اکونیوز گزارش می دهد

طرح احیاء نژاد گاو گلپایگانی کلید خورد

اقتصاد ایران: گلپایگان _ ۲۵ جنین فریز شده و ۵۰۰۰ اسپرم فریز شده از نژاد گاو گلپایگانی در مرکز اصلاح نژاد کشور وجود دارد که با بکارگیری یک گاو نر و دو گاو ماده با خلوص بالای این نژاد طرح احیاء این نژاد انجام خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران ، امیر مسعود شهبازی در بازدیدی که با حضور کارشناسان مرکز اصلاح نژاد کرج در گلپایگان انجام داد، ضمن اعلام آمادگی مدیریت جهاد کشاورزی و سایر دستگاه های تابعه و نیز بخش خصوصی، جهت احیاء نژاد گاو گلپایگانی، گفت : بستر برای احیاء و ترویج این نژاد فراهم است و این پروژه می بایست بعنوان یک طرح ملی در نظر گرفته شده و دارای ردیف ملی باشد.
وی اجرای این طرح را بر اساس خواست عمومی شهروندان به لحاظ پیشینه تاریخی و فرهنگی و نیز در راستای تحقق تفکر اقتصاد مقاومتی، به جهت کم خرج بودن این نژاد از گاو و نیز فاکتور های برتر ژنتیکی آن، از جمله پروتئین کاپا کازئین موجود در شیر این نژاد، حائز اهمیت دانست.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان گلپایگان افزود : با پرورش این نژاد که مقاوم به بیماری ها و سازگار با آب و هوای منطقه گلپايگان و حومه تا شعاع ۱۰۰ کیلومتری است، گام مهمی در کاهش واردات نهاده های دامی برداشته می شود و در زمینه پدافند غیرعامل نیز شاهد پایداری در زمینه دسترسی به پروتئین بدون نیاز به واردات نژادهای خارجی خواهیم بود.

همچنین در پایان کیانزاد سرپرست تیم بازدید کننده نیز بر آمادگی جذب اعتبار از طرف سازمان بین المللی غذا فائو برای این گونه در حال انقراض اشاره کرد و گفت : ۲۵ جنین فریز شده و ۵۰۰۰ اسپرم فریز شده از این نژاد در مرکز اصلاح نژاد وجود دارد که با بکارگیری یک گاو نر و دو گاو ماده با خلوص بالای این نژاد طرح را شروع خواهیم کرد.

گزارش : روح الله علایی

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ