روایت وزیر ارشاد از آسیب‌های حوزه فرهنگ و هنر‌

اقتصاد ایران: وزیر ارشاد با بیان اینکه «تمرکزگرایی نادرست» یکی از آسیب‌های حوزه فرهنگ و هنر طی سال‌های گذشته به شمار می‌رود، گفت:به عنوان نمونه در حوزه سینما مضمون بخش عمده‌ای از آثار درباره روایت زندگی بخش خاصی از اقلیت جامعه بوده است.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سفر استانی ‌به شهرستان مشگین شهر از توابع استان اردبیل در جمع اهالی فرهنگ، هنر و رسانه حضور یافت و پس از شنیدن نقطه نظرات، پیشنهادات و دغدغه های تعدادی از اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه در سخنانی، تحقق عدالت فرهنگی را از مهمترین رویکردهای دولت مردمی و انقلابی برشمرد و گفت: دولت مردمی همواره به دنبال ایجاد فرصت‌های برابر با نگاهی عادلانه برای اهالی فرهنگ و هنر در نقاط مختلف کشور است و بر همین اساس تحقق عدالت فرهنگی از اهداف اصلی و مهم وزارت فرهنگ در دوره جدید به شمار می‌رود.

اسماعیلی با بیان اینکه «تمرکزگرایی نادرست» یکی از آسیب‌های حوزه فرهنگ و هنر طی سالهای گذشته به شمار می‌رود، تصریح کرد:به عنوان نمونه در حوزه سینما مضمون بخش عمده‌ای از آثار درباره روایت زندگی بخش خاصی از اقلیت جامعه بوده است و از رنگ و بوی بومی خبری نیست.

وی تاکید کرد: بر همین اساس تحقق عدالت فرهنگی در این حوزه به این معناست که با شناسایی استعدادهای جدید و بومی به تقویت حس عمومی در تولیدات حوزه سینما برسیم تا جای خالی روایت بدنه پرشور و قدرتمند جامعه در آثار احساس نشود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به بیش از 60 سفر استانی خود به شهرستان های مختلف کشور طی یکسال اخیر گفت: طی این سفرهای متعدد شاهد حضور استعدادهای درخشان حوزه های مختلف فرهنگی و هنری بوده ام که تمامی این استعدادها نیاز به پشتیبانی برای معرفی بیشتر دارد و این مسئله در راستای عدالت فرهنگی تحقق پیدا می کند.

وی ادامه داد: مرحله دوم طرح «آموزش هنر برای همه» در قالب قرارگاه محرومیت زدایی از فرهنگ با مشارکت 40 هزار هنرجو از اوایل مهرها در نقاط مختلف کشور آغاز شده است و امیدواریم این طرح که به منظور دسترسی رایگان همگان به امکانات آموزشی حوزه های مختلف فرهنگی و هنری برگزار می‌شود به تحقق کامل اهداف توسعه عدالت آموزش های فرهنگی و هنری منجر شود.

وی افزود: فعالیت قرارگاه محرومیت زدایی ابتدا در 11 استان از بهمن ماه 1400 آغاز شد که با استقبال فراوان و افزایش 10 استان دیگر، طرح در فاز اول در سطح  21 استان اجرا شد، این طرح در مرحله دوم به اغلب استان های کشور تسری پیدا کرده است و در این مرحله 35 رشته هنری به صورت عمومی برای کل استان ها منظور شده و برای هر استان نیز با تأکید بر احیاء و تقویت هنرهای بومی و محلی بین 2 تا 5 رشته هنری خاص برای آموزش در نظر گرفته شده است که در مجموع بیش از 120 رشته هنری در مناطق کم برخوردار استان ها به علاقه مندان آموزش داده می شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری ازسخنان خود گفت: از زمان آغاز به کار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دوره جدید بیش از 10 مجموعه فاخر فرهنگی نیمه تمام در نقاط مختلف کشور مورد بهره برداری قرار گرفته است، مجموعه هایی که با داشتن امکانات پیشرفته و مجهز در خدمت اهالی فرهنگ، هنر و رسانه شهرهای مختلف قرار گرفته است و این روند ادامه در سایر استان ها ادامه خواهد داشت‌.

اسماعیلی در پایان، شورای فرهنگ عمومی استان ها را پارلمان فرهنگی، هنری و رسانه ای دانست و گفت: تقویت شوراهای فرهنگ عمومی استان ها در دستور کار قرار دارد و بر همین اساس برای نخستین بار بودجه مستقل به شورای فرهنگ عمومی استانها اختصاص داده ایم تا این شوراها که با محوریت امام جمعه استان ها و با حضور مسئولان فرهنگی و نخبگان استان ها تشکیل می شود بهترین اتفاق ها برای حوزه فرهنگ و هنر استان ها رقم خورد.

دولت مردمی به دنبال حل معضل فاصله میان مردم و حاکمیت است

اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین در سخنرانی بین خطبه‌های نماز جمعه شهرستان مشگین شهر با گرامیداشت هفته بسیج و درود بر ارواح پاک شهدای هشت سال دفاع مقدس گفت: بسیج در همه مقاطع انقلاب اسلامی از جمله دفاع مقدس، دفاع از حرم، دفاع از سلامت و امنیت نقش آفرینی کرده است و این روزها در جای جای ایران عزیز، دوشادوش برادران جان برکف نیروی انتظامی در صحنه حاضر است تا از کیان اسلام و انقلاب اسلامی در مقابل تجاوز دشمن تا بن دندان مسلح به همه ابزارهای رسانه ای، مادی و شیطانی دفاع کند.

اسماعیلی ادامه داد: بنای دولت مردمی و انقلابی برداشتن معضل فاصله میان مردم با حاکمیت و دولت است؛ به این منظور دولت به میان مردم می رود و سخنان مردم را بی واسطه می شنود تا مردم مطالباتشان را با صراحت و بدون لکنت در برابر مسئولان به زبان بیاورند.

وزیر فرهنگ افزود: انقلاب اسلامی ماهیت مردمی دارد و تمام تلاش دولت در دوره جدید معطوف به بازگرداندن انقلاب به ریل اصلی خود است تا با توجه ویژه به مطالبات برجامانده، اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی را تقویت کند.

وی تاکید کرد: نظام اسلامی برخاسته از رای و اراده مردم است و تداوم و بقای آن به پشتیبانی مردم وابسته است. آن چه انقلاب را در چهل و سه سال گذشته مستحکم و قدرتمند نگاه داشته ارتباط با دولت های خارجی نبوده چون تاکنون جز توطئه، تحریم و تهدید از دولت های قدرتمند دنیا چیز خاصی ندیده ایم و آنچه انقلاب را سرپا نگاه داشته ایمان به خدا، پشتیبانی آحاد مردم و هدایت های رهبری عزیز، حکیم و فرزانه انقلاب بوده است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: نگاه دولت به افزایش تعامل میان مردم و حاکمیت است و در دوره اخیر نشان داده که با پشتیبانی مردم و توجه به مطالبات مردم می توان موانع را از پیش رو برداشت.

اسماعیلی یادآور شد: دولت تاکنون موانع بسیاری را برطرف کرده است. امروز میزان تجارت خارجی کشور با همسایگان به چندین برابر  رسیده است. وقتی دولت امور اجرایی کشور را تحویل گرفت، آمار فوت کرونا، روزانه بیش از هفتصد نفر بود اما اکنون این آمار در بسیاری روزها به صفر رسیده است. از سوی دیگر، فعالیت دولت ده ها و صدها دستاورد دیگر به همراه داشته که از جمله آن ها می توان به اجرای پروژه های بر زمین مانده و توجه به نیازهای مستضعفین و محرومین اشاره کرد.

وزیر فرهنگ با بیان این که دولت با همه قوت در حال فعالیت است، تصریح کرد: این که دشمن در اوج موفقیت های کشور تلاش می کند با دو قطبی سازی جامعه ما را دچار انشقاق کند به خاطر واهمه و ترسی است که از دستاوردها و اقدامات انقلابی نظام اسلامی و دولت مکتبی احساس می کند.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد: همه مشکلات با حضور و پشتیبانی مردم و توکل به خداوند حل خواهد شد و جامعه اسلامی قوی تر و شکوهمندتر از گذشته به مسیر خود ادامه خواهد داد.

گفتنی است، محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح امروز جمعه در ابتدای سفر استانی خود به استان اردبیل با حضور در گلزار شهدای شهرستان مشگین شهر از توابع استان اردبیل به مقام شامخ شهدای این منطقه ادای احترام کرد.

بازدید از چند پروژه عمرانی، دیدار با اهالی فرهنگ، هنر و رسانه مشگین‌شهر و حضور و سخنرانی به عنوان سخنران پیش از خطبه‌های نماز جمعه از دیگر برنامه های سفر یک روزه وزیر فرهنگ به شهرستان مشگین شهر بوده است.

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ