چند نکته در بودجه فرهنگی؛ فقط افزایش مهم نیست!

اقتصاد ایران: عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس می‌گوید: ما به افزایش سهم بودجه‌های فرهنگی اعتقاد داریم اما روی این نکته هم تأکید می‌کنیم که بودجه‌های فرهنگی باید مؤثرتر اختصاص داده شوند.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ،این روزها بودجه 1402 در کمیسیون‌های مختلف مجلس مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد. اما در همان روزِ نخست که رئیس‌جمهور به مجلس رفت و بودجه 1402 را رسماً تقدیم بهارستانی‌ها کرد با مشخص شدن جداولِ بودجه، رویِ بودجه‌های فرهنگی همچون صداوسیما و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بحث شد اما شایعات و شائبه‌ها در خصوص اهالیِ جام‌جم، با واکنش رسانه ملّی مواجه شد. 

بودجه‌ اختصاص داده شده به سازمان صدا و سیما بیش از هفت هزار و 531 میلیارد تومان را نشان می‌دهد.  بررسی جداول بودجه هم نشان می‌دهد این افزایش در بودجه صداوسیما در سال 1402 بیش از 40 درصد نسبت به سال گذشته است. 

همچنین بودجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال 1402 به 6 هزار و 430 میلیارد و 897 میلیون تومان است.

هیاهوهایی که به ظنّ مسئولین فرهنگی کشور، مغرضانه است و شاید بسیاری در این میان به دنبالِ حمله و هجمه علیه دستگاه‌های فرهنگی‌اند؛ چرا که بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند در بخش فرهنگی و هنری، هر هزینه‌ای سرمایه به حساب می‌آید و سود و زیان در این میان معنایی ندارد. 

همان نکته‌ای که جعفر قادری هم به آن اعتقاد دارد. وی در این رابطه گفت: ما اعتقاد داریم بایستی سهمِ بودجه‌های فرهنگی افزایش پیدا کند و این‌طور نباشد که هر موقع جایی دچار کمبود اعتبار شدیم از بودجه فرهنگی کم کنیم؛ به طور جدّ بحث عدالت فرهنگی را دنبال می‌کنیم. اما از طرفی هم اعتقاد داریم بودجه‌های فرهنگی باید مؤثرتر اختصاص داده شوند. در بخش‌هایی که به واقع تأثیرگذاری‌شان بیشتر است. 

وی افزود: الان در خودِ صداوسیما، حوزه تولید فیلم و سریال بسیار حائز اهمیت است که انتظار داریم با اختصاص بودجه درست، کارهای مؤثرتر و ماندگارتری را شاهد باشیم. چرا که بسیاری از مفاهیم را می‌توان به وسیله یک فیلم و سریال خوب به جامعه منتقل کرد. این حوزه‌ها نیاز به تقویت دارند و بایستی مجموعه‌های دیگر هم کنار این مراکز تولید فیلم و سریال قرار بگیرند تا کار بهتر و اصولی‌تر پیش برود. 

قادری با اشاره به این نکته که سود و زیان در بحث فرهنگ و هنر معنایی ندارد اما باید تشکل‌های موازی فرهنگی را بهتر مدیریت کرد، خاطرنشان کرد: این نکته لازم به یادآوری است که هرچه در بحث فرهنگی هزینه شود همه سرمایه‌گذاری به حساب می‌آیند و سود و زیان در این راستا معنایی ندارد. اما تشکل‌های موازی فرهنگی داریم که نیاز است بهتر مدیریت شوند. واقعاً چه نیازی است در برخی از بخش‌ها ما حقوق کامل پرداخت کنیم اما آن خروجی موردنظر را دریافت نکنیم. با برون‌سپاری و استفاده از نیروهای تخصصی‌شان می‌توانیم کارهای خوبی را داشته باشیم. 

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه همچنین درباره انتقادهای اهالی تئاتر و هنرمندان تجسمی به اختصاص بودجه و حمایتی که همیشه کمتر به این قشر می‌شود، گفت: این نگاه تک‌بعدی و تک‌نگری وجود دارد؛ حوزه‌های تئاتر و هنرهای تجسمی همیشه مهم‌اند و طبعاً این نادیده‌گیری همیشه بوده و باید طبعاً این اختصاص بودجه در 1402 بهتر مدیریت شود تا با حمایت درست از این اقشار، نمایش‌های بهتر و جذاب‌تر و شاخه‌های هنری تجسمی ما خوب و با قدرت پیش بروند. 

وی با تأکید بر این نکته که صداوسیما حتماً برای مدیریتِ درست بودجه خود به برون‌سپاری و استفاده از ظرفیت‌های کشورهای دوست و همسایه توجه داشته باشند، افزود: اعتقاد دارم برون‌سپاری درست گاهی هم به تعدد آثار با کیفیت کمک می‌کند و هم به نوعی مدیریت در بودجه ایجاد کرده است. ما تلاش‌مان را می‌کنیم سریال‌های «سلمان فارسی» و «موسی(ع)» پیشرفتِ خوبی پیدا کنند تا زودتر آماده پخش شوند. اما صداوسیما از ظرفیت‌های کشورهای دوست و همسایه که مشترکاتِ فرهنگی زیادی با هم داریم غفلت نکند. با ساخت آثار مشترک فرهنگی و هنری، بحث دیپلماسی فرهنگی نیز محقق می‌شود. 

قادری در پایان خواستار پررنگ‌تر شدن برنامه‌های اقتصادی رسانه ملی شد و تاکید کرد که مسائل اقتصادی از اولویت های مردم و نمایندگان مردم در خانه ملت است و در رادیو و تلویزیون نیز باید بیش از این به آن پرداخته شود.

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ