هشدار سازمان نظام پرستاری به وزارت بهداشت

اقتصاد ایران: سازمان نظام پرستاری، در بیانیه ای خطاب به وزارت بهداشت؛ نسبت به رفتار تبعیض آمیز با نیروهای پرستاری هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، در پایان اجلاسیه مشترک اعضای شورای عالی نظام پرستاری و رؤسای هیئت مدیره سراسر کشور، بیانه‌ای در خصوص مطالبات جامعه پرستاری قرائت شد.

پرستاران عزیز، منتصبین شما از ابتدای دوره پنجم، سرلوحه قرار دادن شعار هویت، رفاه و همدلی با اتکا به عنایت خداوند متعال و با برنامه‌ای جامع در جهت ارتقا جایگاه حرفه‌ای، بهبود معیشت و انسجام اتحاد جامعه پرستاری تلاش نمودند و مواردی چون پیاده‌سازی قانون فراموش شده تعرفه‌گذاری، اصلاح معضل کمبود نیروی پرستاری و کاهش شکاف درآمدی در نظام سلامت را در اولویت برنامه کاری خود قرار دادند به توفیق‌های بزرگی نیز دست یافتند.

۱- قانون به محاق رفته تعرفه خدمات پرستاری پس از ۱۴ سال مسکوت ماندن با پیگیری سازمان نظام پرستاری، به ایستگاه اجرا رسید و در دستور کار وزارت بهداشت و دولت قرار گرفت. یکی از موانع بزرگ اجرایی این قانون، تأمین منابع مالی است که با تلاش سازمان، بودجه اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری برای پرداخت در سال ۱۴۰۱ تأمین شد و به منظور پایدار شدن منبع مالی آن در سرانه سلامت سال ۱۴۰۲ لحاظ شد.

۲- در ابتدای دوره با پیگیری سازمان، فوق‌العاده ویژه برای پرستاران اجرایی شد و همه کادر نظام سلامت از این مزایا برخوردار شدند.

۳- برای رفع معضل کمبود نیروی انسانی پرستاری پیگیری‌های فراوان صورت گرفت و در طی سالیان اخیر مجوزهای استخدامی متعددی صادر شده و پرستاران زیادی استخدام شدند.

۴- با توجه به ضرورت توانمندسازی هیئت‌مدیره‌ها، سازمان سعی کرد در حد توان از هیئت مدیره به ویژه هیئت‌های تازه تأسیس حمایت کند.

۵- اقدامات متعدد در دوره فرهنگی شامل برگزاری جشنواره‌های فرهنگی ورزشی و دانشجویی صورت گرفته است.

۶- برگزاری دوره‌های متعدد آموزشی و…، و مهارتی به منظور توانمندسازی جامعه پرستاری صورت گرفت. به رغم تلاش‌های بی‌وقفه سازمان و هیئت‌مدیره‌ها در محورهای فوق و سایر عرصه‌ها به منظور اعتلای حرفه‌ای و برطرف کردن موانع خدمتی پرستاران موانع زیادی در مسیر تحقق اهداف عالیه سازمان وجود دارد و در برخی از عرصه‌ها چالش‌های زیادی حرکت شتابان سازمان را تحت الشعاع قرار داده است و باعث ناخشنودی اعضای شورای عالی، رؤسا، هیئت‌مدیره‌ها و بدنه جامعه پرستاری از وضعیت موجود شده است.

اجرای سلیقه‌ای قوانین مانند قانون بهره‌وری نیروی انسانی با برداشت‌های ناصواب و مغایر با روح این قانون توسط دانشگاه‌های علوم پزشکی باعث نارضایتی شدید پرستاران شده است، تفسیرهای شخصی و رفتار دوگانه با این قانون باعث شده به رغم کمبود نیرو، با نیروهای دو جا کار پرستار برخورد صورت گیرد و این افراد از شمول قانون بهره‌وری خارج شوند، در حالی که رده‌های دیگر نظام سلامت به رغم تمام‌وقتی، دو جا کار و چند جا کار باشند.

سیاست‌های اتخاذ شده توسط وزارت بهداشت در خصوص اجرای قانون تعرفه گذاری مورد قبول سازمان نظام پرستاری نبوده و سازمان با توجه به فرامین صریح مقام معظم رهبری پیگیر اجرای بدون کم و کاست و مطابق با مرّ قانون است و اعتقاد دارد این نحوه پرداخت نه تنها شکاف در آمدی را افزایش داده، بلکه با روح قانون هم در تناقض است و هدف هویت بخشی و تقویت استقلال حرفه‌ای را محقق نمی‌سازد. روند پرداخت‌ها و تعلل در آن هم با توجه به نبود بودجه و اعتبارات برای پرستاران باورپذیر نیست، زیرا برداشت سقف حقوق‌های بالا و کارانه‌های چند ده میلیونی را شاهد هستند. در خصوص کمبود نیروی انسانی گروه پرستاری به رغم جانفشانی پرستاران در دوران کرونا استفاده فصلی از نیروهای تمدید طرح و قراردادی ۸۹ روزه و خانه‌نشین کردن آنها پس از فروکش کردن موج‌های سنگین کرونا خلاف وعده‌های قبلی وزارت و تشدید کننده بحران کمبود نیرو و فرسایش پرستاران است و وضعیت نسبت نیروی انسانی گروه پرستاری به جمعیت و تخت در سال‌های اخیر روند نزولی داشته و از استانداردهای موجود فاصله زیادی گرفته است و به رغم تلاش‌های سازمان، موانع و اختلاف سلیقه‌ها مانع رسیدن به هدف استانداردسازی کمی و کیفی نیروی انسانی پرستاری شده است.

با توجه به موارد پیش گفته شده؛ شورای عالی سازمان و اعضای رؤسای هیئت‌مدیره‌های سراسر کشور مراتب ناخشنودی و اعتراض خود را نسبت به روندهایی در خصوص قوانین بهره‌وری و تعرفه گذاری مجوزهای استخدامی گروه پرستاری اعلام می‌نماید و به مسئولان ذی‌ربط در وزارت بهداشت و سایر سازمان‌ها هشدار می‌دهد ادامه روندها نه تنها مغایر با حقوق مردم در دسترسی به خدمات کافی و کیفی پرستاری است، بلکه باعث نارضایتی و کاهش انگیزش روزافزون با ارزش‌ترین نیروهای نظام سلامت را به دنبال دارد و سلامت جامعه را به مخاطره انداخته و به نارضایتی عمومی مردم هم دامن می‌زند.

در پایان، شورای عالی نظام پرستاری و رؤسای هیئت‌مدیره‌های سازمان با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری و عنایت ویژه ریاست محترم جمهوری به مسائل و رفع موانع خدمتی جامعه پرستاری از مسئولان ذی‌ربط در نهادهای اجرایی و نظارتی درخواست عاجل دارد اجرای کامل و بدون کم و کاست قوانین مربوط به پرستاری و استخدام کافی نیروهای گروه پرستاری و به کارگیری مجدد نیروهای طرحی، تمدید طرح و قرارداد ۸۹ روزه خانه‌نشین شده و عنایت ویژه به اجرایی شدن فوق‌العاده خاص برای جامعه پرستاری اندکی از زخم‌های این قشر دلسوز و علمی نظام سلامت را التیام بخشند.

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ