پیش بینی گرانی دارو در اردیبهشت ۱۴۰۲

اقتصاد ایران: رئیس هیئت‌ مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران گفت: عدم تخصیص بودجه مناسب و مکفی به طرح دارویاری باعث افزایش پرداخت از جیب مردم می شود.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران، محمد عبده زاده، در نشست کمیته غذا و داروی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، افزود: واقعیت این است که در بحث تولید چشم انداز دقیقی برای آینده نداریم و افزایش قیمت‌ها موجب کاهش توان خرید مردم می‌شود.

وی ادامه داد: ۴۰ تا ۵۰ درصد تورم برای سال آینده پیش بینی شده است و اگر قیمت دارو افزایش یابد مردم توان خرید را ندارند و باید به این مباحث به صورت جدی توجه شود.

عبده زاده افزود: قیمت ارز نیمایی را ۲۸ هزار تومان تعیین کردند اما بر اساس برخی اظهارات به ۳۱ هزار تومان می‌رسد و چنانچه ۵۰ درصد تورم داشته باشیم صرف نظر از قیمت مصرف کننده و بیمه باید بر اساس نصف تورم قیمت دارو را افزایش داد و متناسب با افزایش حقوق، دستمزد و هزینه‌ها به افزایش قیمت دارو هم توجه کرد.

وی یادآور شد: قیمت یک ماده جانبی پرمصرف تولید داخل از کیلویی ۷۰۰ هزار تومان به یک میلیون و ۳۵۰ رسیده است، چگونه تولید کننده می‌تواند نسبت به خرید این ماده اقدام کند و قیمت تمام شده دارو را ثابت نگه دارد.

عبده زاده افزود: اگر قیمت ارز و همه فاکتورها را افزایش می‌دهیم باید به مباحث دیگر هم توجه کرد و به افزایش قیمت دارو و بودجه سازمان‌های بیمه گر توجه داشته باشیم.

وی گفت: بدهی‌ها معوق باعث بروز مشکلات نقدینگی در صنعت و بروز کمبود می‌شود و اگر اکنون بخواهیم مواد اولیه را تأمین کنیم ۳ ماه ترخیص آن و مباحث دیگر طول می‌کشد و تداوم وضع موجود باعث می‌شود در اردیبهشت ۱۴۰۲ با بحران روبرو شویم.

عبده زاده ادامه داد: تغییر قیمت دارو به اندازه نصف تورم کشور باید در اردیبهشت ماه انجام شود و بیمه‌ها هم پوشش لازم را داشته باشند و اگر این کار را نکنیم هزینه‌های مردم از جیب افزایش خواهد یافت؛ البته وضعیت داروهای بیمارستانی هم با چالش مواجه است و بحث قیمت گذاری در اردیبهشت ۱۴۰۲ مدیریت نخواهد شد.

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ