اکونیوز گزارش می دهد

تکریم و معارفه رئیس کتابخانه های شهرستان گلپایگان

اقتصاد ایران: از جمعیت ۱۰ هزار نفری شهرستان گلپایگان ۶۵۰۰ نفر عضو کتابخانه‌ها هستند که یعنی ۶ درصد می‌شود، در حالی که میانگین کشوری ۱۰ درصد است.

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران ، حجت‌الاسلام رمضانعلی معتمدی در مراسم تکریم و معارفه رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان گلپایگان، ضمن قدردانی از علیرضا احمدی رئیس سابق کتابخانه‌های عمومی شهرستان گلپایگان در مدت تصدی مسئولیتش، اظهار کرد: امروز جامعه و خانوده‌ها دغدغه‌های فراوانی دارند به کتابخوانی کمتر توجه دارند؛ باید چاره‌ای اندیشیده شود تا کتابخوانی در سبد خانواده‌ها قرار گیرد.
وی افزود: جلسه انجمن کتابخانه‌ها باید راهکار ایجاد کند تا ذائقه مردم تغییر کند، انسان دو نیاز اساسی دارد نیاز اول تغذیه سالم برای حیات جسمانی است و نیاز دیگر انسان تغذیه روح است که کمتر به آن توجه می‌شود و الویت خانواده‌ها نیست، باید دورهم جمع، و فکر کنیم تا چاره بیندیشیم.
مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان اصفهان ادامه داد: قرآن شفا دهنده جسم و روح انسان است؛ و راهکارهای فراوانی برای حل مشکلات در این کتاب مقدس آمده است؛ لذا آشنا کردن انسان با خدا و دین اسلام وظیفه کتابخانه‌ها است.
وی گفت: جلسات انجمن کتابخانه‌ها باید عملیاتی باشد و خروجی ملموس پیدا کند و بار معرفتی و دیدگاه بالاتری داشته باشد، لذا لازم است هیات  اندیشه‌ورز ذیل این انجمن تشکل شود؛ و جلسات ماهانه تشکیل دهند تا تولید فکر کنند تا کتابخوانی به صورت امری محوری قرار گیرد تا در مدارس و دانشگاه‌ها و مساجد و غیره اجرایی شود.

حجت الاسلام معتمدی با اشاره به اینکه از جمعیت ۱۰ هزار نفری شهرستان گلپایگان ۶۵۰۰ نفر عضو کتابخانه‌ها هستند که یعنی ۶ درصد می‌شود، در حالی که میانگین کشوری ۱۰ درصد است، افزود: در برنامه چهار ساله کشور می بایست میانگین ۳۰ درصد شود؛ هنر انجمن کتابخانه‌ها افزایش جمعیت عضو کتابخانه‌ها است، در این راستا دستگاه‌های متولی امر به ویژه آموزش و پرورش کمک شایانی می‌تواند انجام دهد.

در ادامه محمدرضا عسگری، فرماندار گلپایگان با بیان اینکه شهرستان گلپایگان در حوزه کتاب و کتابخوانی با وجود تعداد کتابخانه‌های با کیفیت‌؛ در استان اصفهان سرآمد است، اظهار کرد: باید بستری فراهم شود تا جوانان و نوجوانان از ظرفیت کتابخانه‌ها بیشترین بهره را ببرند؛ یکی از دلایل اتفاقات اخیر کشور فاصله گرفتن جوانان از فرهنگ کتاب و کتابخوانی است که هشداری است.
وی ضمن قدردانی از رئیس سابق کتابخانه‌های عمومی شهرستان گلپایگان در تعامل با مسئولین در رفع مشکلات حوزه فرهنگی، گفت: رئیس جدید فردی انقلابی است و کمک شایانی در حوزه کتابخوانی خواهند داشت، از رئیس جدید نیز انتظار داریم که به وظایف کاری در کنار تعامل با مسئولین عمل کند.

فرماندار گلپایگان تصریح کرد: با توجه به ابزارهای جدید کتابخوانی، باید بروز رسانی در سطح کتابخانه‌ها اجرایی شود، استفاده از ظرفیت کتابخانه‌های شهر و روستاها در جهت توسعه کتابخانه‌ها ضرورت دارد تا فرهنگ کتابخوانی ترویج شود.
عسگریان ادامه داد : سالن کتابخانه آیت الله محمدی شهر گلپایگان در بخش سرمایشی و گرمایشی و تهویه با مشکل مواجه است، بازدیدی از سوی معاون وزیر ارشاد از سالن اداره فرهنگ و ارشاد و سالن کتابخانه آیت الله محمدی صورت گرفت و مقرر شد کمک به رفع مشکل این دو سالن انجام شود، می‌طلبد از سوی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و رئیس فرهنگ و ارشاد اسلامی گلپایگان برای حصول نتیجه تقبل کمک پیگیری شود تا سریع‌تر مشکل رفع شود.
در ادامه علیرضا احمدی، مدیر کتابخانه‌های عمومی شهرستان گلپایگان اظهار کرد: سهم نیم درصدی شهرداری‌ها سه شهر گلپایگان و گوگد و گلشهر کمک شایانی به کتابخانه‌ها داشت، چرا که بودجه مصوب بسیار ناچیز است؛ اکنون مشکل اساسی کتابخانه‌ها کمبود کتب درسی مهدویت است.

همچنین در ادامه محمدتقی کرامتی اظهار کرد: با توجه به اینکه کتاب و کتابخوانی با فکر و روح انسان سر و کار دارد و دارای معنویت بالایی است؛ ارزش آن قابل مقایسه با سایر کارها نیست هر چند شکل دهی دیگر کارها نیز یک ضرورت اجتماعی؛ و لازم است انجام شود.
وی افزود: کتاب و کتابخوانی در جامعه، مبنای توسعه و پیشرفت و ساخت و احیای تمدن است، انتقال دانش بشری ارزشمندترین سرمایه‌های انسانی محسوب می‌شود و اصلی‌ترین مسیر انتقال آن از نسلی به نسل دیگر امر کتاب نویسی و ترویج فرهنگ کتابخوانی است.

امام‌جمعه گلپایگان گفت: یکی از مؤلفه‌های اصلی قابل جایگزین کتابخوانی است؛ در کشورهای دارای تمدن بالا یکی از مهمترین مؤلفه‌های آنها تعداد مولفین کتاب و کتابخانه‌های موجود است، لذا پرداختن به ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی ضرورت دارد.
کرامتی با بیان اینکه وضعیت کتاب و کتابخوانی در کشور مناسب نیست، تصریح کرد: باید تلاش در جهت توسعه زیرساخت‌ها و منابع غنی، و برخورداری از مدیریتی قوی و باتجربه در تبلیغ و جذب کتابخوان صورت گیرد.

گزارش : مرضیه جابری

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ