ثبات در سیاست گذاری‌ها مهمترین نیاز بازارسرمایه

اقتصاد ایران: کارشناس بازار سرمایه گفت: بیشترین کمکی که دولت می‌تواند به بازار سرمایه کند، ثبات در سیاست‌گذاری‌ها و اجتناب از تصمیمات خلق‌الساعه است.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ،محسن عباسلو  افزود: طرح بیمه سهام و راه اندازی صندوق‌های تضمین اصل سرمایه  از اقدامات مثبتی است که در چند ماه اخیر با هدف کاهش ریسک سرمایه‌گذاران انجام شده است.

وی با بیان اینکه مشکل اصلی بازار سرمایه، بی اعتمادی به سیاست‌ها است افزود :باید شرایطی ایجاد شود که اطمینان خاطر به سهامداران داده شود که بورس با تصمیمات خلق‌الساعه‌ای مثل افزایش نرخ حامل‌های انرژی دچار مشکل نخواهد شد.

این کارشناس بازار سرمایه اضافه کرد :اگر در لایحه بودجه ۱۴۰۲، ریسک جدیدی از این بابت متوجه بازار سرمایه نشود، بخشی از اعتماد از دست رفته باز خواهد گشت.

وی گفت : زمزمه‌هایی در مورد افزایش نیافتن قیمت حامل‌های انرژی یا تحمیل ریسک جدید به بازار سرمایه مطرح شده است، اما  تا وقتی لایحه بودجه ۱۴۰۲ ارائه نشود، نگرانی‌ها برطرف نخواهد شد.

وی اضافه کرد: اتفاق خوشایندی که در مورد بودجه ۱۴۰۲ رخ داده این است که کمیته‌ای بین دولت و مجلس شورای اسلامی تشکیل شده تا تصمیمات دولت در ارتباط با بودجه، کمترین تاثیر را روی بازار سرمایه داشته باشد.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: بررسی وضعیت بازار‌های موازی از جمله بازار مسکن نشان می‌دهد هیچ بازاری به اندازه بورس برای سرمایه گذاری جذاب نیست و اگر اعتماد سرمایه گذاران به این بازار جلب شود، حتماً این بازار پتانسیل رشد خواهد داشت. انتظار می‌رود سیاست‌گذاران هم به بازار سرمایه توجه بیشتری داشته باشند؛ چرا که تنها بازاری که ورود نقدینگی به آن تورم‌زا نبوده و مردم را دچار مشکل نمی‌کند، بازار سرمایه است. ورود نقدینگی به بازار سرمایه اتفاقا می‌تواند سبب تسهیل تامین مالی بنگاه‌های تولیدی و رونق اقتصادی شود و این شرایط، خود به اقتصاد کشور کمک خواهد کرد.

عباسلو ضمن تاکید بر ارزندگی بسیاری از سهم‌های بازار اظهار کرد: بررسی وضعیت تولید و فروش بسیاری از شرکت‌های بازار نشان می‌دهد مشکلی در این شرکت‌ها وجود ندارد. مشکل اینجاست که دولت برای مهار تورم از انواع ابزار‌ها از جمله قیمت‌گذاری‌های دستوری، افزایش نرخ بهره، سرکوب نرخ ارز در سامانه نیما و... استفاده کرده و تمامی این ابزار‌ها هم به بازار سرمایه ما آسیب زده؛ بی آنکه در مهار تورم، موفقیت لازم کسب شده باشد! 

وی گفت :برای بهبود وضعیت بازار سرمایه و بازگرداندن اعتماد از دست رفته، نیازی به تغییر در سازوکار معاملات این بازار نیست و بیشترین کمکی که دولت می‌تواند به بازار سرمایه کند، ثبات در سیاست‌گذاری‌ها و اجتناب از تصمیمات خلق‌الساعه است.

این کارشناس بازار سرمایه اضافه کرد: مشکل دیگری که بازار سرمایه ما از آن رنج می‌برد، اختلاف تقریبا ۳۰ درصدی نرخ ارز در سامانه نیما با بازار آزاد است. این اختلاف قیمت، رانتی است که نه به نفع تولیدکننده بوده و نه به نفع مصرف‌کننده و فقط نصیب عده‌ای خاص شده است. امیدوارم با حذف یا حداقل کاهش این اختلاف نرخ، به رشد شرکت‌های بورسی کمک شود

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 309736 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 42032 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ