لزوم توجه ویژه به تعرفه های پزشکی در بودجه 1402

اقتصاد ایران: معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی، با اشاره به بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۲ در هیات دولت، خواستار لحاظ شدن افزایش تعرفه های پزشکی در بودجه و سرانه سلامت شد.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ،علی سالاریان،افزود: سازمان نظام پزشکی، همواره برای تعیین تعرفه‌ها، دو موضوع جز فنی و جز حرفه‌ای را مدنظر داشته و دارد.

وی ادامه داد: افزایش تعرفه‌های پزشکی بر اساس جز فنی و جز حرفه‌ای، کف تاب آوری مطب‌ها و مراکز درمانی است که باید اعمال شود.

سالاریان با اشاره به جز فنی که شامل نرخ تورم در جامعه است، گفت: تورم در جامعه ۴۷ درصد اعلام شده، اما تورم در نظام سلامت همیشه ۲۰ درصد بیشتر است. بنابراین، حداقل تورم ۶۷ درصدی را برای جز فنی می‌توان در نظر گرفت.

معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی، با تاکید بر این موضوع که جامعه پزشکی نمی‌خواهد مردم از پرداخت هزینه‌های سلامت آسیب ببینند، افزود: دولت می‌بایست کف تاب آوری مطب‌ها و مراکز درمانی را محاسبه و در تعرفه‌ها اعمال نماید.

سالاریان ادامه داد: محاسبه تعرفه‌های پزشکی می‌بایست قبل از تصویب بودجه سال آینده باشد تا بتوان آن را در بودجه کشور و سرانه سلامت، لحاظ کزد.

وی یا تاکید بر اینکه بیمه‌ها باید این افزایش تعرفه‌ها را تقبل کنند، تصریح کرد: ما نگران اضافه شدن خرج از جیب مردم بابت هزینه‌های سلامت هستیم.

سالاریان با اشاره به چانه زنی سازمان نظام پزشکی با بیمه‌ها و دولت بر سر مقدار افزایش تعرفه‌های پزشکی، گفت: ما معتقدیم که تعرفه‌ها طبق تورم می‌بایست اعمال و در بودجه سال آینده دیده شود.

معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی با اشاره به حضور ۹ نهاد مختلف در شورای عالی بیمه سلامت، افزود: سازمان نظام پزشکی، یکی از اعضای این شورا است و تجربه نشان داده که بیمه‌ها با توجه به منابع و مصارف خود، در مورد تعرفه‌ها تصمیم می‌گیرند.

سالاریان ادامه داد: بیمه‌ها مدعی می‌شوند که افزایش منابع نداشته ایم و از طرف دیگر، دولت هم مخالف افزایش خرج از جیب مردم است. در این صورت، جامعه پزشکی می‌بایست متحمل پرداخت از جیب شود که منطقی نیست.

وی با انتقاد از تعیین تعرفه‌های دستوری، گفت: وقتی تعرفه‌ها به صورت غیر واقعی تعیین می‌شود، باید منتظر عواقب آن باشیم که باعث تضعیف نظام سلامت کشور می‌شود.

سالاریان در همین زمینه افزود: بروز تخلفات پزشکی و دریافتی‌های نامتعارف، مهاجرت پزشکان و کاهش کیفیت خدمات تشخیصی و درمانی، از جمله تبعات تعرفه‌های غیرواقعی است و در این بین، مردم بیش از همه متضرر می‌شوند.

معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی تاکید کرد: نتیجه تعرفه‌های غیر واقعی، این می‌شود که پزشک نمی‌آید با ۱۰۰ هزار تومان، در بیمارستان دولتی آپاندیس عمل کند.

وی افزود: وقتی چنین شرایطی حاکم می‌شود، پزشکان تصمیم می‌گیرند سراغ کارهای بدون دردسر بروند و یا اینکه به سمت انجام جراحی‌های زیبایی گرایش پیدا کنند که درآمد بیشتری هم دارد.

سالاریان اظهار داشت: اگر تعرفه‌ها به همین شیوه و روش، تعیین شود؛ در سال‌های آینده مجبور خواهیم شد دوباره برای انجام برخی اعمال جراحی، بیماران را به خارج از کشور اعزام کنیم و این موضوع اصلاً زیبنده نظام سلامت کشور نیست.

معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی در پایان گفت: ما بارها به وزارت بهداشت در خصوص کاهش تقاضا برای برخی از رشته‌های پزشکی در کشور هشدار داده ایم.

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ