خبرخوب رئیس قوه قضائیه برای بدهکاران مهریه +فیلم

اقتصاد ایران: رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه به زندان رفتن یا در زندان ماندن یک فرد مُعسر از پرداخت مهریه، درست نیست و خلاف شرع و قانون است، دستور داد که احکام مهریه بر مبنای سکه تجدید نظر شود.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ،بر اساس آخرین آمار اخذ شده ازستاد مردمی رسیدگی به امور دیه و کمک به زندانیان نیازمند، 12 هزار و 200 نفر زندانی بدهکار مالی و محکوم به پرداخت دیات غیرعمد در بند ندامتگاه‌های سراسر کشور هستند. 

آمار موجودی مددجویان محکوم در جرائم غیرعمد
تعداد کل محکوم در جرائم غیرعمد زن مرد محکومین دیه (تصادفات رانندگی، حوادث کارگاهی، شبه عمد و غیرعمد) محکومین مالی حقوقی-تضامین-مطالبه و... محکومین مهریه محکومین نفقه 
12200 417 11783 285 9441 2220 254

2 هزار و 220 نفر از این زندانیان از محکومین مهریه هستند، افرادی که به علت نداشتن توان مالی قادر به پرداخت دینی که بر عهده دارند، نیستند. 

با نواسانات اقتصادی و افزایش قیمت سکه تعداد این زندانیان افزایش چشم گیری پیدا می کند. 

حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای، رئیس دستگاه قضا در نشست شورای عالی قضائی روز گذشته به این موضوع پرداخت و با اشاره به مقوله افزایش قیمت سکه و مهریه‌هایی که با سکه تعیین شده‌اند، گفت: متأسفانه قیمت سکه بالا است؛ لذا به مسئولان قضایی ذیربط دستور می‌دهم ضمن توجه و تاکید به رعایت حقوق زوجه، در قبال کسانی که به سبب عدم توانایی پرداخت مهریه‌ای که با سکه تعیین شده، تحت تعقیب قرار می‌گیرند و یا محکوم شده‌اند، تجدیدنظری صورت دهند؛ با توجه به قیمت سکه، برخی از افراد حتی توانایی پرداخت مهریه تعدیل شده را هم ندارند و حتی از پرداخت یک سکه در ۲ ماه هم عاجزند؛ قطعاً به زندان رفتن یا در زندان ماندن یک فرد مُعسر از پرداخت مهریه، درست نیست و خلاف شرع و قانون است و البته اینجا رعایت حقوق زوجه هم مجددا تاکید می شود. 


 در همین راستا رئیس کل دادگستری استان تهران قضات محاکم حقوقی خصوصا قضات دادگاه های خانواده را مکلف کرد تا طی بازه زمانی یک هفته با رعایت حقوق زوجه با رعایت ضوابط و مقررات قانونی، نسبت به تجدیدنظر در آراء صادره پیرامون اشخاصی که به‌دلیل عدم توانایی پرداخت مهریه‌ای که بر مبنای سکه تعیین شده، و یا بر این مبنا محکوم شده‌اند، اقدام کنند.

وی ادامه داد: با توجه به قیمت سکه، برخی از افراد حتی توانایی پرداخت مهریه تعدیل شده را هم ندارند و حتی از پرداخت یک سکه در ۲ ماه هم عاجزند؛ قطعاً به زندان رفتن یا در زندان ماندن یک فرد مُعسر از پرداخت مهریه، درست نیست و خلاف شرع و قانون است.

با این نگاه قوه قضائیه به محکومین مهریه و دیگر محکومان جرائم غیرعمد امکان آزادی و استفاده از ارفاقات قانونی بهره مند می شوند. اما آنچه مهم است کمک دستگاه قضا به چرخ تولید است، با بهبود وضعیت اقتصادی و افزایش آگاهی حقوقی شهروندان تعداد زندانیان کاهش پیدا می کند و دیگر نیازی به نگاه ویژه نبود. 

در این حوزه نقش معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه غیرقابل انکار است زیرا شهروندان با آگاهی از عواقب تعهداتی که بر عهده میگیرند همانند چک، سفته، مهریه و... در پذیرش و اجرای آن دقت می کنند و دیگر شاهد 12 هزار و 200 زندانی در جرائم غیرعمد در ندامتگاه های سراسرکشور نیستیم. 

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ