بی‌سابقه است، به کمک معاونت علمی، در حوزه ساخت ماهواره در بخش خصوصی را دنبال کردیم که در شرف عملیاتی شدن است.

معاون وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه سازمان فضایی به سمتی در حال حرکت است که برای تقویت بخش خصوصی، خرید تضمینی تصاویر ماهواره‌ای از شرکت‌های دانش بنیان را در دستور کار دارد، گفت: توقع این است که بخش خصوصی و شرکت‌های دانش بنیان نیز بسیار بیشتر از شرایط فعلی، متحد عمل کنند و در کنار هم یک مجموعه منسجم تشکیل دهند.

سالاریه تصریح کرد: در تلاشیم هفته آینده سیاست‌ها و برنامه‌های کلان برنامه ۱۰ ساله فضایی را در نشستی برای بخش خصوصی تشریح کنیم تا میزان توجه بخش دولتی به تقویت بخش خصوصی و شرکت‌های دانش بنیان بهتر شود.

رئیس سازمان فضایی ایران با تاکید بر اینکه حوزه اقتصاد فضا جزو لاینفک برنامه ۱۰ ساله فضایی است، اظهار کرد: در این برنامه جایگاه ویژه‌ای برای حمایت از بخش خصوصی و شرکت‌های دانش بنیان حوزه فضایی دیده ایم.

وی افزود: ما حتی در برنامه ۱۰ ساله فضایی، مجموعه‌های مختلف دولتی را از ورود به حوزه‌هایی که بخش خصوصی و شرکت‌های دانش بنیان توانمندی انجام کار دارند را ممنوع کرده ایم و بسیاری از پروژه‌های مهم را که بخش خصوصی توانمندی اجرا آن دارد را صرفاً برای این بخش گذاشته ایم که از جمله آنها پروژه منظومه ماهواره‌ای شهید سلیمانی است که اجرای آن را به بخش خصوصی واگذار می‌کنیم و در حال حاضر مناقصه آن نیز برگزار شده است.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ