اکو نیوز گزارش می دهد

درمان ۷۱۶ معتاد در مراکز تحت نظارت بهزیستی گلپایگان

اقتصاد ایران: گلپایگان _ به ۱۰ نفر از معتادان که بهبود یافته اند از سوی اداره بهزیستی شهرستان گلپایگان، مبلغ ۱۰ میلیارد ریال تسهیلات اعطا شد.

به گزارش خبرگزاری اقتصاد ایران ، فاطمه قائمی گفت : یکی از معاونت های تخصصی که در ادامه فعالیت به بدنه سازمان بهزیستی اضافه شد معاونت امور پیشگیری می باشد که با هدف پیشگیری از آسیب های اجتماعی، اعتیاد و معلولیت‌ها ایجاد گردید. این معاونت که با ایجاد بسترهای آموزشی و علمی توانسته است اثربخشی خوبی در کاهش رقع آلام از جامعه را داشته باشد با محوریت چهار دفتر به شرح ذیل به فعالیت خود ادامه داده :
دفتر پیشگیری از معلولیت ها؛ این دفتر جهت کاهش معلولیت‌ها و آسیب‌هایی که منجر به معلولیت می شود با محوریت آموزش و درمان ایجاد گردید و از مهمترین برنامه های این دفتر می توان به برنامه آگاه‌سازی از معلولیت‌ها اشاره نمود که حاوی کتابچه های آموزشی از قبیل مشاوره ژنتیک بیماری های متابولیک و راههای پیشگیری از آنها، پیش گیری از نابینایی، بیماری‌های عضلانی و اسکلتی،ناشنوایی پیش گیری از بیماری‌های معلولیت را در کودکان، پیش گیری از حوادث و آموزش آگاه سازی پیش گیری از معلولیت‌ها اشاره نمود که در خصوص اجرای این برنامه ها قبل از بیماری کرونا در مدارس ویژه دانش آموزان دختر و پسر به طور مستمر آموزشهای لازم با مدارس شهرستانی و کشوری اجرا می گردد.
از دیگر فعالیت‌های این دفتر می توان به انجام برنامه کشوری پیشگیری از تنبلی چشم اشاره نمود که همه ساله ویژه کودکان ۳ تا ۶ سال اجرا می گردد.
وی همچنین افزود ؛ از دیگر برنامه های این دفتر غربالگری شنوایی نوزادان می باشد که در گلپایگان به مدت ۱۰ سال در حال اجرا می باشد.
مشاوره ژنتیک و خدمات ژنتیک از دیگر برنامه های این دفتر است که در مراکز خصوصی با مجوز بهزیستی گلپایگان از سال ۱۳۹۸ مشغول فعالیت می باشد.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان گلپایگان در ادامه به مهمترین اقدامات انجام شده در سال ۱۴۰۰ اشاره کرد که شامل موارد زیر می باشد :

۱ ) غربالگری شنوایی ۸۱۲ نوزاد که در مرکز توانبخشی شهید تندگویان انجام شده است.
۲) بینایی سنجی ۱۴۵۰ کودک ۳ تا ۶ سال در مرکز مثبت زندگی و مراکز مجاز آموزش و پرورش انجام شد.
۳) درمان ۷۱۶ معتاد در مراکز تحت نظارت بهزیستی شهرستان و اعطای یاری برگ درمان اعتیاد به آنها و همچنین اعطای تسهیلات اشتغال به ۱۰ نفر از بهبود یافتگان به مبلغ ۱۰ میلیارد ریال
۴) پرداخت هشتاد میلیون ریال به صورت یارانه درمان مشاوره( یاری برگ) به نیازمندان
۵) برنامه رصد معلولیت‌ها که در ماه‌های آخر سال ۱۴۰۰ جهت شناسایی و رصد در حال اجرا بوده و در سال جاری تمدید شده که در این طرح ۳۸۴ نفر در شهرستان رصد خواهند شد.

قائمی در خصوص فعالیت دفاتری که تحت نظارت بهزیستی گلپایگان می باشند نیز بیان کرد :
دفتر مشاوره و خدمات روان شناختی:
این دفتر بیشتر در خصوص آموزش و ارتقاء سلامت روانی جامعه اقدام به فعالیت نموده و برنامه هایی از قبیل راه اندازی مراکز مشاوره، اجرای برنامه های آموزشی مهارت‌های زندگی، آموزش خانواده (FLE) ، آموزش پیش از ازدواج(PME) ، آموزش های فرزند پروری که بیش از ده سال این آموزش‌ها برنامه ریزی و اجرا می گردد.
دفتر پیش گیری از آسیب ها:
این دفتر بیشتر برنامه خود را معطوف به برنامه های کاهش آسیب ها از قبیل ایدز و تودکشی، خشونت و تقویت سلامت روانی اجتماعی با راه اندازی تیم های همیاران سلامت روان داشته است. همچنین رصد آسیب های اجتماعی از دیگر ماموریت‌های جدید این دفتر می باشد.
دفتر پیشگیری و امور اعتیاد:
این دفتر با هدف کاهش اعتیاد و آسیب های ناشی از آن ایجاد شده که با دو محور اقدامات خود را انجام می دهد.
محور اول درمان اعتیاد که به عنوان یکی از اصلی ترین اهداف و برنامه های معاونت امور پیشگیری و از اولین برنامه های موثر قلمداد گردیده و در این خصوص می توان به راه اندازی مراکز درمان سرپایی اعتیاد ( مراکز درمان دارویی) مراکز اقامتی میان مدت یا کمپ ها و ساماندهی علمی و تخصصی اشاره نمود.
از دیگر فعالیت ها می شود به مدیریت مرکز ماده ۱۶ که نگهداری معتادان متجاهر را در اختیار دارد اشاره کرد.
محور دوم آموزش و پیشگیری از مهم ترین برنامه دفتر پیش گیری و امور اعتیاد می باشد که از این حیث آموزش در محیط های محلی، مدارس، دانشگاه‌ها و محیط های کار در دستور کار داشته و همچنین چاپ و تکثیر بروشورها و تِراکِت ها و ایجاد نمایشگاه‌ها و همایش‌های مربوطه را دنبال می کند.

گزارش : روح الله علایی

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ