ایجاد درگاه ویژه دانش‌بنیان ها در سازمان ثبت اسناد

اقتصاد ایران: رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با تأکید بر حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، گفت: درگاهی برای دریافت اعتراضات، انتقادات و پیشنهادات راه‌اندازی شده است تا حل مسائل شرکت‌های دانش‌بنیان در اولویت باشد.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران، حسن بابایی ، معاون رئیس قوه ‌قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در مراسم هم‌اندیشی فعالان حوزه فناوری اطلاعات، نوآوری و شرکت‌های دانش‌بنیان که با حضور 45 شرکت دانش‌بنیان در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور برگزار شد با اشاره به شعار سال مبنی بر "تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین" بر رفع مشکلات شرکت‌های دانش‌بنیان به صورت ویژه تأکید کرد.

وی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در دیدار مسئولان و کارگزاران نظام گفت: حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به بعضی دیدگاه‌های مطرح‌شده درباره ناسازگاری دو خصوصیتِ «دانش‌بنیانی» و «اشتغال‌آفرینی» فرمودند که این حرف درست است که با پیشرفتِ فناوری، نیاز به نیروی انسانی کمتر می‌شود اما این مطلب درباره شرایط کشور ما که ظرفیت‌های تعطیل یا نیمه‌تعطیل زیادی در بخش‌های پایین‌دست دارد صادق نیست و با دانش‌بنیان کردن تولید در این بخش‌ها، فرصت‌های شغلی نیز چند برابر می‌شود.

بابایی ادامه داد: مقام معظم رهبری تأکید فرمودند که متأسفانه درصد بالایی از دانش‌آموختگان کشور در عرصه‌های غیرمرتبط با رشته تحصیلی خود شاغل هستند که با گسترش شرکت‌های دانش‌بنیان، کیفیت نیروی انسانی دستگاه‌ها نیز ارتقا می‌یابد و نخبگان از روی آوردن به مشاغل کم‌ارزش بی‌نیاز می‌شوند.

معاون رئیس قوه قضائیه با اشاره به ضرورت فناورانه شدن بیش از پیش خدمات قضائی عنوان کرد: تحول دیجیتال و فناوری در دستگاه قضائی می‌تواند در کاهش بسیاری از پرونده‌ها مؤثر واقع شود.

ایجاد درگاه انتقادات و اعتراضات ویژه شرکت‌های دانش‌بنیان

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با بیان اینکه باید ادبیات حقوقی و قضائی در حوزه دیجیتال را توسعه دهیم، گفت: در زمینه قانون‌گذاری نیاز به قانون جامع و کامل در حوزه اقتصاد دانش‌بنیان داریم تا این شرکت‌ها کاملاً تحت حمایت قرار گیرند.

بابایی با تأکید بر اینکه باید از شرکت‌های دانش‌بنیان حمایت کنیم تا شاهد افزایش اشتغال باشیم، افزود: درگاهی برای دریافت اعتراضات، انتقادات و پیشنهادات راه‌اندازی شده است تا حل مسائل شرکت‌های دانش‌بنیان در اولویت باشد.

ضرورت تشکیل کارگروه‌های تخصصی

وی با تأکید بر تشکیل کارگروه‌های تخصصی با فعالان شرکت‌های دانش‌بنیان اظهار کرد: تولیدکنندگان واقعی و فعالان حوزه کسب و کار می‌توانند نسبت به ثبت علائم تجاری در مرکز مالکیت معنوی اقدام کنند و شرکت‌های فعال در حوزه دانش‌بنیان نیز می‌توانند علامت‌های خود را ثبت کنند.

بابایی اظهار امیدواری کرد؛ روز به روز شاهد فعالیت بیشتر شرکت‌های دانش‌بنیان باشیم.

حمایت از دانش‌بنیان در دستور کار قرار دارد

همچنین معاون توسعه فناوری و خدمات الکترونیک ثبتی سازمان ثبت با بیان اینکه این نشست هم‌اندیشی در اولین ماه از سال تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین برگزار می‌‌شود، اظهار کرد: عزم سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در دوره جدید در زمینه حمایت از این شرکت‌ها و فناوری‌های نوین جدی و غیرقابل بازگشت است.

هاشمی حاضران در جلسه را از مهم‌ترین ظرفیت‌های دانشی و عملیاتی در زیست‌بوم نوآوری و دانش‌بنیان کشور برشمرد و تأکید کرد: حضار این نشست نقش بی‌بدیلی در توسعه اشتغال دانش‌بنیان و اقتصاد دیجیتال داشته‌اند.

وی ادامه داد: زیست‌بوم نوآوری آغاز حرکتی نوین در استفاده حداکثری از حوزه ثبتی است. ما در زمینه حل مسائل شرکت‌های دانش‌بنیان به جد ورود خواهیم کرد و تعامل گسترده‌ای را با این شرکت‌ها در زمینه‌های مختلف خواهیم داشت.

محدودیتی برای ثبت علائم تجاری وجود ندارد

در ادامه میرطاهری، رئیس مرکز مالکیت معنوی هم با اعلام ایجاد مسیر ویژه برای تولیدکنندگان و فعالان حوزه کسب و کار و شرکت‌های فعال در حوزه دانش‌بنیان ضمن بیان اینکه محدودیتی برای ثبت علائم تجاری وجود ندارد، گفت: اگر نظارت و کنترلی بر ثبت علایم تجاری نیز وجود داشته باشد از این جهت است که قبلاً برخی افراد علائم تجاری را احتکار کرده و این علایم را به خاطر جذابیت‌های آن ثبت می‌کردند و هدف تولیدی نداشتند.

وی با بیان اینکه امسال اتصال الکترونیکی به وزارت صمت و سازمان غذا و دارو به منظور تسهیل ثبت علایم تجاری تولیدکنندگان واقعی و فعالان حوزه کسب و کار انجام شده است، گفت: این آمادگی در مرکز وجود دارد که پیشخوان مالکیت فکری در پارک‌های علم و فناوری ایجاد شود.

رئیس مرکز مالکیت معنوی بیان کرد: در خصوص تجاری‌سازی اختراعات ثبت شده نیز پنجره‌ای در مالکیت معنوی برای ارائه اطلاعات مخترع و اختراع ثبت شده وجود دارد که سرمایه‌گذاران به آسانی می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند.

وی افزود: امروز فرآیند ثبت علایم تجاری به کمتر از 25 روز رسیده است و امیدواریم با همفکری و هم‌اندیشی شرکت‌های دانش‌بنیان بتوانیم گام‌های مؤثری در جهت تحقق شعار سال برداریم.

رئیس مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ادامه داد: در راستای اجرای دستور رئیس سازمان، روزهای دوشنبه هر هفته در جهت تسریع رسیدگی به درخواست‌های تولیدکنندگان و اعضای شرکت‌های فعال در حوزه دانش‌بنیان دیدار مردمی داریم و در این رابطه میز خدمت برای مراجعین دانش‌بنیان نیز در حال راه‌اندازی است لذا حل مسائل شرکت‌های دانش‌بنیان در اولویت مرکز مالکیت معنوی قرار دارد .

تحریم به رشد کسب و کارهای نوین منجر شد

در ادامه اسلامی، رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای هم با بیان اینکه کسب و کارهای نوین در دوران تحریم رشد جدی داشته است اظهار کرد: مدیران باید از فناوری نوین استفاده کرده و به دنبال تکریم افراد در این حرفه باشند.

وی افزود: پیشنهاد بنده این است که موضوعات دانش‌بنیان باید به جد پیگیری شود و مرکز نوآوری در این راستا برای نظارت و حل مسائل تشکیل شود.

همچنین محمدی مدیرعامل شرکت دی جی کالا و رئیس هیئت مدیره اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی با بیان اینکه قوه ‌قضائیه در چند سال اخیر توجه ویژه به این امر داشته است گفت: امروزه باید در راستای احراز هویت شرکت‌های دانش‌بنیان دقت بسیاری شود تا شاهد سوءاستفاده در این زمینه نباشیم.

در ادامه کارشناسان و مدیران کسب‌وکارهای مجازی نقطه نظرات خود را بیان کردند که طی بررسی و پس از ارائه نقطه نظرات مصوب شد ٤ کارگروه تخصصی برای آسیب‌شناسی مسائل تشکیل شود و در نهایت این کارگروه‌ها گزارش خود را در جلسه آینده مطرح کنند تا شاهد بهبود وضعیت و حل مسائل باشیم.

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ