اکو نیوز گزارش می دهد

کم توجهی مسئولان به " توریسم روستایی " در گلپایگان

اقتصاد ایران: گلپایگان _ شهرستان گلپایگان با قدمتی حدود ۷۰۰۰ ساله به عنوان پايتخت سنگ نگاره‌ها در ایران و شهر ملی منبت شناخته می شود که از ۳ شهر و ۵۲ روستا تشکیل شده است.

به گزارش خبرنگار اقتصاد ایران ، در طی قرن اخیر گردشگری به عنوان یک صنعت پاک و پایدار مورد توجه ویژه در سراسر جهان قرار گرفته است.
توریسم روستایی یکی از جذاب ترین نوع گردشگری است که اخیراً مورد استقبال قرار گرفته است، روستاها به زودی به عنوان یکی از مهمترین مقاصد گردشگری معرفی خواهند شد.
گردشگری روستایی هر نوع بازدید و گردشی که درروستا انجام می گیرد را شامل می شود، که مُعرِف شیوه زندگی، آداب و رسوم، فعالیت های روزمره، فرهنگ و میراث ملموس و ناملموس، غذاهای محلی، پوشش محلی روستا، زبان و گویش، شغل و درآمد روستا است.
حدود ۸۰ درصد عرصه‌های طبیعی جهان در روستاها تشکیل شده و در طی ۳۰ سال آینده ۸۶ درصد جمعیت کشورها شهرنشین خواهند بود و به طور قطع نیاز به گردشگری روستایی در آینده بیشتر احساس می شود.
از این رو توجه ویژه به گردشگری روستایی از هم اکنون نیازمند برنامه ریزی وسیاست گذاری صحیح در این مقوله می باشد.
از مصادیق موفق گردشگری روستایی، بوم گردی روستا است که توانسته طی چند سال گذشته در جهت حفظ اصالت روستاها نقش بِسزایی داشته است.
اقامتگاه‌های بومگردی روستایی نیز می تواند به عنوان منبع درآمد پایدار برای روستاییان و ایجاد حس امید و زندگی در روستاها نقش بسزایی ایفا کند.
در این اقامتگاه ها علاوه بر اسکان مسافران و گردشگران، فرصتی مهیا می شود، که روستاییان صنايع دستی و محصولات خود را به‌ فروش برسانند و از این طریق به توسعه روستا کمک کنند.


طرح هادی روستا بلای جان اصالت روستا


طی چند سال اخیر باهدف ارتقای سطح کیفی و کمیت در روستاها طرح هادی اجرا شد.
با وجود مزیت هایی که در این طرح وجود دارد، متاسفانه بافت اصیل روستاها دچار صدمه گردید، با هدف تعریض جاده های روستایی بسیاری از آثار قدیمی روستاها نظیر قلعه ها، خانه های قدیمی از بین رفتند.
انتظار می رود مسئولان مربوطه در اجرای این طرح، تدابیر لازم جهت حفظ اصالت روستاها و جلوگیری از تخریب موارد مذکور را اتخاذ نمایند.
از دیگر مواردی که اصالت روستاها را تهديد می کند، ساخت خانه های ویلایی است که از یک سو صرفا به عنوان منزل دوم و تفریح در بعضی از ایام استفاده می شود و از سوی دیگر بافت قدیمی روستا و همچنین زمینهای کشاورزی روستا تهدید می کند.

شهرستان گلپایگان با قدمتی حدود ۷۰۰۰ ساله به عنوان پايتخت سنگ نگاره‌ها در ایران و شهر ملی منبت شناخته می شود که از سه شهر و ۵۲ روستا تشکیل شده است.
تنوع روستاهای گلپايگان فرصتی برای این شهرستان جهت بهره گیری از ظرفیت های روستایی در حوزه گردشگری می باشد، به عنوان مثال روستاهایی نظیر فاویان، شادگان و مَزرعه در مجاورت دشت شمال گلپايگان و روستاهای کنار رودخانه گلپايگان با داشتن طبیعتی کوهستانی و پاک در کنار روستاهای تاریخی و کهن نظیر وداغ، وانشان و تیکن ظرفیت معرفی در سطح کشور را دارند.

رئیس اداره میراث فرهنگی گلپايگان در همین خصوص گفت : در حال حاضر ۶ اقامتگاه بومگردی فعال در شهرستان گلپايگان فعال هستند که اولین اقامتگاه بومگردی در منطقه حسن حافظ گلپايگان در سال ۹۶ افتتاح گردید که از این تعداد ۳ اقامتگاه بوگردی در روستاهای گلپايگان افتتاح گردیده است.
مصطفی قانونی افزود : روستاهایی نظیر هنده، قرغن، تیکن، غرقاب ظرفیت بالایی جهت ایجاد بومگردی روستایی برخوردار هستند.
وی افزود جهت حمایت و راه اندازی اقامتگاه های جدید علاوه بر مشاوره از سوی این اداره تسهیلاتی به متقاضیان ارائه می گردد.

گزارش : مهدی یاوری

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ